Hlavní navigace

Falešné zprávy převládají, čínské šmírování Androidu a „nemocné“ iPhony

20. 11. 2016
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: Apple
Facebook a volby, smrtící selfies, Apple Touch Disease, další falšované metriky Facebooku a děravé OAuth. Co ještě přinesl právě končící #tyden.

Mark Zuckerberg označuje myšlenku, že by Facebook ovlivnil volby, za „šílenou“: Možná by mu to měl někdo připomenout, až bude tvrdit, že sociální sítě ovlivňují lidi při koupi zboží a služeb. Ale u Zuckerberga tohle nepřekvapí. Buď je odtržený od reality, nebo prostě realitu jenom kreativně upravuje. V tomto případě jde možná spíš o to druhé, protože se obává následků toho, že se ukáže, že algoritmy Facebooku jsou za výsledek voleb v USA zodpovědné. A o tom nemůže být pochyb. Viz Zuckerberg: lži jsou ani ne 1 % obsahu na Facebooku, volby to neovlivnilo nebo Zuckerberg: the idea that fake news on Facebook influenced the election is ‘crazy’, kde zjistíte, že Markovi nedochází, že nejde o ony „falešné články“ a „záplavy lží“. Ale o obecný princip filtrování informací a tím vytváření jiné verze reality.

Konec Theranosu se bude asi řešit ještě dlouho. A není divu. V Theranos Whistleblower Shook the Company—And His Family si můžete přečíst takřka filmový příběh. O zaměstnanci, který se rozhodl upozornit vedení na to, že výsledky jsou falšované a ignorují se kontrolní testy. O tom, jak byl nevybíravě poslán do háje, odešel a stal se whistleblowerem. Což zní velmi jednoduše, ale rozhodně tomu tak není. Pokračuje to totiž právníky, soukromými detektivy, 400 tisíci dolarů nákladů na právníky a rozpadem vztahů v rodině.

Selfie mohou za stále více úmrtí, tedy alespoň to píše BBC v The rise in selfie deaths and how to stop them a také píše, že prý pomohou aplikace. Je potřeba dodat, že v roce 2015 zemřelo 39 lidí a v roce 2016 prozatím 73 lidí. Což jsou čísla samozřejmě vzniklá tím, že se někdo snažil najít zmínky o úmrtí vlivem selfie a nevypadají jako příliš směrodatná. Zajímavé je, že z celkem 127 případů jich 76 bylo v Indii, 9 v Pákistánu, 8 v USA a 6 v Rusku. Nejčastější důvod? Pád z výšky.

TELEgraficky

RIP TitanPad ■ Ghost in the Sell Trailer ■ Asana umí zobrazení jako Trello ■ Microsoft Visual Studie míří na MAC ■ WikiLeaks není whistleblowing ■ V New York Times píší o Karlínu, pěkně ■ Už umíte SQL ? ■ Masivní hack populárních účtů na Twitteru skrz aplikaci Twitter Counter 

WEBDESIGN, INTERNET

Pokud máte rádi PuTTY, tak byste měli vědět o KiTTY. Jde o fork 0.61 verze PuTTY (pouze pro Windows) s dalšími možnostmi, které v PuTTY nenajdete.

Google už zase testuje drobné změny v zobrazování výsledků vyhledávání. Zábavné na tom je, že jediné, čím se aktuálně liší od normální podoby,  je to, že nadpisy nalezených věcí jsou tučně (v zásadě všechny odkazy jsou tučně). Stejně jako horní menu.

SOFTWARE

Skype je nově možné použít bez nutnosti vlastnit účet Microsoftu. Guest (Host) režim funguje přes unikátní odkaz, který získáte na webu a který poté můžete poslat komukoliv dalšímu a na tomto odkazu spolu můžete hovořit (až 300 lidí chatovat, až 25 lidí hlas/video). Odkaz – a tím pádem i konverzace – má platnost 24 hodin.

Počítačové hry jsou nudné, říká Video Games Are Boring. Nenechte se odradit titulkem, je to velmi zajímavé a poučné čtení.

HARDWARE 

Apple odmítá odpovědnost za „touch disease“ na iPhonu 6 Plus. Velmi nepříjemná závada, projevující se blikajícím pruhem v horní části displeje vede po delší době k nefunkčnímu displeji jako takovému. Může za ni čip přímo v telefonu. Apple se dlouho stavěl do pozice mrtvého brouka a uživatelům umožňoval bezplatně řešit problém pouze v rámci záruční doby (což je u takto starého telefonu v zásadě velmi chytré řešení, málokdo už ho má v záruce). Podle Apple finally acknowledges iPhone ‘Touch Disease’ problem by denying responsibility nově Apple nabídne sníženou cenu opravy i vrácení části peněz z oprav dřívějších. Zodpovědnost ale stále odmítá. Je to logické, tak jako tak už na Apple míří hromadná žaloba. A pokud by vás zajímalo, na kolik vás teď oprava vyjde, tak je to 4 399 Kč.

MARKETING A KOMUNIKACE

Vymyšlené zprávy a lži lidé na sociálních sítích sdílí až tisícinásobně více než ty pravé. Pokud se vám tohle tvrzení zdá nesmyslné, tak si projděte Despite Zuckerberg’s Protests, Fake News Does Better on Facebook Than Real News. Here’s Data to Prove It. Najdete tam zcela konkrétní čísla. Pak můžete pokračovat tím, že se podíváte na to, jak hodně jsou sdíleny skutečné zprávy z něčeho jako ČTK, Česká televize, iDnes či Novinky a výmysly a lži z Parlamentních Listů či ještě horších věcí jako je například AC24. A pokračovat můžete do Viral Fake Election News Outperformed Real News On Facebook In Final Months Of The US Election, kde na jiných datech a číslech zjistíte totéž.

Příští volby budou vyhrávat chatovací roboti. Ti od Trumpa byli pětkrát výkonnější než ti od Hillary. Tedy samozřejmě „od“ je nadsázka, nikdo moc neví, kdo je vlastně provozoval. Viz Automated Pro-Trump Bots Overwhelmed Pro-Clinton Messages, Researchers Say a samozřejmě že hlavní náplní téhle automaticky generované záplavy byly vymyšlené zprávy a kupa lží. Viz též Project on Algorithms, Computational Propaganda, and Digital Politics.

Facebook našel další „chybně kalkulované metriky“ a prý to teď všechno napraví, založí Radu pro měření a prý bude i ověřovat přes třetí strany. Problém je, že posledních několik let Facebook falšoval metriky videa, zhlédnutí, délky zhlédnutí. A nově oznámil i to, že špatně počítal dosah, stejně tak jako čas trávený s Instant Articles. Na tomhle všem založil zpoplatnění, ovlivnil tím vydavatele i agentury, bylo to základem všech rozhodovacích procesů. Teď už jenom doufejme, že někdo nezávislý přepočítá počty uživatelů, Facebook přestane automaticky spouštět videa a nebude počítat videa jako zhlédnutá i v době, kdy už řadu sekund hrají mimo viditelnou plochu. Popravdě je to ale asi stejně zbytečné, podstatné je, že se Facebooku nedá a nikdy nebude dát věřit. A mimochodem – u dosahu je špatná zpráva v tom, že počítal opakovaná zobrazení vícekrát, takže reálný dosah bude až o desítky procent menší. Viz Facebook Says It Found More Miscalculated Metrics.

Twitter se omlouvá za rasistický inzerát, který prošel schvalovacím procesem. Ten prohlašoval, že Spojené státy byly založené jako republika pro bílé. Podle Jacka Dorseye za to může „automatizovaný systém“. Pokud ano, tak by možná měl přestat Twitter dělat drahoty se schvalováním a konečně zpřístupnit inzerci (například) i v češtině. Pikantní na celé kauze je, že když Motherboard oslovil tiskové oddělení Twitteru, bránilo se tvrzením, že jde o starý nebo záměrně upravený obrázek. Viz Twitter boss sorry over white supremacist ad.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Kaspersky ostře kritizuje Microsoft za to, jak Windows Defender funguje ve Windows 10. Zcela oprávněně si stěžuje na to, že Windows 10 na pozadí mění a přenastavují věci, včetně toho, že mění nastavení používání softwaru třetích stran zpět na ten od Microsoftu. Týká se to i „zákazu nekompatibilního bezpečnostního softwaru“ a použití Defenderu místo něj. Ale i agresivního vynucování používání prohlížeče Edge (včetně tvrzení, že Chrome přece žere více baterii) a odstraňování programů, které se prostě Microsoftu v počítači nehodí. Vše najdete v That’s It. I’ve Had Enough!

Friend Finder byl hacknut někdy v říjnu 2016 a veškeré informace z úniku jsou teď dostupné. Jde o poměrně zásadní problém, protože jde o AdultFriendFinder.com (skoro 340 milionů uživatelů), Cams.com (přes 62 milionů), PentHouse.com (přes 7 milionů), Stripshow.com (skoro 1,5 milionu), iCams.com (přes 1,3 milionu) a nějaké další drobné domény. Celkem o více než 412 milionů uživatelů a v řadě případů jde o velmi osobní data a informace. Viz  Z erotických webů uniklo 400 milionů hesel. 250 tisíc adres je ze Seznamu nebo Sexual secrets for hundreds of millions exposed in largest hack of 2016.

Rusko nakonec LinkedIn zablokovalo. Viz Rusko úplně zablokovalo LinkedIn. Stát poprvé použil nový zákon nebo aktualizovaný článek Russia to ban LinkedIn over data localization concerns [Update: Banned] A jak jistě tušíte, je to založené na tom, že LinkedIn ukládá data o ruských uživatelích jinde než v Rusku. A viz též LinkedIn направлена на блокировку операторам связи.

Stovky milionů levných telefonů s Androidem obsahují zadní vrátka pocházející z Číny a odesílající do Číny informace. V Pre-installed Backdoor On 700 Million Android Phones Sending Users' Data To China je o tom docela dost, každopádně jde o to, že výrobci telefonů v Číně do nich dávají šmírovací software, který tamní vládě a cenzorům odevzdává informace. Bez vědomí uživatelů, automaticky, nevypnutelně. A ono se to poněkud „omylem“ dostalo i do telefonů, které se prodávají v USA. A viz též KRYPTOWIRE DISCOVERS MOBILE PHONE FIRMWARE THAT TRANSMITTED PERSONALLY IDENTIFIABLE INFORMATION (PII) WITHOUT USER CONSENT OR DISCLOSURE.

Špatné implementace OAuth 2.0 jsou rizikem pro miliony uživatelů mobilních aplikací. Právě tam jsou totiž k nalezení mizerně implementovaná OAuth 2.0 řešení využívaná k přihlašování s pomocí Facebooku, Googlu či Sina Weibo. Útočník přitom nepotřebuje přístup do telefonu oběti, stačí využít Man-in-the-middle. Viz OAUTH 2.0 HACK EXPOSES 1 BILLION MOBILE APPS TO ACCOUNT HIJACKING a Signing into One Billion Mobile App Accounts Effortlessly with OAuth2.0 (PDF).

iPhone tajně odesílá Applu záznamy o volání. Stačí prý zapnout iCloud a data začnou proudit. Aniž by se to uživatel dozvěděl či dostal na výběr. Apple si je prý schovává až 4 měsíce. Což by mohla být významná pomoc pro případné vyšetřování v okamžiku, kdy data nelze získat od telefonních operátorů nebo přímo ze zařízení. Podobná synchronizace se ale týká i FaceTime. ElcomSoft, kteří tuhle věc objevili, jsou přesvědčení, že se synchronizace objevila v iOSu 8.2 (březen 2015). V desátém iOSu se navíc prý i logují VoIP volání a vše, co prochází skrz Apple Call Kit. Viz IPHONES SECRETLY SEND CALL HISTORY TO APPLE, SECURITY FIRM SAYS. Apple reagoval s tím, že jde o funkci, která umožňuje sdílet historii hovorů napříč všemi zařízeními uživatele.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Malé a střední podniky nepoužívají Instagram, píše se v Small Business Owners Aren’t Using Instagram (Survey). Týká se to samozřejmě USA a jde o to, že 76 % SMB nepoužívá Instagram pro marketing. Pro Česko je dobré vědět, že český Instagram bude mít brzy jeden milion uživatelů a je doménou lidí do 25 let věku. 55 % internetových uživatelů ve věku 16–24 má v Česku Instagram. Ale už jenom 17 % těch ve věku 25 až 34, 5 % těch ve věku 35 až 44 a pouze dvě procenta těch mezi 45 a 54 roky.

Facebook hledá odpověď na to, proč není dobrý pro svět, formou průzkumu mezi uživateli. Mají si vybrat jednu z možností, ale při pohledu na otázky je jasné, že správná odpověď je ta, kdy zaškrtnete možnosti všechny. Nic totiž není tak černobílé a jednoznačné. Ale život Marka Zuckerberga, točící se okolo sady desítek stejných triček a kalhot, aby „šetřil čas, protože pomáhá lidstvu“, ukazuje, že tady je toho hodně špatně.

Twitter vyrazil do boje proti trollům a zabanoval řadu prominentních alt-right účtů. Včetně jednoho z „šéfů“ tohoto hnutí, Richarda Spencera (@RichardBSpencer) i jeho think tanku jménem National Policy Institute a jeho magazín (@radixjournal). Přidejte ještě Ricky Vaughna, Paxe Dickensona a Johna Riverse. Je poměrně nezvyklé, aby Twitter banoval účty, které jsou „známé“ a „vlivné“, většinou zasahuje jenom proti poměrně nevýznamným účtům (když nepočítáme tisíce zabanovaných účtů patřících k ISIS). Viz Twitter Finally Cracks Down, Banning Prominent Alt-Right Accounts.

ICQ bylo dvacet let. Překvapivé na ICQ je, že dnes už skoro neexistuje, ačkoliv se éra chatovátek vrátila v nebývale silné podobě. První verze se objevila 15. listopadu 1996 a zajímavý pohled do historie najdete v ICQ: 20 Years Is No Limit!. Připomenou vám tam i to, že v roce 1998 původní Mirabilis koupila americká firma AOL. A také to, že konec ICQ začal verzí 2000b a v letech 2007 až 2010 AOL začalo ICQ ignorovat, aby ho nakonec koupilo Mail.Ru Group. To už ale existoval Facebook a ICQ nepomohla ani snaha o širší propojitelnost. Kupodivu ICQ stále existuje, umí fotky, příběhy a všechno možné. Jediný problém je, že ho už prakticky nikdo nepoužívá.

MOBILNÍ APLIKACE

WhatsApp spouští videohovory pro všechny uživatele, včetně Windows Phone. Pokud si říkáte, že to vlastně nic není, tak je nutné připomenout, že WhatsApp má nějakou tu teoretickou miliardu uživatelů. A také to, že patří Facebooku. Ve WhatsApp launches video-chat challenger to FaceTime, Skype zmiňují, že je to „challenge“ pro Skype a FaceTime. No, u toho prvního ano, u toho druhého nikoliv, Apple nikdy své komunikační nástroje nedotáhl dál než na omezený počet uživatelů vlastní platformy. A viz WhatsApp videohovory (můžete se tam usmát nad kouzelným obratem „spájet lidi“).

Google PhotoScan aplikace chce být vaším scannerem na všechny papírové fotky. Aplikace je užitečná a má jedinou vadu: Google chce fotky samozřejmě ukládat do Fotek Google (Google Photos), které se stále nedostaly dál, než do primitivní beta aplikace, která je pozadu i za Picasa, kterou kvůli tomu Google zrušil. Naštěstí si je v zásadě z mobilu můžete dostat kamkoliv a PhotoScan můžete mít pro Android i iOS. Aplikace papírovou fotku nasnímá prostřednictvím čtyř vyfocení tak, abyste ji dostali v poněkud lepší podobě.

Firofex Focus pro iOS blokuje při prohlížení šmírovací nástroje (a taky reklamu). Což je záslužné, proč se nechat zbytečně šmírovat. Otázkou ale je, proč Firefox vytváří další prohlížeč, když by stačilo mít tohle jako součást klasického Firefoxu. Takové poněkud absurdní tříštění a plýtvání. Viz Mozilla uvedla Firefox Focus, prohlížeč blokující reklamy na iOS nebo Introducing Firefox Focus – a free, fast and easy to use private browser for iOS.

STARTUPY A EKONOMIKA

Vine se Twitteru možná podaří prodat a zájemců má prý několik. Byť někteří nabízejí méně než 10 milionů dolarů (což by mělo být méně, než stojí provoz Vine na jeden měsíc). Viz Twitter is reportedly in talks to sell Vine.

INFOGRAFIKY

Jak často přispívat na sociální sítě v infografice přináší několik věcí k zamyšlení. Především: jeden příspěvek denně na Facebook jakž takž platilo v době, kdy Facebook silně neomezoval dosah. A 15 příspěvků denně na Twitteru je skoro dvakrát tolik než šest, které doporučují jinde. Dva příspěvky denně na Google+ už jen ukazují, že tohle se moc nepovedlo, je to staré. Google+ umřel loni v září. Takže konečná poučka z téhle „infografiky“ je, zkuste si to v praxi a přizpůsobte tak, aby vám to nejen nejlépe fungovalo, ale také nejvíce vyhovovalo.

MM socky3

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.