Hlavní navigace

Fotbal, jak ho neznáte

26. 11. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Český fotbal měl na Internetu velkou premiéru. Poprvé v Česku zabíraly kamery zpravodajského serveru iDnes jednu z nejoblíbenějších míčových her na světě jen pro oči internetového diváka. Přenos se neobešel bez problémů. Zaslouží si iDnes žlutou, nebo rovnou červenou kartu?
Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

V pátek měl premiéru český ligový fotbal v přímém přenosu na Internetu, aniž by zároveň běžel v televizi. Doposud internetové přenosy z ligy obstarávala jen Česká televize, ale vždy souběžně a primárně s televizním přenosem. Portál iDnes se rozhodl, že to zkusí čistě pro Internet. Ostatně už nějaký ten pátek provozuje webovou televizi iDnes.tv, tak proč vedle zpravodajství nepřidat i sport, když do rodiny iDnes spadá nejeden sportovní magazín.

Přiznám se, že bych o iDnes.tv příliš nevěděl, kdyby se svého času neproslavila úprkem uraženého Davida Ratha z pořadu bývalé kotelnice Michaely Jílkové. Na první velký fotbalový internetový přenos v českých luzích a hájích jsem se ale každopádně těšil, a to hned dvojnásobně. Jednou jako fotbalový fanoušek a podruhé coby internetový nadšenec.

V pátek jsem si natáhl kabely z počítače do televize, otevřel přenos ve svém oblíbeném přehrávači a chystal jsem se pasivně konzumovat hru dvaadvaceti chlapíků s kulatým nesmyslem. Předzápasový magazín jsem sledoval bez obtíží. Dokonce ani ta informační kvalita nebyla o moc horší než v televizi, mohu-li laicky posoudit. Ostatně po ukázkách umu sportovních redakcí zejména českých komerčních celoplošných stanic jsem už hodně otrlý divák. Obraz byl sice i na mé poměrně rychlé ADSL přípojce o poznání horší než analogové vysílání, ale budiž. Zázraky jsem nečekal.

WT100

Pár sekund po výkopu, když už se asi připojilo více diváků, začalo vysílání kolabovat. Jednu chvíli šel zvuk a obraz zamrzl. Pak vypadával i zvuk. Fotbal byl „nedívatelný”, po deseti minutách jsem to bohužel musel vzdát. Ani přepnutím na datově méně náročnou verzi vysílání jsem si vůbec nepomohl. Několika známých jsem se po ICQ zeptal, jak jsou na tom oni. Z fotbalu toho také moc neměli. Redakce iDnes nakonec nezapírala, že problém byl na jejich straně. Ve druhém poločase už to prý bylo lepší. To nemohu potvrdit ani vyvrátit, neměl jsem už nervy se k přenosu vracet.

Pokud už se pak přenos nekousal, tak ve mě hlodá podezření, jestli to bylo aktivitou techniků iDnes, nebo prostě tím, že to spolu se mnou vzdali i další diváci. Premiéra se každopádně příliš nepovedla. Ale třeba jen mediální božstvo vrátilo sportovní redakci iDnes šťouchanec do kolegů z České televize za nepovedený přenos z vystoupení české reprezentace na Kypru, při kterém se při výpadku obrazu z nějakého záhadného důvodu nechtělo komentátorovi doprovodit alespoň rozhlasově jako za časů pana Načeradce a mužů v offsidu. Možná příště.

Diváte se někdy na fotbalové přenosy na Internetu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).