Hlavní navigace

Galaxie sport v pozemním digitálu aneb digitalizace po novácku

6. 12. 2007
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
V sobotu 1. prosince dostali diváci pražského pozemního digitálního multiplexu B příjemný dárek. Do sítě společnosti Czech Digital Group (CDG) přibyl atraktivní kanál Galaxie sport. Jeho vysílání je však omezené na jediný měsíc, protože probíhá v rámci experimentu. Co si od něj Galaxie sport slibuje? A mají vůbec takovéto testy smysl? Jaká vůbec bude budoucnost multiplexu B po Novém roce, když jediný, kdo v něm má řádnou licenci, je televize Prima, a ostatní vysílají pouze experimentálně? A je televize Nova leaderem, nebo naopak hrobařem digitalizace? Na tyto otázky by měl odpovědět dnešní článek.

Nejednoznačná digitalizace po „novácku“

O spojení Novy a digitalizace ani zasvěcený odborník neví, co si má myslet. Česká komerční jednička může být bez problémů leaderem digitalizace, stejně tak jako jejím hrobařem. Pochvalme Novu za její nové zpravodajské News Centre a vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV). I když velká většina diváků nemůže obrazovou kvalitu zpravodajství nebo např. Pojišťovny štěstí posoudit, protože nevlastní patřičný televizor, který by jim ji zprostředkoval, Nova byla první televizí, která přišla s opravdovým HD a ne jen klasickým rozlišením přepočítávaným do vysokého, jako tomu bylo v případě České televize.

Proč je Nova hrobařem digitalizace, je snad jasné. Dobré jméno si určitě neudělala u těch, kteří se těšili na vysílání dalších televizí. Loni v květnu obdržely nové digitální kanály licence od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Společnosti CET 21, vlastníkovi televize Nova, se to ale jako jednomu z šesti neúspěšných žadatelů o novou licenci nelíbilo. Podala žalobu k Městskému soudu a uspěla. Došlo k tomu, co zřejmě nikdo nečekal – digitální licence byly zmrazeny. Vše ale nakonec dopadlo dobře a nové digitální televize budou moci díky digitální novele od příštího roku vysílat. Spokojená může být i Nova, protože může získat „jednu“ kompenzační licenci za odstup od svých současných analogových kmitočtů.

Multiplex B pokrytí

Mapa pokrytí zemského digitálního multiplexu B, v němž do 31. prosince 2007 zkušebně vysílá Galaxie sport

Brzdou se Nova mohla jevit ale i v dalších případech. Chyběla jak při startu digitálního vysílání na Domažlicku loni v listopadu, tak i na Ústecku koncem června. V západních Čechách pak dala pod stromeček divákům jako dárek spuštění DVB-T a na severu Čech vyjela až 1. listopadu, téměř o půl roku později, než se očekávalo. Dárkem pro diváky, který ale lze spíše nazvat hanlivě odpadkovým košem televizní zábavy, mělo být i spuštění nového filmového kanálu z rodiny CME – Nova Cinema. A datum, jak jinak, 1. prosince v 11 hodin. Aby toho nebylo málo, Nova se rozhodla, že na Domažlicku pro změnu vedle digitálního signálu začne šířit opět analogový.

Kdy se tak stalo? 29. listopadu. Nevidíte v tomto datu žádnou symboliku? Dle Novy je to poslední den, kdy mohla v této lokalitě přejít na digitální vysílání. Po uplynutí 90 dnů od data vypnutí, tj. po 29. 11. 2007, může Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nevyužívané analogové frekvence TV Nova odebrat, čímž by TV Nova ztratila možnost obnovit analogové vysílání v případě problémů s digitálním vysíláním, uvedla tehdy v tiskové zprávě mluvčí Novy Veronika Šmítková. Poslední aktivitou sestřičky Novy, Galaxie sport, je pak právě spuštění této televize jako testu v multiplexu B. Ať nad tím přemýšlím, jak chci, Nova, respektive CME, má vše velmi dobře promyšleno. Ráda si totiž hraje s čísly. Pro zajímavost uvedu pár příkladů:

  • 1. 11. 2006 – spuštění digitálního vysílání na Domažlicku – Nova v multiplexu chybí
  • 24. 12. 2006 – do Domažlického multiplexu A přibývá televize Nova – zrovna na Štědrý den…
  • 1. 7. 2007 – startuje digitální vysílání z vysílače Buková hora – Nova v multiplexu opět chybí
  • 1. 11. 2007 – Nova odstartovala digitální vysílání z Bukové hory. Navíc přesně rok poté, co se spouštěl digitál na Domažlicku.
  • 29. 11. 2007 – Na první pohled žádná symbolika, ale dle Novy šlo o poslední den, kdy mohla v této lokalitě obnovit analogové vysílání. Učinila tak.
  • 1. 12. 2007 – Opět první den v měsíci. Odstartoval nový seriálový a filmový kanál Nova Cinema.
  • 1. 12. 2007 – Aby toho nebylo málo, ve stejný den začíná testovat Galaxie sport, opět kanál z rodiny CME, v pražském digitálním multiplexu B

Sedm dat už je docela dost na to, aby to vše byla náhoda a ne dobře propracovaný marketingový tah…

Galaxie sport v pozemním digitálním vysílání

Jak už bylo řečeno, Galaxie sport zahájila testovací vysílání v pozemním digitálním multiplexu B 1. prosince na dobu jednoho měsíce. Navíc první dva dny bylo dostupné pouze prostřednictvím karet, které se používají pro příjem placených kanálů ze satelitní platformy CS Link, a to ještě za té podmínky, že jste na nich měli program aktivovaný. Proč ale testuje placený především satelitní kanál v DVB-T, ptali se mnozí naši čtenáři. V tiskové zprávě z 26. listopadu bylo uvedeno toto: Modulace bude použita pro testy a ověření pay TV v DVB-T, tzn. kódování v systému Cryptoworks ve standardu MPEG-2 a MPEG-4. Výsledky a zkušenosti z tohoto testování budou zpracovány a využity v následujícím období, kdy naše společnost Galaxie sport, s.r.o. předpokládá žádat v souladu se zákonem č. 231/2001 a jeho novelou o udělení licence k vysílání placeného sportovního programu v DVB-T. Otázkou ale je, zda má vůbec v budoucnu divák o placené kódované pozemní digitální vysílání zájem. Jak vyplynulo z reakcí čtenářů DigiZone, nevypadá to tak.

Ukázka pozemního příjmu Galaxie sport z multiplexu B
Galaxie sport 1
Galaxie sport 2
Galaxie sport 3
Galaxie sport 4
Galaxie sport 5
Galaxie sport 6
Galaxie sport 7
Galaxie sport 8

Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz (fotografie kliknutím zvětšíte)

Obrátili jsme se na jednatele a ředitele televize Jiřího Hojgra, aby nám odpověděl na několik otázek. Počítali jste s tím, že se diváci dostanou prostřednictvím karet na příjem kanálů z CS Linku i ke kódovanému vysílání? Přemýšleli už jste o tom, až bude kanál dostupný v DVB-T (ne jako experiment), zda bude kódován, nebo ne? A změní název na Nova sport? Generální ředitel Novy Petr Dvořák, zdá se, dává přednost Nově sport. Je možná také varianta, že byste provozovali dva sportovní kanály? To byly některé z otázek pro Jiřího Hojgra. Ten nás odkázal na rozhovor, který vyšel na našem serveru 18. října. Pokud bychom se jím tedy řídili, znamená to, že Galaxie sport chystá novou grafiku, navýšení datového toku a v neposlední řadě se začne zaobírat i otázkou vysílání ve vysokém rozlišení a ve formátu 16:9.

K těmto změnám by mělo dojít ve druhém pololetí příštího roku. V letech 2008 a 2009 bude Galaxie sport placeným programem. Nijak jsme se netajili zájmem o zemské digitální vysílání, dokonce jsme se účastnili licenčního řízení na pozici v prvních multiplexech, ale jako placený program. Myslím si, že to je v současné době u takového monotematického programu, ve vazbě na dostupnost a cenu práv, jediná cesta, řekl tehdy v rozhovoru Hojgr. Ohledně názvu Galaxie sport vs. Nova sport se vede diskuse už několik týdnů a pevné rozhodnutí zatím nepadlo. Na to, zda by měl být sportovní kanál právě oním bonusovým programem v DVB-T, odpověděl ředitel a jednatel televize diplomaticky: No comment.

MM_SS3

Budoucnost multiplexu B po novém roce

Kromě televize Prima, která vysílá v multiplexu řádnou licencí, neměli ještě nedávno provozovatelé dalších kanálů jistotu, co se s nimi stane. Bude jim prodloužena licence, nebo zde skončí? Na tyto otázky už je ale podle předsedy RRTVáclava Žáka naštěstí v tuto chvíli jasná odpověď. Díky tomu, že 1. ledna 2008 začne platit digitální novela vysílacího zákona, nemusí se současní broadcasteři o svou pozici v multiplexu bát, alespoň zatím. Ta zajistí, že společnost Czech Digital Group, ale i jiný provozovatel, bude moci šířit převzaté vysílání do doby, než se v jeho síti objeví vysílatelé, kteří budou v multiplexu řádně vysílat. V praxi to bude tedy konkrétně u CDG tak, že Óčko, TV Noe a Nova ve vysokém rozlišení skončí experiment k 31. prosinci 2007 a plynně na něj od 1. ledna příštího roku naváže Czech Digital Group převzatým vysíláním z jiných platforem (kabel, satelit, IPTV).

Konkrétně u hudební televize Óčko ale nastává poměrně kuriózní situace. Od nového roku se totiž může teoreticky dostat jak do role televize, jejíž vysílání je převzaté, ale zároveň již bude dle diginovely držitelem řádné licence spolu s televizemi Febio TV, Z 1, TV Pohoda, TV Barrandov a RTA. Obrátili jsme se proto na generálního ředitele Óčka Jiřího Balvína, aby vnesl do situace jasno. Ten našemu serveru potvrdil, že v současné době skutečně probíhají jednání se všemi provozovateli multiplexů a jako nejreálnější se zdá současný stav, tzn., že Óčko bude v „béčku“ do konce roku jako experiment a od příštího roku naváže jako první nová televize s řádnou digitální licencí.

Zkusili jste sledovat Galaxii sport v pozemním multiplexu B?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.