Hlavní navigace

Globe Internet koupila Hosting CZ

25. 3. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Globe Internet posiluje svoji pozici na webhostingovém trhu. Akvizicí společnosti Hosting CZ z první dvacítky získá přibližně 500 nových klientů a intuitivní doménu hosting.cz. Pro Globe Internet se jedná o výhodný obchod také díky tomu, že přebírá společnost bez finančních závazků a závazků vůči zaměstnancům.

Globe Internet ve čtvrtek oznámila akvizici společnosti Hosting CZ. Hosting CZ sice nepatří k deseti největším webhosterům v České republice a neposkytuje služby tisícům zákazníků, jak se píše v tiskové zprávě Globe Internet, ale i tak se svými 1.306 virtuálními servery (z čehož jen 776 komerčními – zdroj: Karel Umlauf, co/CEO Globe Internet) náleží mezi významné hráče na trhu.

Přestože částka, na niž byl 100procentní podíl v Hosting CZ ohodnocen, patří k obchodnímu tajemství, lze z počtu virtuálních serverů a předpokládané rentability nákupu odhadovat, že Globe Internet bývalým majitelům Hosting CZ Jakubovi Chromému a Davidovi Krumphanzlovi vyplatí sumu, která maximálně jen o málo přesáhne milion korun. Jedinou hodnotou Hosting CZ jsou totiž právě klienti, jelikož společnost nevytvořila žádný původní software, který by Globe Internet mohl využít, nedisponuje nemovitým majetkem, patenty ani technologiemi.

Služby Hosting CZ zajišťovali především externisté, proto s akvizicí společnosti nevznikají Globe Internet závazky k zaměstnancům. Stejně tak i původní technologie a servery Hosting CZ budou nahrazeny běžným zázemím Globe Internet. Virtuální servery budou postupně převáděny na servery Globe Internet s automatizovaným administračním a fakturačním systémem. Klienti Hosting CZ nově získají přístup k dalším službám Globe Internet, nyní poskytovaným na platformě Servery.cz.

Jak redakci ve čtvrtek v odpoledních hodinách sdělil jednatel Globe Internet Jakub Ditrich, bude značka Hosting CZ dále užívána pro nabídku v oblasti low-end služeb (nenáročných) v programech Pakatel a SuperPakatel s „likvidačním tarifem“ 41,50 korun za měsíc. Jakub Ditrich potvrdil, že nové cenové programy jsou určeny především fyzickým osobám a drobným podnikatelům a mají zaujmout především dosavadní klienty freewebů a levné konkurence. Globe Internet tak útočí zejména na LevnýHosting a P.E.S. Consulting, kteréžto se na nízkorozpočtový webhosting specializují.

Globe Internet bude respektovat smlouvy na dobu určitou mezi Hosting CZ a jeho klienty, avšak lze očekávat, že se velmi brzy změní dealerské smlouvy a smlouvy na dobu neurčitou, stejně jako prodej postihne projekty, které jsou dosud u Hosting CZ umístěny bezúplatně. Hosting CZ se od svého založení v roce 1998 věnoval podpoře mnoha tvůrčích věcí na nekomerční bázi. Podle Jakuba Ditricha je právě virtuálních serverů provozovaných bez písemné smlouvy u Hosting CZ více, než je pro společnost zdravé (40 procent virtuálních serverů připadá na sponzorovaný provoz).

Hosting CZ byl založen v roce 1998 jako společnost s ryze českým kapitálem a nebyl zatížen bankovním úvěrem ani závazky vůči investorům. V minulosti patřil mezi progresivní webhostery; jako jeden z prvních v České republice zavedl virtuální poddomény, na Slovensku zajišťoval provoz freewebu Miesto.sk, jehož klienti měli poprvé možnost využívat skriptovací jazyk PHP, čímž Hosting CZ přispěl k jeho etablování. Služeb Hostingu CZ kromě jiných využívá i server Dáma.

KL22 hlasovani

Převzetí 100procentního podílu ve společnosti Hosting CZ nebyl podle Jakuba Ditricha ze strany Globe Internet koncepční krok, jednalo se o ad hoc akvizici na základě nabídky. Jednání o převzetí podílů proběhla ve velmi krátké době přibližně čtrnácti dnů. Prodej společnosti schválili společníci Jakub Chromý a David Krumphanzl na zasedání valné hromady v úterý 19. března 2002. Dle odhadu Jakuba Ditricha bude reálné převedení klientských účtů probíhat během následujících tří až čtyř týdnů.

Po převzetí klientů Carambole z loňského podzimu je to v krátké době druhá velká akvizice Globe Internet. Získáním klientů Hosting CZ vzroste Globe Internet přibližně o deset procent počet spravovaných domén, a společnost tak zvýší svůj tržní podíl a náskok před P.E.S. Consulting a Zoner software. Vedle nových klientů patří mezi přínosy akvizice také získání intuitivní domény hosting.cz, která vhodně doplní nynější sestavu domeny.czservery.cz.

Kolik podle vás zaplatila Globe Internet za společnost Hosting CZ?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.