Prošedivělí pamětníci mezi námi možná vzpomínají na reakce kolegů u sálových počítačů před pětadvaceti lety na úspěšný nástup osmibitových a šestnáctibitových osobních počítačů. O deset let později se v podobném duchu komentoval nástup MS Windows i jejich 32bitové verze NT. A nemusím snad připomínat podcenění Internetu ze strany společnosti Microsoft při uvedení Windows 95 nebo některé komentáře ke splasklé internetové bublině na počátku tisíciletí. Dnes brbláme nad balíkem Google Apps a jeho analogy.
Nehodlám ani pokračovat v diskusích na téma Web 2.0, cože vlastně je, proč je a ani kam to všechno povede. Vrátím se nejprve k tiskové zprávě oznamující před dvěma týdny, že společnost Google uvádí svůj balík hostovaných aplikací Google Apps v češtině. Tento balík online aplikací obsahuje řadu již všeobecně známých služeb pro práci s elektronickou poštou, jako je Gmail, s dokumenty, tabulkami a prezentacemi (Dokumenty), kalendářem (dosud nelokalizovaný Calendar), komunikátorem (Talk), úvodní stránkou odvozenou od iGoogle, jednoduchým editorem či spíše generátorem WWW stránek včetně jejich hostingu (Page Creator) a s jednoduchou aplikací pro správu. Google Apps vše nabízí v celé řadě jazyků. Nově je kromě češtiny inzerována také arabština, hebrejština, dánština, maďarština a další. Všechny aplikace mají jako společnou vlastnost poměrně jednoduché a intuitivní ovládání a balík má i jednoduchou správu, kterou zvládne i laik. Zde si dovolím rýpnutí do vlastních ajťáckých řad: proti Google Apps a i dalším aplikacím takzvaného Webu 2.0 se brojí a kritizuje z různých stran či pozic, protože jde o nevítanou a obtížně překonatelnou konkurenci ve velkém tržním segmentu. V kombinaci s lácí českých domén totiž uvedení Google Apps v češtině s velkou pravděpodobností ubere v krátké době zákazníky českým webhostingům a především nejrůznějším zprostředkovatelům. Navíc spolu s nabídkou relativně levných virtuálních serverů se snižuje kapitálová náročnost vstupu na trh a poskytování řešení s Google Apps může být pro řadu subjektů bezpečný a trvalý byznys.
Nabídka Google Apps je členěna pro čtyři skupiny zákazníků – Rodiny a skupiny, Malé firmy, Podniky a Školy. Zároveň je poskytována ve třech úrovních služeb Standard, Education a Premier, přičemž první dvě jsou zdarma. Varianta Premier stojí 40 eur ročně (nebo 50 US dolarů) za uživatelský účet, přičemž má navíc garantovanou dostupnost e-mailových služeb 99,9 procent a velikost schránky 10 GB na uživatele. Verze Premier a Education mají navíc přístup k API rozhraní pro integraci stávajících vlastních nebo budoucích vlastních či third party služeb, nástroje pro migraci pošty a nepřetržitou asistenci, včetně telefonické podpory pro případ kritických problémů.
Sluší se samozřejmě připomenout, že Google není jediným dodavatelem online kancelářského balíku a souvisejících služeb. Například Zoho podle řady recenzentů nabízí nejlepší online textový procesor i poměrně zajímavý editor prezentací, Think Free nabízí alternativu v Javě, Ajax13 nabízí například přístup i bez registrace, Peepel nebo Writeboard nabízejí široké možnosti spolupráce, Glide nabízí řešení v populárním Flashi, aktuálně Adobe zakoupil Buzzword využívající AIR a i Microsoft zprovoznil vlastní kancelářské online řešení zvané Office Live Workspace. Priorita Google Apps je samozřejmě v české lokalizaci. Zajímavou alternativou jsou ale i služby vzdálené kanceláře.
Zní to příliš hezky, aby se tomu dalo věřit…?
Nejjednodušší je si vše vyzkoušet v praxi. Protože se pohybuji ve školském prostředí a zajímá mě segment asi dvou tisíce malých, převážně venkovských základních škol, které jsou v řadě internetových služeb i po šesti letech Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ, viz třeba Kostlivec Internetu do škol znovu vypadl ze skříně) až příliš často v bodě nula, začal jsem zde. U FORPSI jsem objednal doménu pro málotřídku ZŠ Hluboš, zaplatil ji online a pak začal hned vyplňovat a klikat (čárky jsem si bohužel nedělal). Úmyslně jsem používal podměrečné počítače odpovídající vybavení škol, čili PC s procesory kolem 1 GHz, s 256 MB paměti, střídavě s operačními systémy MS Windows 2000 Profi, MS Windows XP Profi, Mandriva Linux 10 a Ubuntu 6 a s prohlížeči Firefox 2.0.0.7, MS Internet Explorer 6.0 a SeaMonkey 1.1.
Během několika minut jsem se dostal ke správě domény na straně Google a podle jednoduchého návodu jsem metodou copy´n´paste nastavil v administrativě FORPSI příslušné DNS záznamy. Aplikace na straně Google je ověřila a mohl jsem je okamžitě používat. Zřízení pěti uživatelských účtů pak bylo opět jen otázkou okamžiku a pro všechny nové uživatele nebyla základní práce s Gmailem problémem. Vše další je jen otázkou krátkého zaškolení a především samostudia.
Správa Google Apps
Správa domény v Google Apps je přístupná z úvodní stránky s řadou voleb pro jednotlivé aplikace a správu uživatelů. Google ověřuje oprávněnost varianty služby pro školu a vzhledem k určitému překvapení na druhé anglicky komunikující straně usuzuji, že jsme byli jednou z prvních českých přihlášených základních škol. O oprávněnosti ale nebylo zapochybováno a na stránce správce se objevily nové volby, které ve standardní verzi nenajdete.
Podívejme se pro ilustraci i na záložku Pokročilé nástroje, kde nalezneme funkce:
- Hromadná aktualizace uživatelských účtů.
- Nastavit jednotné přihlášení (SSO) – Služba jednotného přihlášení (SSO) na bázi jazyka SAML umožňuje ověřovat uživatelské účty pomocí uživatelského jména a hesla Google Apps.
- Nastavit migraci pošty (IMAP) – Zkopírování pošty ze serveru IMAP do Google Apps.
- Rozhraní Provisioning API – Umožňuje programátorsky spravovat uživatelské účty a synchronizovat Google Apps se vlastním systémem pro správu uživatelů.
Vlastní aplikace
Podrobné recenze jednotlivých aplikací se objevily na řadě zpravodajských webových titulů. Já se zaměřím jen na některé detaily:
- GMail – Webová e-mailová služba nabízí ve verzích Apps Standard a Education 2 GB na uživatele se silnými nástroji pro vyhledávání, v Google Apps mají tedy naše učitelky adresy jmeno.prijmeni@zshlubos.cz.
- Dokumenty – Již téměř klasické trio aplikací kombinující textový editor a tabulkový kalkulátor nižší střední třídy s novinkou pro tvorbu prezentací (podívejte se na jednu z mých prezentací, je řiditelná přednášejícím, můj termín je dnes ve 14:00, a je spojena s chatem, kde se můžeme i přímo pohádat). Silnou stránkou je možnost spolupráce na dokumentu a slušná správa revizí dokumentů. Další výhodou je možnost okamžité publikace i jen pro uživatele z domény.
- Talk - komunikace všeho druhu s integrací s Gmailem.
- Startovací stránka – All-in-one stránka použitelná například ke kontrole e-mailové schránky, prohlížení dokumentů, přístupu k základním dokumentům školy nebo dalším službám.
- Kalendář – snadno ovladatelný a snadno sdílitelný, bohužel zatím bez lokalizace.
- Webové stránky – Zde je k dispozici jen jednoduchý editor WWW stránek s hostingem a jednoduchou správou, stránka naší školy je zatím v alfa verzi…
Kam s nimi?
Klíčovým problémem může být úložiště dat s dostatečnou kapacitou. Zde se projeví synergický efekt s dalšími aplikacemi Google, pokusil jsem se o přehled dostupného prostoru a způsobu použití v následující tabulce:
Formáty | Aplikace | Limity | Jak |
---|---|---|---|
Dokumenty: .html, .txt, .rtf, .doc, .odt, .csv, .xls, .ods, .ppt | Google Docs | Dokumenty: do 500 kB. Tabulky: do 1 MB. Prezentace: do 10 MB. Maximum 5000 dokumentů a prezentací, 200 tabulek na účet. | Po jednom nebo e-mailem. |
Obrázky: .jpg, .gif, .png, .bmp | Picasa Web Albums; Blogger, Orkut | Picasa Web: 20 MB na obrázek, 1 GB volného prostoru. Orkut: 5 MB na obrázek, do 25 obrázků. | Po jednom nebo e-mailem s použitím modulu ActiveX, pomocí Mac uploaderu nebo s použitím vlastní aplikace Picasa. Obrázky uploadované v aplikaci Blogger jsou hostovány na webu Picasa. |
Videa: .mpg, .mp4, .avi, .wmv, .rm | Google Video, Picasa Web Albums, Blogger, YouTube | Google Video: 100 MB na video pro upload pomocí webového rozhraní, bez limitu s desktopovým uploaderem. Picasa Web: volný 1 GB. YouTube: můžete uploadovat videa do 100 MB a kratší než 10 minut. | Google Video: přes webové rozhraní nebo pomocí desktopového uploaderu. Picasa Web: pomocí aplikace Picasa. YouTube: přes webové rozhraní. |
Jakékoliv soubory | Google Page Creator, Google Skupiny, Google Project Hosting, Google Base, Gmail | Pages/Skupiny/Project hosting: maximum 10 MB na soubor, 100 MB prostoru pro každý site/group/project. Google Base umožňuje připojit až 15 souborů do 20 MB každý; jsou tu restrikce pro typ souborů. Gmail: maximální velikost přílohy mailu je 20 MB, kapacita schránky je 2 GB. Nelze připojovat spustitelné soubory! | Přes webové rozhraní. Google Project Hosting je určen pro hosting open source software. Můžete použít i Gmail Drive, 3rd party software, který vytvoří „virtuální filesystem“ nad účtem Gmail a umožní ho použít jako až 2GB online paměťové médium |
Chcete si spočítat dostupné místo pro malou školu?
Pro školu a ostatně i malou firmu se dají využívat další dostupné aplikace, výhodné je například použití rovněž do češtiny lokalizovaného Bloggeru s vlastní doménou jako jednoduchého publikačního nástroje nebo i řízených Google Skupin, využitelných například i pro jednoduchý e-learning nebo pro podporu zákazníků. Ale nebudu raději provokovat.
Svěřte to webu
Budu pokud možno stručný: balík Google Apps je okamžitě dostupnou, výhodnou a levnou alternativou pro nejrůznější skupiny zákazníků. Zde musím zdůraznit především neziskový sektor, živnostníky a malé firmy a samozřejmě školy všeho druhu. Google Apps jsou dobrou volbou i pro dodavatele připojení a i pro vývojářské firmy. Nehodlám odhadovat, kde je hranice výhodnosti verze Google Apps Premium či jak velká firma si může použití Google Apps risknout. Ale i mezi podniky s desítkami či stovkami zaměstnanců se najdou takové, které dosavadní dodavatelé zklamali nebo jim poskytují podobné služby za podstatně vyšší ceny. Ostatně stránka s přehledem vybraných referenčních zákazníků Google Apps není nezajímavá.