Hlavní navigace

Google, iPhone a hulákání

22. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Google má novinku – uživatel bude moci přes iPhone nadiktovat zadání pro vyhledávání. Může jít o přelomovou záležitost, na kterou se těší generace příznivců technologií. Ale má to vůbec nějaký smysl?
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

The New York Times upozorňují na zajímavý projekt. Desetiletí pokusů o smysluplné využití systémů pro rozpoznání řeči snad konečně přinese pořádný výsledek. Jak to bude celé vypadat? Uživatel iPhonu zavolá na linku Googlu a optá se třeba Where is the nearest Starbucks? nebo How tall is Mount Everest? (příklady jsem si vypůjčil právě od Timesů). Google si mluvené slovo převede do digitální podoby a frázi prožene svým vyhledávačem. Za pár vteřin bude k dispozici výsledek, samozřejmě s tím, že díky známým datům o poloze volajícího budou výsledky hlasového vyhledávání místně relevantní.

Je na místě zmínit, že podobné služby rozjely i Microsoft a Yahoo, zatím s rozpačitými výsledky. Google pravděpodobně zválcuje konkurenty díky vyhledávání jako takovému, hlas je jaksi navíc. Příčetný člověk vlastnící iPhone bude asi těžko něco vykoktávat do telefonu, když může hledat klasicky ve vyhledávači. Koneckonců Google používají miliony lidí vlastnící nejenom iPhone, ale i spoustu dalších mobilních telefonů, které mají Internet. Ovšem kdo ví, jak se ke službě postaví líní američtí uživatelé. Třeba si hlasové vyhledávání oblíbí a budou ho skutečně využívat. A to nejenom jako kuriozitu, vše ukáže čas.

Jde o komerčně zajímavý produkt? Podle mého názoru ano, ovšem překážek bude asi více než dost. Zatím to má fungovat pouze pro uživatele iPhonu v Americe. Takže našinec si to ani nevyzkouší. Může to být zajímavé, stát na ulici s telefonem a hulákat do něho nejrůznější dotazy, třeba na výšku Mount Everestu. Otázkou je, zda bude Google dobře „rozumět”, což je problém čistě technický. Nebudou diskriminování koktající uživatelé? A budou vůbec tazatelé schopni zformulovat smysluplnou větu, na kterou dostanou relevantní odpověď?

MMF tip early

Asi bude opravdu jednodušší využít klasické vyhledávání. Naťukat dotaz a hotovo. Pokecat si s Googlem je jistě frajeřina a věřím tomu, že si to nejeden z uživatelů, kteří budou mít službu k dispozici, vyzkouší. Koneckonců ohlasy z diskuzí jsou veskrze kladné, všichni se na novinku těší a jsou nadšení. Když jim optimismus a bezmezný obdiv k tomuto propojení Googlu a iPhonu vydrží i poté, co si aplikaci vyzkoušejí, bude to dobré znamení.

I když jeden z diskutérů si to prý již vyzkoušel a okamžitě se do tohoto řešení zamiloval. Více neprozradil. Škoda, protože by mě moc zajímalo, jestli je na Google lepší křičet, nebo mluvit klidně. Jestli je Google háklivý na sprostá slova, nebo je mu to jedno…

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).