Hlavní navigace

Google pohřbívá QuickOffice

30. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dva roky po akvizici Google z nabídky Google Play a Apple AppStore stáhne oblíbenou kancelářskou sadu QuickOffice. Co si připravil na souboj s tabletovou verzí Microsoft Office pro Android?

Z nabídky Google Play a Apple AppStore v nejbližších dnech zmizí mobilní kancelářská sada QuickOffice, kterou Google převzal v roce 2012 i s jejími autory. Ti mu pomohli vylepšit jeho kancelářské webové aplikace úzce provázené s úložištěm Google Drive. Jejich rukopis nesou i nové mobilní kancelářské aplikace pro Android.

Nejdříve na počátku letošního května přišly v tandemu textový editor Google Docs a tabulkový kalkulátor Google Spreadsheets. Zatím posledním střípkem do mozaiky je aplikace Google Slides pro práci s prezentacemi. Nové mobilní aplikace umí pracovat se soubory jak on-line v úložišti Google Drive, tak off-line rovnou v mobilním zařízení.

Konec QuickOffice se očekával, ale možná ne tak brzy po představení nástupnických aplikací. Stávající uživatelé si QuickOffice mohou ve svých mobilech a tabletech ponechat, ale již nelze počítat s dalším rozvojem této multifunkční aplikace, řešením nově objevených problémů, anebo laděním pro novější verze systému Android.

Google jedno z nejlépe hodnocených mobilních kancelářských řešení převzal i s jeho autory v červnu 2012 krátce poté, co Microsoft oznámil, že se chystá nabídnout mobilní Office rovněž pro platformy Android a iOS. Google následně QuickOffice nejdříve zpřístupnil zdarma pro předplatitele Google Apps, později široké veřejnosti.

Nyní Google na souboj s Microsoftem přezbrojil. Má trojici nedávno představených na sobě nezávislých aplikací, které jsou všem uživatelům dostupné zdarma bez funkčních omezení. Microsoft zatím pro Android nabízí Office Mobile, což je klasický kancelářský balíček, ale pouze pro chytré mobily, nikoliv tablety.

Plně funkční Office Mobile získají jen předplatitelé Office 365. Ostatní mohou prostřednictvím Office Mobile pouze prohlížet dokumenty, tabulky a prezentace, ovšem bez možnosti editace. Větším problémem jsou poměrně negativní ohlasy na kvalitu Office Mobile, což přitom měl být jeden z benefitů pro abonenty Office 365.

Microsoft se však chystá se svou kancelářskou sadou prorazit na tabletech. Řešení Office pro iPad, které se na rozdíl od Office Mobile skládá ze tří samostatných aplikací (Word, ExcelPowerPoint), se těší mnohem lepším ohlasům, přestože plně funkční je opět pouze pro předplatitele Office 365. Na řadě je Office pro tablety s Androidem.

KL24

Tabletová verze Office pro Android dle neoficiálních informací dostala přednost před tabletovou verzí Office pro Windows 8 a vyšší, takže by se mohla objevit již letos na podzim. O optimalizaci pro tablety s Windows 8 a vyššími se mluvilo a psalo již v souvislosti s Office 2013, ale nakonec výsledek zůstal daleko za očekáváními.

Microsoft již delší dobu pracuje na Office pro Windows 8 a vyšší přímo pro dotykové prostředí Modern UI (alias Metro). Původně se spekulovalo, že vyjde letos na podzim, ale novější zprávy naznačují, že větší prioritu má tabletová verze Office pro Android, což vzhledem k zastoupení systémů na tabletech není nelogické.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).