Hlavní navigace

HBO HD v české verzi už testuje na satelitu, je ale zakódované

Česká verze prémiového filmového kanálu HBO začala testovat satelitní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Program využívá družici Amos 1 na pozici 4 stupně západně, uvedl server Satkurier.pl s tím, že kromě české verze se na té samé pozici objevují i polská a maďarská mutace HBO HD, a také původní zvuková stopa v angličtině. Kanály nesou označení HBO HD Czech, HBO HD Poland a HBO HD Hungary.

Obraz je kódovaný systémem PowerVu+, zvukové stopy jsou dostupné volně. Technické parametry příjmu: kmitočet 11,167 GHz, polarizace horizontální, SR: 12500, FEC: ¾. Programy využívají formát DVB-S2 (modulace 8PSK) a kompresní standard MPEG-4. Už před týdnem začal program HBO HD testovat v polské satelitní platformě „n“, a později navázala i konkurenční služba Cyfrowy Polsat (obě kódují v systému Conax CAS7).

KL2018 Tip nominace

Čeští diváci by se měli HBO ve vysokém rozlišení dočkat už příští měsíc. Mým přáním je, aby HBO HD odstartovalo již 1. dubna, ale máme-li si nechat určitou rezervu, řekněme, že to bude v dubnu, prohlásil minulý týden pro DigiZone.cz generální ředitel HBO Česká republika Ondřej Zach. Jako první se HBO HD dočkají diváci digitální kabelové televize UPC, s níž HBO finišuje jednání. Mluvčí UPC František Malina potvrdil, že schůzka na toto téma proběhla i dnes. Satelitní platformy se HBO HD dočkají jako poslední.

HBO HD bude již druhým filmovým kanálem ve vysokém rozlišení v češtině. Loni v srpnu takto začal vysílat program Nonstop Kino HD, který se letos v březnu přejmenoval na Filmbox HD. Tato stanice byla v rámci promo akce polské satelitní platformy „n“ nedávno volně dostupná ze satelitu i s českou zvukovou stopou. Filmbox HD v Česku zatím vysílá jenom prostřednictvím několika IPTV operátorů.

Našli jste v článku chybu?