Hlavní navigace

HBO HD v české verzi už testuje na satelitu, je ale zakódované

28. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
28. 3. 2008

Česká verze prémiového filmového kanálu HBO začala testovat satelitní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Program využívá družici Amos 1 na pozici 4 stupně západně, uvedl server Satkurier.pl s tím, že kromě české verze se na té samé pozici objevují i polská a maďarská mutace HBO HD, a také původní zvuková stopa v angličtině. Kanály nesou označení HBO HD Czech, HBO HD Poland a HBO HD Hungary.

Obraz je kódovaný systémem PowerVu+, zvukové stopy jsou dostupné volně. Technické parametry příjmu: kmitočet 11,167 GHz, polarizace horizontální, SR: 12500, FEC: ¾. Programy využívají formát DVB-S2 (modulace 8PSK) a kompresní standard MPEG-4. Už před týdnem začal program HBO HD testovat v polské satelitní platformě „n“, a později navázala i konkurenční služba Cyfrowy Polsat (obě kódují v systému Conax CAS7).

ICTZ23

Čeští diváci by se měli HBO ve vysokém rozlišení dočkat už příští měsíc. Mým přáním je, aby HBO HD odstartovalo již 1. dubna, ale máme-li si nechat určitou rezervu, řekněme, že to bude v dubnu, prohlásil minulý týden pro DigiZone.cz generální ředitel HBO Česká republika Ondřej Zach. Jako první se HBO HD dočkají diváci digitální kabelové televize UPC, s níž HBO finišuje jednání. Mluvčí UPC František Malina potvrdil, že schůzka na toto téma proběhla i dnes. Satelitní platformy se HBO HD dočkají jako poslední.

HBO HD bude již druhým filmovým kanálem ve vysokém rozlišení v češtině. Loni v srpnu takto začal vysílat program Nonstop Kino HD, který se letos v březnu přejmenoval na Filmbox HD. Tato stanice byla v rámci promo akce polské satelitní platformy „n“ nedávno volně dostupná ze satelitu i s českou zvukovou stopou. Filmbox HD v Česku zatím vysílá jenom prostřednictvím několika IPTV operátorů.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.