Hlavní navigace

Hosting.cz zřejmě spamuje a nekale soutěží

16. 7. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Na trhu s webhostingem vzplanul lítý boj. Největší český poskytovatel Globe Internet, známý svojí agresivní politikou, nedávno koupil na low-end uživatele orientovaný Hosting.cz a včera rozeslal spam 6.000 zákazníkům konkurenční P.E.S. Consulting, který vykazuje znaky nekalosoutěžního jednání.

V pondělí 15. července obdrželo přibližně 5.000 až 6.000 majitelů domény druhé úrovně v ccTLD .cz personalizovanou nabídku na poskytování webhostingových služeb. Dopisy jsou podepsány Jakubem Ditrichem, jednatelem firmy Hosting.cz, a současně rovněž jednatelem společnosti Globe Internet, která Hosting.cz nedávno koupila (viz Globe Internet koupila Hosting CZ) a zachovala jej coby značku pro low-end uživatele, zatímco o high-end zákazníky se stará mateřská firma. Tato nabídka je problematická hned z několika důvodů, tím hlavním je však skutečnost, že jejím terčem byli uživatelé konkurenční společnosti P.E.S. Consulting.

Smysl tohoto počínání je zřejmý. Podle údajů z října loňského roku měla P.E.S. Consulting kolem pěti tisíc zákazníků (rozuměj vlastníků domén), zatímco Hosting.cz byla přibližně šestkrát menší. V obou případe se přitom jedná o stejný typ uživatelů, kteří nechtějí svá data svěřit freehostingové službě, ale na druhou stranu jim stačí 2 MB prostoru a emailová adresa. P.E.S. Consulting měla dlouhou dobu bezkonkurenční ceny a její problémy různého charakteru byly pouze bouří ve sklenici vody, kterou pije omezený počet profesionálů. Hosting.cz se proto rozhodla tento stav napravit a zahájit osvětovou akci.

Její výsledek máme v redakci v mnoha exemplářích, z nichž některé dorazily již v časných ranních hodinách. Jakub Ditrich v něm upozorňuje na obsah smluvních podmínek P.E.S. Consulting, které měly platit od 1.7.2002 (formou odkazu na článek na Lupě P.E.S. šije na zákazníky boudu aneb Vše pro firmu) a současně uživatelům nabízí srovnání tří úrovní služeb P.E.S. Consulting a Hosting.cz, z něhož pochopitelně Hosting.cz vychází vítězně. Závěrem se uvádí: „O teto zprave: Tento email byl rozeslan jednorazove na adresu, ktera je uvedena jako kontaktni u majitele domenoveho jmena.“

Pokud člověk není vyloženě purista, nabídku by nutně nemusel považovat za spam. Jedná se sice o nevyžádanou poštu, ale na druhou stranu lze předpokládat, že příjemce bude její obsah zajímat. Má přesně mířenou cílovou skupinu a nebude se opakovat. Paragrafy nového zákona o reklamě ji zřejmě nezaháknou. Daleko horší však dle mého soudu je, že zde byly použity kontaktní údaje z databáze CZ.NIC. A to je zcela nepřijatelné, protože databáze nemá sloužit komerčním účelům. Pikantní je, že když něco podobného kdysi učinila firma Zoner Software (viz Zoner Software zneužil data CZ.NIC), Globe Internet proti tomu nejvíce brojila.

Hosting.cz sice považuje rozeslání nabídky za kontroverzní, ovšem obchod je obchod a účel světí prostředky. Dále uvádí, že má buď extrémně pozitivní či extrémně negativní reakce, přičemž poměr je přibližně 6:4 ve prospěch prvních jmenovaných. Jenže v obchodě platí určitá pravidla a jedno z nich se jmenuje obchodní zákoník. A podle něj zřejmě druhý odstavec textu naplňuje znaky tzv. generální klauzule (§ 44 ObchZ) a dle názoru Jána Matejky z Ústavu státu a práva také řada dalších může představovat nekalou soutěž ve formě tzv. zlehčování (§ 50 ObchZ), jímž je i uvedení pravdivých údajů, pokud mohou způsobit soutěžiteli újmu. Rozhodnout musí soud.

Cloud23

P.E.S. Consulting zatím reagovala pouze emailem, který rozesílala zákazníkům, jenž byli „zasaženi“ nabídkou Hosting.cz. Eufemisticky řečeno je laděn výrazně ofenzivně a slibuje blíže nespecifikované individuální slevy. Přestože je částečně namířen proti Lupě, udělal mi jako autorovi výboru citací z původně navrhovaných smluvních podmínek P.E.S. Consulting (viz P.E.S. šije na zákazníky boudu aneb Vše pro firmu) radost, protože došlo k jejich výrazné úpravě. Člověk je ješitný a rád vidí, že má jeho práce smysl. :-) P.E.S. Consulting sice uvádí, že kritizované podmínky nebyly dopracované, ale kdo by jejich nedokončenou verzi zveřejňoval na webu, že?

Majitel P.E.S. Consulting běžně vypisuje žaloby jako na běžícím pásu, takže lze očekávat, že směrem Hosting.cz také nějaká poputuje. Když jsem s Josefem Grillem mluvil, říkal, že P.E.S. Consulting zatím další kroky zvažuje. Pokud by šlo o nárok na náhradu škody, pak by P.E.S. Consulting stačilo dokázat, že od něj v průběhu 14 dnů v reakci na nabídku Hosting.cz odešlo například 10 procent zákazníků. Ať už však má člověk na právní a obsahovou stránku dopisu Hosting.cz názor jakýkoli, za dobu fungování Internetu se vytvořila určitá nepsaná pravidla, která rozhodně mají své opodstatnění, a bylo by vhodné je dodržovat, jinak zde bude brzy nedýchatelně.

Je dle vašeho mínění postup Hosting.cz etický?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).