Hlavní navigace

Instagram už v ČR překonal v mobilech Freevideo, tvrdí čísla O2

Autor: Shutterstock
Jan Beránek

S rychlým nárůstem pokrytí LTE se začínají ve statistikách operátorů objevovat zajímavé změny. Zvyšování FUP se ale nechystá.

Neochvějnou jedničkou v datové spotřebě je stále YouTube. Videoportál Googlu v ní u zákazníků O2 vede jak v pevné, tak mobilní síti. „Datová spotřeba je jedna věc, ale četnost používání je věc druhá. V četnosti vede samozřejmě Facebook, což dokazuje, že zákazníci mají potřebu být neustále v kontaktu se svými přáteli nebo rodinou,“ vysvětluje data operátora Martin Čejka z divize rezidentních zákazníků O2. 


Zdroj: O2

Počet LTE uživatelů stoupá jen pozvolna. Nejrychlejší mobilní připojení zvládá zatím jen 12 % smartphonů v síti O2. Navíc LTE telefon a LTE SIM má jen 11 % paušálních zákazníků a od začátku roku si SIM kartu s aktivovaným LTE pořídilo u O2 200 tisíc lidí.

Konkurenční T-Mobile má v síti zhruba třetinu karet připravených k používání LTE a jen 17 % zákazníků by muselo v případě zájmu požádat o výměnu karty. Vodafone se LTE snaží také tlačit všemi směry. „Už od července 2013 dáváme našim zákazníkům karty připravené k provozu v LTE síti,“ dodává mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová


Zdroj: O2

Pokrytí LTE ale ve srovnání se šnečím tempem v případě 3G roste velmi rychle. Čeští operátoři tak po loňském rekordním nárůstu pokrytí obsadili osmé místo v Evropě, hned za Finskem a Německem.  

„Výstavba nových sítí pokračuje nezmírněným tempem také v letošním roce a pokrytí se tak dále rozšiřuje a zahušťuje. Reálné rychlosti mobilního připojení se běžně pohybují v desítkách Mbit/s,“ tvrdí předseda APMS Jiří Šuchman, který představil studii vytvořenou pro Evropskou komisi.

Data tečou, FUP zůstává

Ačkoliv mobilní sítí už protékají terabajty dat a od začátku roku vzrostl v síti O2 objem přenesených dat o 45 %, žádné zvyšování datových limitů se zatím nechystá. 

Content 2017 Tip Kytary

„Datový limit někdy vyčerpá maximálně 15 % zákazníků,“ vysvětluje Čejka s tím, že jako řešení vyšší spotřeby dat zavedli jejich automatické dokupování. S tím přišel jako první Vodafone a přijetí zákazníků bylo tak bouřlivé, až si operátor vysloužil milionovou pokutu od ČTÚ za agresivní praktiky

Na model, který nasadilo O2, se ČTÚ také dívá hodně zblízka. Zatím ale regulátor k žádným významnějším krokům nepřistoupil. 

Našli jste v článku chybu?
19. 7. 2015 2:24
Kokos99 (neregistrovaný)

To nevyčerpávání dat je problém, protože pak mohou argumentovat tím, že to 99% lidem stačí. Jak by taky ne, když teď to po vyčerpání zaříznou úplně. Nikdo si nedovolí to nesledovat, aby zjistil, že je poslední týden bez netu. Každopádně já to dělám tak, že vždy poslední den pár hodin před půlnocí cíleně projedu veškerý zbytek dat, kdyby to dělalo třeba více lidí, tak se něco časem změní.

17. 7. 2015 18:54
:P (neregistrovaný)

No jo... léto, plavky, spolužačky a instagram... kam se na to hrabe freevideo :D