Hlavní navigace

Instagram už v ČR překonal v mobilech Freevideo, tvrdí čísla O2

17. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
S rychlým nárůstem pokrytí LTE se začínají ve statistikách operátorů objevovat zajímavé změny. Zvyšování FUP se ale nechystá.

Neochvějnou jedničkou v datové spotřebě je stále YouTube. Videoportál Googlu v ní u zákazníků O2 vede jak v pevné, tak mobilní síti. „Datová spotřeba je jedna věc, ale četnost používání je věc druhá. V četnosti vede samozřejmě Facebook, což dokazuje, že zákazníci mají potřebu být neustále v kontaktu se svými přáteli nebo rodinou,“ vysvětluje data operátora Martin Čejka z divize rezidentních zákazníků O2. 


Zdroj: O2

Počet LTE uživatelů stoupá jen pozvolna. Nejrychlejší mobilní připojení zvládá zatím jen 12 % smartphonů v síti O2. Navíc LTE telefon a LTE SIM má jen 11 % paušálních zákazníků a od začátku roku si SIM kartu s aktivovaným LTE pořídilo u O2 200 tisíc lidí.

Konkurenční T-Mobile má v síti zhruba třetinu karet připravených k používání LTE a jen 17 % zákazníků by muselo v případě zájmu požádat o výměnu karty. Vodafone se LTE snaží také tlačit všemi směry. „Už od července 2013 dáváme našim zákazníkům karty připravené k provozu v LTE síti,“ dodává mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová


Zdroj: O2

Pokrytí LTE ale ve srovnání se šnečím tempem v případě 3G roste velmi rychle. Čeští operátoři tak po loňském rekordním nárůstu pokrytí obsadili osmé místo v Evropě, hned za Finskem a Německem.  

„Výstavba nových sítí pokračuje nezmírněným tempem také v letošním roce a pokrytí se tak dále rozšiřuje a zahušťuje. Reálné rychlosti mobilního připojení se běžně pohybují v desítkách Mbit/s,“ tvrdí předseda APMS Jiří Šuchman, který představil studii vytvořenou pro Evropskou komisi.

Data tečou, FUP zůstává

Ačkoliv mobilní sítí už protékají terabajty dat a od začátku roku vzrostl v síti O2 objem přenesených dat o 45 %, žádné zvyšování datových limitů se zatím nechystá. 

MMF24

„Datový limit někdy vyčerpá maximálně 15 % zákazníků,“ vysvětluje Čejka s tím, že jako řešení vyšší spotřeby dat zavedli jejich automatické dokupování. S tím přišel jako první Vodafone a přijetí zákazníků bylo tak bouřlivé, až si operátor vysloužil milionovou pokutu od ČTÚ za agresivní praktiky

Na model, který nasadilo O2, se ČTÚ také dívá hodně zblízka. Zatím ale regulátor k žádným významnějším krokům nepřistoupil. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).