Hlavní navigace

Jak bydlí webhostingové firmy?

17. 7. 2002
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Využíváte služeb nějakého webhostingového centra a nejste s ním spokojeni? Nebo naopak nevíte, komu svěřit svá data, a která společnost má dobré technické zázemí? Po anketě mezi velkými servery jsme udělali průzkum mezi desítkou významných webhostingových firem a sestavili přehled jejich hardwaru, softwaru a poskytovatelů připojení.

Bez webhostingu si lze dnes jen těžko představit fungování Internetu. I z tohoto důvodu jsou jakékoliv výpadky webhostingových společností velmi ostře sledovány. Podívejme se proto, přes jakého poskytovatele jsou firmy k síti připojeni a jaké technické vybavení mají. Nejdříve je nutné podotknout, že cílem tohoto přehledu není zmapovat celý trh, zahrnout do souhrnu všechny společnosti, které na českém Internetu působí, není ani možné. Článek tedy přináší pouze základní informace o deseti nejvýznamnějších firmách. Oslovili jsme konkrétně: Averest/EuroHost, Areal, Avonet, Czechia, Explorer, Globe, Ignum, P.E.S., Spider, Stable. Přestože na odpovědi měli dostatek času, někteří nezaslali požadované informace, a jiní dokonce odmítli jakkoli odpovědět. Stále tedy platí pravidlo, že mnoho poskytovatelů jsou tajnůstkáři a jen neradi o sobě cokoli zveřejňují.

Takovým příkladem může být hlavní manažer Areal Josef Dušák, který měl o svém vztahu k médiím zcela jasno: „Tyto informace neposkytujeme. Je to naše obchodní tajemství a nikomu do toho nic není. Váš email s dotazem jsem považoval za nepodstatný,“ řekl Dušák telefonicky, když jsem se ho po týdnu ptal, proč nepřišla od nich odpověď. Podobným příkladem je i Avonet, kde se sice chovali slušně, ale také neodpověděli. Pracovník technického oddělení sdělil, že mu přišel příkaz z managementu, aby na email vůbec nereagoval. „Omlouvám se, ale jsem na to moc malý pán, abych vám odpověděl,“ řekl technik. U Explorer mi zase řekli, že dotazy má ředitel, ale že ještě nevědí, zda bude chtít odpovědět. Jejich email nakonec také nedorazil.

Odpovědi od ostatních společností dorazily v různých formách. Někteří odpovídali podrobněji a snažili se svou firmu představit v co nejrůžovějších barvách („budeme server nepřetržitě monitorovat“ či „máme zaveden nonstop servis a dohled“). Protipólem jim byly zkratkovité jednoslovné odpovědi pouze na položené otázky. Sestavili jsme proto z došlých informací jednoduchou tabulku, kde jsou zveřejněny jen podstatné informace.

ebf - tip do článku - debata

Jméno společnosti Počet serverů Operační systém Poskytovatel
Averest/EuroHost 5 Linux MFN
Avonet n/a n/a n/a
Areal n/a n/a n/a
Czechia 70 Windows NT 4.0, Windows 2000 a Linux Slackware 8.1 GTS, Nextra
Explorer n/a n/a n/a
Globe 61 Linux, Windows 2000 KPNQWest/GTS, INT
Ignum 13 Linux GTS
PES 51 Linux, Windows 2000 TgNet, IOL
Spider 6 Windows + IIS GTS, INT
Stable 4 Linux Skynet, Ipex, Grepa

Na základě této ankety samozřejmě nejde dojít k nějakým podstatným závěrům o českém trhu s webhostingem. Avšak stejně jako u průzkumu konektivity velkých poskytovatelů obsahu, o kterém jsme na Lupě psali, je zde zajímavý jeden fakt: i webhostingové společnosti jsou poměrně široce rozvrstveny mezi jednotlivé poskytovatele připojení. Důvod je zřejmě absence firmy, která by nabízela výrazně lepší podmínky než ostatní a díky tomu je dokázala nalákat do své sítě.

I zastoupení jednotlivých operačních systémů je podobné. Přestože převládají unixová řešení, konkrétně Linux, časté je i zastoupení Windows 2000, které z deseti oslovených používají čtyři.

Jste spokojeni se službami významných webhostingových firem?

Autor článku

Autor je editorem zpravodajského serveru iDNES....
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).