Hlavní navigace

Jak funguje vysílání zpravodajských televizí na iPhonu

19. 3. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 322915
Původně jsem se chtěl v tomto článku věnovat zkušenostem s příjmem vysílání zpravodajské televize Z1 na mobilním telefonu iPhone, a ověřit i fungování speciální verze portálu kanálu ČT 24. Jakmile se mi ale tato "hračka" dostala do rukou, objevil jsem na ní i další zpravodajské kanály, například francouzskou France 24, anglickou verzi katarské Al-Džazíry, britskou BBC World News, nebo německou Deutsche Welle. Stranou nezůstal ani portál n-tv mobil. Všechny tyto aplikace jsou na internetu ke stažení zdarma.

Co je k příjmu televizí na iPhonu zapotřebí

Způsobů, jak dostat do svého mobilního telefonu iPhone aplikace pro sledování vybraných televizních stanic zdarma, je několik. Kromě vlastnictví již zmiňované „hračky“, je nutné mít aktivovaný na AppStore účet. Nepříjemností pro některé uživatele může být skutečnost, že je nutné zadat číslo vaší kreditní karty. Pokud tak neučiníte, nebudete moci nic stahovat. Nevadí, že nechcete za žádnou aplikaci platit a máte zájem pouze o ty, které jsou zdarma, pravidla jsou zkrátka pravidla. Co kdyby náhodou? Pak už jen stačí propojit iPhone například s vaším MacBookem a prostřednictvím iTunes si stáhnout aplikaci. To stejné je pochopitelně možné udělat také na PC. Vzhledem ke zkušenostem, že hraček od Applu se najde v domácnosti většinou povícero, bych doporučoval raději první variantu. V případě, že si ale zřídíte účet na AppStore, můžete stahovat také přímo přes váš iPhone. K tomuto účelu je určena ikonka, která se jmenuje, jak jinak, App Store. Přihlášení se vám pak zobrazí v dolní části obrazovky.

Všechny ikonky + upozornění Z1TV
iPhone - všechny ikonky
iPhone - Z1 upozornění

Vysílání zpravodajské televize Z1

Na začátku je nutné zdůraznit, že pro využívání všech služeb jsem použil SIM kartu mobilního operátora T-Mobile v síti 3G. Aplikace první komerční zpravodajské televize u nás je označena jako Z1TV živě. Po kliknutí na ikonku se vám objeví velké logo Z1 s mottem To podstatné je byznys a chvilku po tom dvě interaktivní tlačítka, kdy jedno je určeno pro sledování tohoto zpravodajského kanálu a druhé pro jeho poslech. Více toho bohužel tato aplikace zatím neumí, ale rozhodně by bylo fajn, kdyby Z1 časem přidala také nějaké ekonomické zpravodajství nebo něco podobného. V případě cílové skupiny k tomu totiž Z1TV živě přímo vybízí. Zájemci zde naleznou ještě informace o aplikaci, která obsahuje i odkaz s možností odskočit si do archivu videoserveru YouTube a nechybí zde ani jakýsi elektronický programový průvodce (EPG), který v jediném sloupci obsahuje informace o schématu platné vždy do konce aktuálního týdne. Obrazová kvalita pro malý displej iPhonu je dostatečná. Čas od času dojde k načítání dat a k artefaktům v obraze, ale lištu v horní části obrazovky je možné číst bez problémů.

Zpravodajský kanál ČT 24 a jeho portál

Aplikace ČT 24 – Zpravodajství nenabízí žádné on-line vysílání tohoto zpravodajského programu, zato se hned po spuštění na zájemce vyvalí informace z domova i ze světa formou titulků a několika prvních slov z perexového odstavce. V případě, že se zájemce chce dozvědět více, stačí pouze, když se prstem dotkne vybrané zprávy a ta se mu následně otevře. Pod tyto texty bohužel není možné přidávat komentáře. Obsah se dělí na zpravodajství z domova a ze zahraničí. V případě, že jste aplikaci pustili například včera a dnes, pak se vám úvodní stránka okamžitě zaktualizuje na aktuální dění. Po rozkliknutí obsahuje dolní lišta vždy políčka E-mail a Uložit. Své místo zde mají dva vlajkové pořady ČT 24 – interaktivní Hyde Park a pochopitelně také Otázky Václava Moravce. U Hyde Parku je však problém. Jakmile byl text delší tak, že se dokázala jeho část schovat pod informační lištu, jeho konec jste zkrátka neviděli. Předchozí témata si můžete zobrazit kliknutím na odpovídající ikonku.

Mobilní varianta webu ČT 24 pro iPhone
iPhone - ČT 24 zpravodajství
iPhone - ČT 24 Moravec

Škoda jen, že přímo přes tuto aplikaci není možné reagovat do pořadu Hyde Park. Jsem toho názoru, že právě tady by měli programátoři ještě zapracovat, a pak by už nebylo skutečně nic k vytknutí. V sekci Otázky Václava Moravce pak najdete aktuální zpravodajství ze zákulisí tohoto pořadu a také informace o preferencích jednotlivých politických stran – vše v textové podobě. Další položky, které aplikace zpravodajského kanálu ČT 24 nabízí, jsou: Sport, Ekonomika a Kultura. Uložené články si pak můžete prohlédnout ve stejnojmenné sekci. Položka Info obsahuje údaje o tom, kdo aplikaci pro tuto stanici vyvinul.

Zahraniční stanice – portálý pro iPhone
iPhone - France 24
iPhone - BBC World News
iPhone - Deutsche Welle
iPhone - N-TV

Jak jsou na tom zpravodajské televize ze zahraničí

Pokud bych měl dávat nějakou aplikaci za vzor všem ostatním, pak je to ta britské zpravodajské stanice BBC World News. Nabízí totiž nejen živé vysílání tohoto kanálu, ale i bohaté zpravodajství v textové podobě. Musím však bohužel konstatovat, že načítání může trvat delší dobu a na stream se také nemusíte vůbec dostat. Například ve středu v poledne jsem na něj čekal přibližně minutu, nakonec se to ale podařilo. Obrazová kvalita je velmi dobrá a běžící text v šedé liště je možné číst naprosto bez problémů. Jen málokdy dochází k artefaktům v obraze. Kromě zpravodajství je také k dispozici jakýsi manažer, ovšem jeho funkčnost jsem neověřil, protože přesto, že platba 2.39 € proběhla bez problémů, nepřišel jsem na to, k čemu vlastně byla. Neotevřelo se mi tímto krokem totiž žádné nové menu nebo nabídka. Je možné, že jde o přístup k nějakým dalším placeným službám BBC, ovšem jakým, to je otázkou. Za zmínku jistě stojí také aplikace France 24, stejnojmenné francouzské zpravodajské televize. Sledovat v ní můžete všechny tři mutace (francouzskou, anglickou a arabskou). Obrazová kvalita je však velmi špatná a připomíná amatérské záběry z mobilních telefonů.

cif 24 - early cena - média

France 24 – tři jazyková mutace, ale příšerná obrazová kvalita

Výhodou France 24 je fakt, že nabízí mobilní archiv svých pořadů. Nejde však o žádný zázrak. K dispozici je téměř vždy aktuální (rozumějte z toho dne) vydání zpráv a rubrik Business, Culture, Sports a Weather. Právě ale vzhledem ke kvalitě obrazu např. u počasí není možné rozeznat názvy jednotlivých destinací. Datový tok je zkrátka seškrcen na minimum. Na druhou stranu, člověk nemůže chtít asi žádný luxus – je to přece zadarmo a platí se jen přenesená data. Téměř stejný servis jako BBC i co do kvality obrazu přináší katarská Al-Džazíra. Vysílání Deutsche Welle (DW) je pak obrazově kvalitní pouze tehdy, pokud se nejedná o příliš náročně scény. V opačném případě dochází k častému kostičkování, jeho rozpadu a velmi často se mi také objevovala hláška Loading Movie. Oproti tomu mě velmi zaujalo grafické zpracování rozhlasových stanic DW a naprosto nepřerušovaný poslech. Stejně pozitivním dojmem na mě působí i zpravodajský portál německé komerční televize n-tv. I když, přiznejme si, obrazová kvalita videí opět není nijak závratná. Videoarchiv je ovšem bohatý víc než dost. Obrazová kvalita japonské NHK World je asi nejhorší ze všech. Raději bych se o ní vůbec nezmiňoval a za moc nestojí ani úvodní informační stránka, kde lze najít informaci jen o několika následujících pořadech.

Za zapůjčení přístroje iPhone děkuji pražské společnosti Mobil pohotovost GSM, s.r.o.

Láká vás možnost vyzkoušet si vysílání zpravodajských televizí v mobilu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).