Hlavní navigace

Jaké novinky a změny přinesl Strong 5010?

12. 6. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Set-top-box Strong 5126 opouští český trh na vrcholu své slávy, kdy se dočkal vyladěných ovladačů s plnou podporou češtiny. Na jeho místo přišel model 5010. Za stejnou cenu dostane zákazník výrobek jiných tvarů a s upraveným menu. Nový Strong má chudší zadní panel a méně citlivý dálkový ovladač. Jiný je také programový průvodce, který je přehlednější, ale neumí zobrazit nabídku více stanic zároveň. Oblíbenou vlastností digitálního přijímače se ale jistě stanou piškvorky pro dva lidské hráče.
Strong 5010

Digitální přijímač Strong 5010 vzbuzuje na první pohled elegantní dojem. Černý přední panel ostře kontrastuje s ocelově šedou konstrukcí zbytku přístroje. Čtveřice stříbrných kruhů, které obklopují prostor displeje a senzoru dálkového ovládání, má pouze okrasnou funkci, nejsou to žádná užitečná tlačítka. Možná právě proto vypadá set-top-box sympaticky. Výrobek je díky svým rozměrům 26×4×14 centimetrů a váze 1,2 kilogramu menší a lehčí než jeho starší bratr, model 5126. Maximální provozní spotřeba klesla na 20 Wattů, režim standby si vyžádá nejvýš 8 Wattů.

Strong 5010 II

Nový majitel dostane přístroj v krabici, ze které ho může jednoduše vyjmout a v případě potřeby ho sem také snadno vrátit. Nezmínil bych to, kdyby předchozí řada set-top-boxů Strong nebyla proslulá svým nedomyšleným balením, které vyzkoušelo zručnost prodejců i zákazníků. Obsah krabice čítá pouze výrobek samotný, dva manuály a dálkové ovládání se dvěma bateriemi. Útlá trojjazyčná příručka (čeština, polština, maďarština) vysvětlí každou řečí vše podstatné na sedmi stranách. Na obrázky s názornou ukázkou už místo nezbylo, autoři středoevropského návodu k obsluze ale promyšleně využili odkazů do obsáhlého manuálu s pěti západoevropskými jazyky. Čtenáře na obrázek upozorňuje nezvyklá reference Obrazovka, kterou následuje pořadové číslo. Pětijazyčný návod určený pro západní Evropu má grafiku přímo v přehledně členěném textu, Strong upustil od leporela na listu obálky.

Strong 5010 zezadu

Novější a menší set-top-box má prořídlejší zadní panel. Pryč jsou hned tři konektory typu cinch, dva pro analogový stereo zvuk, další pro výstup kompozitního videa. Strong 5010 má tedy „jen“ anténní vstup a výstup, dva konektory SCART, rozhraní RS-232 na počítačové aktualizace a digitální zvuk S/P-DIF v koaxiálním provedení. Součástí panelu zůstal spínač přívodu elektrické energie. Výrobek má jiné dálkové ovládání – a po mém soudu se změnilo k horšímu. Příjemně tvarovaný futuristický ovladač vystřídalo tvarově fádní příslušenství, které mělo při testu navíc problém vyslat pokyn z větší než dvoumetrové vzdálenosti. Baterie byly přitom silné dost.

Strong 5010 ovladac

První start

Po zapojení a zapnutí digitálního přijímače se v oblasti displeje rozsvítí červená dioda, která signalizuje pohotovostní režim. Na předním panelu se objeví čtveřice zelených čísel, aktuální čas. Nenaladěný set-top-box ještě nemá nastavené hodiny, a tak na majitele čeká nápis 00:00. Úloha číslic na displeji se za provozu tradičně změní – začnou mít význam čísla naladěného programu.

Plně nastartovaný přístroj pozná uživatel podle zeleně svítící diody, jako první přijde během instalace na řadu obrazovka s výběrem jazyka. Mezi devíti možnostmi je i čeština, ale polština překvapivě chybí, ačkoli má set-top-box polský návod k obsluze. Po jazykové volbě následuje nabídka Preference, která má za jednu z položek i nastavení země příjmu – po předchozím výběru češtiny je Česká republika už předpřipravená. Dalšími položkami jsou pětivoltové napájení pro anténu a popletené Pořadí zobrazení, které je označené jako Dle čísla a má za jednu z možností  Dle operátora.

Strong 5010 nastaveni systemu

Přes tlačítko Další se majitel výrobku propracuje k automatickému ladění, a to v zelenomodrém designu. Průběh hledání se ukazuje na brčálově zelené liště, do dvou seznamů se ukládají objevené programy rozhlasu a televize. Strong 5010 byl s akcí hotový do tří minut, všechny tři v Praze vysílající multiplexy našel bez problémů. Po uložení dat se set-top-box naladí na poslední naladěný televizní program.

Strong 5010 nastaveni systemu II

Funkce a menu

Nový digitální přijímač Strong má podobně barevné menu jako jeho předchůdce, uživatelské řešení se ale výrazně proměnilo. Na informační liště se ukazuje jméno programu, datum, čas a dvě jména pořadů, aktuálního i dalšího v pořadí. Čeština nedělá výrobku problémy ani na panelu rychlých informací, ani na stránkách elektronického průvodce programy (EPG). Jedinou muškou na kráse je dlouhé e, které si firmware zatím mylně interpretuje jako nečeské a s kroužkem. Přesto digitální přijímač normám ISO 6937 a ISO 8859–2 v zásadě rozumí, drobný nedostatek doufejme odstraní nejbližší firmware.

Strong 5010 info

Velkou změnou prošlo EPG. Strong 5010 nedokáže divákům ukázat přehled pořadů na několika stanicích zároveň, ale informace o jednom programovém schématu jsou pro zájemce daleko přehlednější než u dřívějšího modelu. Někdy se jména pořadů na informační liště ukáží, až když člověk vstoupí alespoň jednou na stránky EPG. Pomocí programového průvodce může uživatel snadno programovat časovač pořadů, který funguje podle očekávání – ve správný čas výrobek zapne i vypne. Teletext digitálního přijímače je vkládaný do obrazu, nemá paměť na stovky stran a ovládá správnou českou diakritiku.

Strong 5010 EPG
Strong 5010 EPG II
Strong 5010 casovac

Dvě nejvýraznější novinky set-top-boxu Strong jsou mozaika programů, na které se ukáží obrázky z pořadů devíti stanic a jeden se rozpohybuje. Druhým přírůstkem je hra Gomoku, což jsou klasické piškvorky. Uživatel je může hrát buď proti počítači, nebo soupeřit s dalším člověkem. Partie s živým hráčem bude pravděpodobně pro většinu lidí zábavnější.

Strong 5010 mozaika
Strong 5010 Gomoku

Sledujte fotbal a soutěžte s DigiZone.cz o set-top-boxy!

Subjekt DigiZone.cz Umí dobře česky logo
Chcete sledovat Mistrovství světa ve fotbale v digitální kvalitě? Potom se zúčastněte naší soutěže o tři set-top-boxy. Každý, kdo správně zodpoví tři soutěžní otázky, bude zařazen do slosování o tři set-top-boxy, které pro vás ve spolupráci s distributory připravil server DigiZone.cz. Dalším třem vylosovaným změří jejich krok krokoměr serveru DigiZone.cz. Soutěž je spuštěna v souvislosti s fotbalovým šampionátem v Německu a na podporu nového symbolu „Umí dobře česky“.

Shrnutí

Umí dobře česky - pečeť

Strong 5010 je rozporuplným pokračováním kvalitního předchůdce. V řadě bodů ho překonává, v několika je ale horší. Za největší mínus považuji málo citlivé dálkové ovládání a chudší zadní panel, potěšující je nižší spotřeba, menší rozměry a nová hra. Grafika set-top-boxu Strong 5010 na mě působila svěžejším dojmem, přehlednější mi přišlo také EPG. V dalších ohledech jsou si oba výrobky podobné. Novému modelu hraje do karet fakt, že se Strong 5126 přestal vyrábět.

Strong 5010
Celkové hodnocení 8 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 4 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 2,5 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

Databáze: Strong 5010

cif-tip-téma-foto

Orientační cena: 1950 Kč

Foto a screenshoty: Autor

Jaký logický rychlík máte nejradši?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.