Hlavní navigace

Jaký bude digitální rok 2009? Bohatý na události

2. 1. 2009
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: 29
Aniž bychom museli věštit z křišťálové koule, můžeme už dopředu odhadnout nejdůležitější události spojené s digitalizací televizního, ale i rozhlasového vysílání v České republice pro letošní rok. Největšími změnami opět projde zemské digitální televizní vysílání, legislativně se ale začne pracovat také na podmínkách pro přechod na rozhlasové digitální vysílání. Změnami projdou satelitní operátoři, ale i poskytovatelé kabelové televize a IPTV.

DVB-T už pro 82 procent obyvatel Česka

Zemskou digitální televizi si bude moci koncem letošního roku naladit již 82 procent obyvatel České republiky. Nyní to je něco přes 50 procent. Údaj v titulku se ale týká pouze digitálního vysílání České televize a jejího multiplexu 1, který letos spustí pět nových vysílačů. Multiplex 2 s Novou, Novou Cinema, Primou, jejím druhým programem a televizí Barrandov začne vysílat také na šesti nových vysílačích, ale ke konci roku jej naladí necelých 60 procent obyvatel země. Multiplex 3, jehož obsah se může během letošního roku změnit, začne vysílat na třech nových vysílačích a ke konci roku jej bude moci naladit 49 procent populace. Multiplex 4, o jehož obsahu se stále ještě jedná, zatím aktualizovaný časový harmonogram spouštění vysílačů nezveřejnil.

První nový digitální vysílač letos spustí multiplex 3 v Brně. Od února zde bude tato síť vysílat i z Barvičovy ulice (zatím je dostupná jen z vysílače Hády). V březnu zprovozní multiplex 2 vysílače Děvín u Mikulova a Mezivrata u Votic, v dubnu pak Zelenou horu u Chebu. V červnu zahájí multiplex 1 vysílání z vimperského Mařského vrchu a jihlavské Javořice, multiplex 2 z jáchymovského Klínovce. V červenci zahájí multiplex 1 vysílání z votických Mezivrat a libereckého Ještědu, v srpnu pak také z trutnovské Černé hory. Ve stejný měsíc začnou vysílat multiplexy 2 a 3 z jihočeské Kleti, v září pak ze sušického Svatoboru. Multiplex 3 v září také zvýší výkon z ústecké Bukové hory na 100 kW. V listopadu spustí multiplex 1 vysílač Brno – Kojál a přejde na ostatních dvou brněnských vysílačích Hády a Barvičova na nový vysílací kanál 29.

Velké vypínání analogu v Praze, středních Čechách a Plzni

Letošní rok bude také velkou zkouškou fungování Technického plánu přechodu na DVB-T, protože v dubnu by mělo dojít k prvnímu velkému vypínání analogových vysílačů v Praze. Analogové vysílání by zde měly ukončit televize Nova, Prima a ČT 1, a to nejen na hlavním vysílači na Žižkově, ale všech dalších menších vysílačích a převaděčích. Analogové vysílání z dalšího pražského vysílače Cukrák bude zachováno do října, kdy dojde k vypínání analogu v celé oblasti Středních Čech. Již v září ale postihne vypínání analogové Novy, Primy a ČT 1 také územní oblast Plzeň, pod kterou spadá nejen Plzeňský, ale také Karlovarský kraj. Ve všech těchto oblastech by měla nejméně tři měsíce před termínem vypínání analogového televizního vysílání probíhat státní informační kampaň.

Realizátora mediální části této kampaně vybere v průběhu února Národní koordinační skupina pro digitalizaci, poradní orgán vlády působící při Ministerstvu vnitra. Nadále se také bude mimo harmonogram digitalizace předčasně vypínat analogové vysílání ČT 2. Letos se to bude týkat například silného brněnského vysílače Kojál, kde musí analogová ČT 2 uvolnit vysílací kanál pro veřejnoprávní multiplex. Stejná operace čeká analogovou ČT 2 v Liberci a Trutnově. Analogová ČT 2 tak sníží svoje celkové pokrytí na přibližně 50 procent území České republiky, a co se týká diváků, těch zasáhne ještě výrazně méně než polovinu. Státní informační kampaň se ale zaměří vyloženě na oblasti, kde se bude vypínat analogové vysílání velkých plnoformátových stanic, takže kampaň k vypínání ČT 2 opět zůstane pouze na České televizi.

Analogová ČT 2 - pokrytí ČR k 1.1.2009

Aktuální pokrytí analogové ČT 2 (Zdroj: ČTÚ; mapu kliknutím zvětšíte)

Začne vysílat TV Barrandov, druhá a možná třetí Prima

V neděli 11. ledna zahájí vysílání nová plnoformátová digitální televize Barrandov, která se stane součástí zemské digitální sítě 2 a jako povinný program se objeví v základních nabídkách všech poskytovatelů kabelové televize a IPTV, ale také v tuzemských satelitních platformách. Multiplex 2 letos posílí také druhý program Primy, o kterém zatím není jasné, zda jím bude stanice Prima klub pro ženy, jejíž licenci už Prima získala loni v červnu od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), nebo půjde o „bonusový program“ za souhlas s Technickým plánem přechodu, o jehož licenci Prima zatím žádá. Jisté je, že Prima klub, ať bude vysílat v multiplexu 2 nebo ve zbylých digitálních sítích 3 a 4, musí odstartovat letos na jaře, protože mu vyprší zákonná lhůta a jinak by o licenci přišel.

Na 15. května pak oznámila start svého vysílání celoplošná zpravodajská televize RTA zaměřená na regionální zpravodajství. Zatím není jasné, ve kterém multiplexu se objeví, ale vzhledem ke struktuře dvou zatím volných digitálních sítí to zatím vypadá spíše na multiplex 3. V něm by se ostatně mohla již brzy objevit i další televize patřící majiteli RTA Jaroslavu Berkovi, regionální programová síť TV7. Té už několik měsíců běží zmíněná lhůta pro zahájení vysílání, která vyprší již v únoru. Také TV7 si může vybrat pouze mezi digitálními sítěmi 3 a 4, protože multiplexy 1 a 2 jsou již plně obsazeny. Začátkem roku by pak měla o kompenzační licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání požádat hudební televize Óčko, a v průběhu nebo spíš ke konci roku i zbývající dva digitální nováčci: dětská televize Pohoda a plnoformátová Febio TV.

TV Barrandov - Bubílková

Jednou z tváří nové televize Barrandov bude i stará bavička Zuzana Bubílková (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz; snímek kliknutím zvětšíte)

Velký otazník nad obsahem multiplexů 3 a 4

V souvislosti se spouštěním nových vysílačů multiplexu 4 čeká nové digitální televize, které se nevešly do multiplexu 2, rozhodování o tom, s jakým operátorem zemské digitální sítě podepíší dlouhodobé smlouvy. Týká se to zejména televizí Óčko a Z1, které nyní vysílají v multiplexu 3, ale plánované pokrytí této sítě pro ně může znamenat příliš velké náklady spojené s šířením signálu. Proto také Óčko i Z1 podepsaly s provozovatelem multiplexu 3 pouze krátkodobé smlouvy a mohly by se v průběhu letošního roku přestěhovat do multiplexu 4, který pokryje jen větší města s velkou hustotou obyvatel. Velký otazník visí nad rozšiřováním pokrytí televize Public, která nemá a zatím nemůže získat řádnou licenci pro zemské digitální vysílání. Křesťanská televize Noe zřejmě nadobro zmizí z pražského multiplexu 3 na kanále 46.

Co se týká multiplexu 4, může tato síť skončit jako „hybridní“, kdy by nabízela vedle programů ve standardním rozlišení obrazu, jako je Óčko a Z1, také televize ve vysokém rozlišení (HDTV), jak to už dělá dnes v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Telefónica O2, která je operátorem multiplexu 4, by tak mohla vyřešit problém se zařazováním HD programů do svojí placené služby O2TV, digitální televize přes pevnou telefonní linku. Set-top-boxy pro příjem této placené služby jsou totiž kombinované a umožňují rovněž příjem zemského digitálního televizního vysílání, a to i ve formátu MPEG-4 a vysokém rozlišení obrazu, jak ho Telefónica provozuje v multiplexu 4. Nova HD a ČT 1 přepočítávaná do HD rozlišení sice jsou součástí O2TV, ale zdaleka ne všude, kde operátor tuto službu poskytuje. Neumožňuje to šířka pásma ADSL sítě, po které Telefónica šíří O2TV.

DM 2007 Martin Mrnka

Generální ředitel televize Z1 Martin Mrnka. Zpravodajský kanál se letos rozhodne, zda zůstane v multiplexu 3, nebo odejde do digitální sítě 4 Telefóniky O2 (Foto: archiv DigiZone.cz)

Kabelové společnosti budou omezovat analog

Také kabelové operátory letos čeká velká digitalizace. Loni vzniklé značky Nej TV a Rio, pod které spadá několik dříve samostatných regionálních kabelových společností, chystají rozšiřování svých služeb a digitalizaci svých sítí. Zatímco Nej TV chce jít cestou digitální kabelové televize (DVB-C), Rio (nyní ještě pod značkou F.C.A.) se zaměří především na IPTV, i když v některých místech nabídne rovněž DVB-C. Největší tuzemská kabelová společnost UPC bude pokračovat v přesvědčování svých zákazníků, aby přešli od analogové kabelové televize ke službě UPC Digital. Těm divákům, kteří přece jenom budou chtít zůstat u jednoduché analogové kabelové televize, se bude snažit ještě víc zjednodušit nabídku, takže je docela dobře možné, že už v letošním roce sloučí základní balíček s rozšířenou nabídkou Klasik a vytvoří jakýsi analogový „hybrid“ s mírně vyšším počtem programů než ve volně dostupných zemských digitálních sítích.

Zemské digitální vysílání by měla začátkem letošního roku obohatit placená služba na bázi mikrovlnného vysílání MMDS. „Bezdrátová kabelovka“ Spray TV, za kterou stojí majitel jihomoravské kabelové společnosti Self servis Jan Dašovský, se chce orientovat na střední a malá města, kterým se dosud kabeloví operátoři vyhýbali a jedinou alternativou pozemního příjmu televize v nich je satelit. Technické řešení na příjmové straně pro Spray TV řeší nymburská společnost Lica, která připravuje kabelové set-top-boxy také pro UPC a další tuzemské kabelové společnosti. MMDS si vyžádá více vysílačů s menším dosahem než klasické zemské digitální vysílání ve standardu DVB-T, a na straně diváka speciální set-top-box i anténu. Obojí mu ale dodá přímo provozovatel.

UPC Express studio

Studio programu UPC Express (Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz)

Satelit nabídne nové HD programy a internet

Satelitní platformy začnou v letošním roce ve větší míře nabízet programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), a vznikne také několik nových televizí ve standardním rozlišení, které budou vysílat pouze prostřednictvím satelitu, případně kabelu a IPTV. Na první pololetí letošního roku ohlásila televize Nova start české verze hudebního kanálu MTV, která nebude určena pro vysílání v zemských digitálních sítích, i když by se v nich mohla objevit jako převzatý program. MTV však bude především obohacením programové nabídky satelitních služeb a svede bitvu o diváky s domácím Óčkem. Po satelitní službě Skylink se zřejmě i další operátoři pokusí nabídnout HDTV. Televize Nova v této souvislosti uvažuje o vysílání Novy sport ve vysokém rozlišení. Podle nepotvrzených informací by mělo začít letos v únoru, u příležitosti oslav 15. výročí zahájení vysílání Novy.

Na scénu přijde také další služba šířená přes satelit – internet. Do České republiky ji přinese satelitní operátor Astra, koncovému zákazníkovi ji ale nebude prodávat on, nýbrž tuzemský zprostředkovatel. O jakou společnost půjde, však Astra zatím tají. Pokud se ale domluví s některým z poskytovatelů satelitní televize, můžeme se dočkat satelitní verze balíčků služeb jako u kabelové televize nebo IPTV. Ve hře je ale také možnost, že by o předprodávání satelitního připojení k internetu projevil zájem některý z hráčů na poli pevného připojení, např. Telefónica O2, aby mohl svoje služby nabízet i tam, kam nedosáhne jeho pevná síť. Astra hodlá jméno společnosti, která bude poskytovat tuto službu v České republice, oznámit zřejmě již v prvním čtvrtletí letošního roku.

Příprava satelitu Astra 1 KR ke startu

Výroba družice Astra (Foto: SES Astra; snímek kliknutím zvětšíte)

Rozhodne se o digitálním rozhlasu a mobilní televizi

Již v lednu proběhne další poslanecké jednání nad návrhem novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který řeší digitalizaci rádií. Novelu má projednat podvýbor pro mediální legislativu tzv. kulturního výboru Poslanecké sněmovny, a poté také stálá komise pro sdělovací prostředky. Návrh už dříve odmítla Legislativní rada vlády a kritizoval jej rovněž předseda RRTV Václav Žák. Novela počítá se vznikem tzv. transformačních licencí, na jejichž základě by všechna současná komerční rádia pokračovala v analogovém vysílání do roku 2020 a před tímto rokem by zahájila souběžné zemské digitální vysílání. Poté by všichni provozovatelé získali nové licence pro zemské digitální vysílání, přičemž do digitálních sítí by se vešlo řádově o několik desítek rozhlasových stanic více než do dnešního FM pásma.

Ještě předtím, než se rozhodne o rozhlasové diginovele, by měl veřejnoprávní Český rozhlas oznámit, zda letos zahájí zemské digitální vysílání ve standardu T-DAB, konkrétně pak k L-bandu, nebo počká na uvolnění 12. kanálu. Vysílání v L-bandu nic nebrání a ČRo by v něm mohl vystavět celoplošnou síť, finančně je ale toto vysílání nákladnější a zřejmě by šlo jen o přechodnou záležitost. 12. televizní kanál ale bude blokovaný analogovým vysíláním televize Nova z ústecké Bukové hory až do srpna 2010. Záleží čistě na ČRo, zda se do té doby rozhodne zůstat v televizním multiplexu 1, nebo přejde do vlastní, rozhlasové digitální sítě. Letošní rok bude také přelomový pro rozhodnutí, zda v České republice vznikne síť pro zemské digitální vysílání určené mobilním přijímačům.

Václav Kasík

Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík (Foto: archiv ČRo)

KL23 hlasovani

Skončí předsedové ČTÚ i RRTV, volit se bude ředitel České televize

Jiří Janeček

V letošním roce skončí funkční období předsedů Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavlu Dvořákovi a předsedovi RRTV Václavu Žákovi, tedy šéfů dvou nejdůležitějších regulačních orgánů v oblasti digitálního vysílání. Mandát Pavla Dvořáka skončí v dubnu, kdy uplynou tři roky od chvíle, kdy se stal předsedou Rady ČTÚ. Řadovým členem telekomunikační rady ale bude moci být ještě další rok. Podle zákona o elektronických komunikacích jsou totiž členové Rady ČTÚ voleni vládou na dobu pěti let, přičemž předsedou může být člen zvolen pouze na zbytek funkčního období, ale ne na dobu delší než tři roky. Pavel Dvořák byl do Rady ČTÚ zvolen 1. května 2005 a jejím předsedou se stal 1. dubna 2006.

K významnější obměně dojde v RRTV. Šestileté funkční období v ní končí nejen předsedovi Žákovi, ale osmi dalším radním. Celkem tak letos dojde k obměně devíti z třinácti radních, přičemž většina původních radních se pokusí funkci obhájit. Záleží však na poslancích, koho si vyberou. Václav Žák ve vysílací radě skončí 21. května, stejně jako radní Katarína Vaculíková a Daniel Novák. O týden dříve skončí funkční období radním Evě Kantůrkové, Janu Kostrhunovi, Daliboru Matulkovi, Petru Pospíchalovi a Jiřímu Šenkýřovi. 24. července skončí funkční období radní Ireně Ondrové. Bezesporu nejsledovanější personální změnou letošního roku ale bude volba generálního ředitele České televize. Jiřímu Janečkovi skončí v červenci první šestiletý mandát a jak se před časem vyjádřil pro Lidové noviny, pokusí se ho obhájit na dalších šest let.

Kterou vysílací platformu letos čeká nejbouřlivější vývoj?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).