Hlavní navigace

Jaký bude digitální rok 2011? Co nás čeká v satelitním vysílání

4. 1. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Tipovat, jaký bude letošek v oblasti digitální satelitní televize, je dost riskantní. Na rozdíl od terestrické televize zde totiž není žádný technický plán přechodu. Operátoři mohou v podstatě kdykoliv přidat nové programy, nebo naopak některé z nabídky vyřadit, může být nečekaně vyřazena z provozu některá družice a tak dále. Něco málo se ale v této oblasti přece jen ví. Například to, že satelitní služba CS Link začne s implementací systému Irdeto, odstartuje kanál Film Europe, na satelitu se snad objeví i digitální televize Pohoda a další kanály začnou využívat služeb hybridní televize HbbTV.

Satelitní služba CS Link se zpožděním oproti Skylinku nasadí kódování Irdeto

Přesto, že společnost Media Vision, provozovatel satelitní služby CS Link, již delší dobu se serverem DigiZone.cz nekomunikuje, podařilo se naší redakci získat jakýsi technický plán přechodu na kódovací systém Irdeto. Ten musí operátoři nutně zavést, pokud doposud používaly pouze starší verzi – CryptoWorks – a nerozhodli se odejít od firmy, která podporu původního kódování k 31. prosinci 2012 ukončí. Karty se systémem CryptoWorks chce Media Vision doprodat už ve třetím kvartálu letošního roku. Od této doby už by pak měly být dostupné pouze ty se systémem Irdeto. Do září tedy musí CS Link systém implementovat i otestovat. Právě třetí kvartál roku 2011 má být posledním bodem v přechodu na toto kódování. Některé kroky již firma učinila. Ve druhém kvartálu loňského roku došlo k zahájení jednání mezi Media Vision a Irdetem o podmínkách a termínech obměny systému, ve čtvrtletí následujícím byla připravena smlouva a její odsouhlasení ve finálním znění. Už v prvním čtvrtletí tohoto roku chce CS Link provést a ukončit testovací fázi systému a ve druhém kvartálu, tedy přibližně od dubna do června, by se měly karty začít prodávat.

Jaké novinky pro nás přichystá Skylink a T-Mobile televize?

Satelitní služba Skylink už systém podmíněného přístupu úspěšně implementovala, letos se tedy chce pustit do dalšího zkvalitňování svých služeb. V roce 2010 se pro služby Skylinku rozhodlo více než 400 tisíc nových zákazníků. Pozitivní vliv jistě mělo ukončení pirátského příjmu platformy Digi TV. Tak silný prorůstový impuls v letošním roce nečekáme, jistě nám ale pomůže vypínání pozemských analogových vysílačů jak v České republice, tak na Slovensku, uvedl pro DigiZone.cz výkonný ředitel Jaromír Glisník ze společnosti TradeTec, která je v tuzemsku zástupcem satelitní služby Skylink. Glisník si pochválil především zvýšení předplatitelů placené nabídky na dvojnásobek oproti roku předchozímu, u HD nabídky to byl dokonce trojnásobek. To by mohlo přesvědčit i některé společnosti, které jsou provozovateli stanic, že investují do lokalizace a platforma by je následně mohla zařadit. Věřím, že s dozníváním ekonomické krize opráší dodavatelé programů své plány na lokalizaci svých HD programů, doufá výkonný ředitel TradeTecu. Navyšovat by se měl také počet programů ve formátu MPEG-4, který poskytuje vyšší kvalitu při nižších nárocích na datovou kapacitu. Programová nabídka konkurenční T-Mobile televize se pak bude odvíjet právě od Skylinku, který je jeho technickým zajišťovatel. Společnost tak funguje pouze jako virtuální operátor.

Filmbox Extra - UPC Direct

Dočkají se kromě Filmboxu Extra zákazníci UPC Direct také vlajkové lodi Filmbox? Zatím se můžeme jen domnívat. (Repro foto: Filmbox Extra 1)

Digi TV a UPC Direct s otazníkem

Jaké novinky pro nás v roce 2011 chystají satelitní služby Digi TV a UPC Direct, by bylo opravdu věštěním z křišťálové koule. Zástupci první platformy totiž s novináři vůbec nekomunikují, respektive nemají v České republice své mediální zastoupení, a společnost UPC DTH zase komunikuje prostřednictvím tiskového mluvčího, který sídlí v Holandsku a na webových stránkách je uvedený pouze jeho e-mail, na nějž vám možná odpoví po několika dnech. Můžeme ale předpokládat to, že k žádným velkým novinkám nedojde minimálně u Digi TV. Ta má v současné době naplno využitou transpondérovou (frekvenční) kapacitu, a proto se zde prozatím nové stanice objeví asi těžko. Na druhou stranu Digi TV dokáže přidat kanály tam, kde už by je nikdo nečekal. Svou nabídku však jistě obohatí UPC Direct, který v současné době má minimálně jednu volnou frekvenci, na níž prozatím nabízí pouze dokumentární kanál Spektrum pro Maďarsko. Poměrně nedávno tu například testoval stanici Nat Geo Wild HD, zdali se v nabídce později objeví, ale prozatím zůstává otázkou. Jaké programy operátor připravuje, vám zkrátka žádná společnost neprozradí dopředu.

Platforma HbbTV logo 100

HbbTV nabídne v roce 2011 revoluci v televizní zábavě

Jak to tak vypadá, televizní vysílání čeká v letošním roce opravdová revoluce. Dle informací, které si postupně skládáme do mozaiky, by měly televize v masivnějším měřítku začít využívat takzvané hybridní širokopásmové televize HbbTV. Ta umožní divákům kromě klasického televizního vysílání přistupovat do online archivu stanic, prohlížet si internetové stránky kanálů, využívat grafického elektronického programového průvodce a řadu dalších věcí. Některé subjekty především u našich západních sousedů s tímto standardem vážně koketují, Česká televize se na to chystá v druhé polovině roku.

Zahraniční stanice zavádí službu HbbTV. Dočkají se jí letos i diváci České televize?

Technologie HbbTV, neboli Hybrid Broadcast Broadband TV, která umožňuje například s využitím satelitního přijímače, jenž podporuje tento standard, vstupovat do on-line archivu stanice, prohlížet si moderní podobu teletextu, pokročilého elektronického průvodce (EPG) a řadu dalšího, by se měla objevit u dalších zahraničních stanic. Nasazení služby už v letošním roce potvrdila skupina RTL Group, jež stojí v Německu například za tamní nejúspěšnější televizní stanicí RTL Television. Další podrobnosti však v tuto chvíli prozatím nejsou známy. Technologii HbbTV by divákům také rád nabídl program Sixx konkurenční ProSiebenSat.1­. Také tuzemská Česká televize ale nechce zůstat ve vývoji této novinky pozadu. Podle nedávného vyjádření jejího technického ředitele Rudolfa Popa pro DigiZone.cz bychom se jí mohli dočkat už v druhé polovině letošního roku. Prostřednictvím HbbTV by pak veřejnoprávní médium z Kavčích hor nabídlo rádo svůj on-line videoarchiv iVysílání nebo zpravodajství z webu ČT 24.

Cloud23

Radim Pařízek Rádio Čas

Zahájí letos Radim Pařízek vysílání svojí televize Pohoda pro děti? A objeví se na satelitu? (Foto: Rádio Čas)

Odstartuje kanál Film Europe, na satelitu se možná dočkáme i TV Pohoda

Slovenský podnikatel Ivan Hronec, který stojí za trojicí národních tematických kanálů CS TV (Doku CS, Kino CS a Muzika CS), plánuje pro letošní rok spuštění další stanice – Film Europe. Program se bude shodou okolností jmenovat stejně jako Hroncova společnost. Kanál, který se nejprve objeví na satelitu, má nemalé ambice. Distribuovat by se měl po celé Evropě a počítá i s vysíláním ve vysoké kvalitě obrazu (HDTV). Zjednodušeně řečeno, mělo by jít o jakýsi evropský protipól k HBO, které je zaměřené především na americkou produkci. Film Europe chce nabídnout to NEJ ze starého kontinentu. Projekt, o kterém Hronec mluví minimálně od loňského roku, tehdy ještě pod názvem Europa Cinema, proto oprávněně vzbuzuje velká očekávání. Na družici bychom se mohli dočkat také tuzemské televize Pohoda, jejíž šéf, majitel ostravského Rádia Čas a provozovatel Rádia Dalnice Radim Pařízek nedávno řekl, že program orientovaný na mladou generaci, především děti, by měl odstartovat už na jaře letošního roku. Stalo se pak dobrým zvykem, že programy, které se objevily v DVB-T, jsou díky popularitě satelitního příjmu v České republice dostupné také z družice.

Zatím nejočekávanější události tohoto roku na poli satelitní televize je:

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).