Hlavní navigace

Jsou Novinky skutečně větší než iDnes?

15. 5. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

"Velký úspěch zaznamenal též zpravodajský server Novinky.cz, který se pouhé tři měsíce od spuštění vyhoupl na druhé místo v celkové návštěvnosti českých internetových serverů," píše se v dubnové tiskové zprávě Seznamu. Při bližším ohledání se však zdá, že řada věcí nemusí být tak, jak vypadá na první pohled.

Měření návštěvnosti provází od nepaměti spory webových serverů, které se jej účastní. Nejcitelnější to bylo především v době, kdy si šly po krku internetové portály a započítávaly do své návštěvnosti všechno, co bylo po ruce. Tu chat, tu freehosting. Tam si kdosi započítával chybová hlášení (404 Error), onde si jiný umístil měřicí bod na lištu freehostingu. Jak měření návštěvnosti ztrácelo na významu, opadla i vlna hysterie, která jej provázela. Přesto se i dnes najdou okamžiky, kdy je měření návštěvnosti skutečně k užitku, například ve chvíli, kdy někdo cítí nutkavou potřebu upozornit inzerenty, že je větší než všichni ostatní a že by z části svých výdajů mohli k oboustranné spokojenosti udělat jeho příjmy.

Tak nějak to udělal i Seznam v tiskové zprávě Každý pátý Čech používá Seznam.cz vydané asi před měsícem. „Velký úspěch zaznamenal též zpravodajský server Novinky.cz, online magazín deníku Právo & portálu Seznam.cz, který se pouhé tři měsíce od spuštění vyhoupl před konkurenční server iDnes a s 1.049.581 u­nikátními uživateli se dostal na druhé místo v celkové návštěvnosti českých internetových serverů,“ píše se v ní, a já sám jsem o této skutečnosti pochvalně referoval v jednom z komentářů výsledků iAuditu (Novinky ante portas). V pondělí jsem se však nechal zlákat newsletterem ředitele výzkumu iAuditu Tomáše Urbánka, nahlédl do nové verze online aplikace a prohlížel si domény zařazené u jednotlivých položek (to u offline verze není.).

Pod symboly otazníků se neskrývala žádná velká překvapení, až na několik výjimek. A tou nejnápadnější byly právě Novinky, v jejichž výsledcích byly zahrnuty domény jako dovolena.seznam.cz, kultura.seznam.cz, letenky.seznam.cz a několik dalších, což mi připadlo poněkud zvláštní. Tiskový mluvčí Seznamu Tomáš Fiala mi to vysvětlil tak, že tyto a jiné tématické služby Seznamu jsou prodávány s obsahově shodnými sekcemi Novinek a jejich návštěvnost je tudíž do celkového „návštěvního výkonu“ Novinek započítána. Jejich objem na pohled tvoří asi šestinu návštěvnosti Novinek jako celku a v důsledku této šestiny to jen tak mimochodem iDnes v souboji s Novinkami vždy projede (v dubnu je skóre 945.459 / 964.230 unikátních lidí měsíčně).

iDnesu samozřejmě Novinky leží v žaludku a podle mých informací již včera odeslal stížnost iAuditu. Jeho stanovisko je v kostce takové, že Seznam nehraje fér, když tvrdí, že Novinky jsou navštěvovanější než iDnes, protože věci jako dovolena.seznam.cz, kultura.seznam.cz, letenky.seznam.cz prý nepatří na zpravodajský server, za který se vydává. Je sice ochoten připustit, že zpravodajská sekce Novinek je navštěvovanější než zpravodajská sekce iDnes, ovšem celkově má být vítězem iDnes (boj o první místo). Při své argumentaci vychází z paradigmatu, že iDnes je na úrovni Seznamu a Novinky na úrovni Zprávy iDnes, kam si oni žádné služby nezapočítávají, a že to by si tam klidně Seznam mohl započítat freemail.

Tento spor je podle mého názoru typickým příkladem toho, kdy mají obě strany svým způsobem pravdu. Říká se, že každý z nás má sklon se domnívat, že je objektivní, že věci jsou takové, jaké je vidí. Není to však pravda. Nevidíme svět takový, jaký je, ale takový, jakými jsme my, resp. jak jsme podmíněni ho vidět. Když popisujeme slovy, co vidíme, ve skutečnosti popisujeme sebe, své vjemy, svá paradigmata. Jestliže jiní lidé s námi nesouhlasí, okamžitě si pomyslíme, že s nimi něco není v pořádku. Každý z nás se však dívá před jedinečné brýle svých zkušeností, ze svého zorného úhlu a skrze vlastní paradigmata. A to je, myslím, i kámen tohoto úrazu.

cif - debata 2

iDnes má ze svého hlediska nepochybně pravdu – Seznam vydal tiskovou zprávu, kde tvrdí, že Novinky jsou jako zpravodajský server navštěvovanější než iDnes, což je nepochybně ze strany Seznamu bluf. Seznam na druhou stranu může namítnout, že Novinky nejsou zpravodajskou sekcí Seznamu (jak se snaží dokázat iDnes), ale autonomním projektem Práva a Seznamu, kam si může započítávat cokoli, a žádná definice toho, co smí a co nesmí být součástí zpravodajského serveru ostatně ani neexistuje. iDnes si do své celkové návštěvnosti také započítává věci jako je Gamestore.cz, odůvodňuje to ovšem tím, že iDnes je na úrovni Seznamu, tedy portál. Je to zkrátka otázka paradigmatu. :-)

Z mého pohledu to byl ze strany Seznamu poněkud účelový krok: smíchal jabka a hrušky (ačkoli ve vyhledávání prosazuje jejich oddělení :-)), aby mohl napsat, že Novinky jsou větší než iDnes – alespoň já jsem žádný inzertní průnik obsahu a služeb nezaznamenal. Na druhou stranu, kdyby jabka a hrušky smíchány nebyly a pomyslným vítězem by se stal iDnes, nebyl by v tom žádný zvláštní rozdíl, protože se rovněž jedná o slepenec všeho možného. Ty dvě věci zkrátka nejdou vůbec srovnávat. To jednoduše vypovídá o tom, že čísla v iAuditu o ničem nevypovídají, což už se ovšem vědělo předtím. iAudit by měl v červnu doplnit online aplikaci o možnost podívat se na návštěvnost jednotlivých domén, takže si to každý bude moci přepočítat, podle svého gusta.

Je od Seznamu fér započítávat si do návštěvnosti Novinek služby?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).