Hlavní navigace

Komplexní přehled cen bezdrátů (2)

20. 12. 2000
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Tentokráte přinášíme ceny zbylých typů bezdrátového přístupu k Internetu. Oproti minulému přehledu jde především o služby provozované v licencovaném pásmu a to na frekvencích od 3,5 GHz včetně. Nabízejí tak podstatně více srovnatelné připojení s klasickými metalickými pevnými linkami. Jaká je tedy jejich nabídka?

minulém dílu přehledu bezdrátů jsme si připomněli výhody, ale také nevýhody bezdrátového přístupu k Internetu. Především jsme si řekli, že u spojů ve volném bezlicenčním pásmu 2,4 GHz může v lukrativních oblastech docházet ke značnému rušení. Proto jsou využívány také další frekvence, především pak ty, na nichž je provoz podmíněn vlastnictvím platné licence udělované ČTÚ, která zajišťuje přidělení frekvence pouze jednomu uživateli v dané oblasti (případně v celé republice) tak, aby nedocházelo k rušení jinými provozovateli bezdrátových zařízení. Za využití těchto pásem se pak samozřejmě platí. Typicky jde u datových komunikací o frekvence vyšší než 3,5 GHz. Díky použitému kmitočtu umožňují tyto frekvence také snadnější realizaci vyšších přenosových rychlostí. Ta je společně s již zmiňovanou lepší spolehlivostí a také cenou koncových zařízení nutných k realizaci bezdrátových spojů předurčuje pro použití s náročnějšími aplikacemi, v našem případě tedy u realizace spojů s vyššími přenosovými rychlostmi a nároky na spolehlivost.

Spoje na vyšších frekvencích jsou obyčejně spoje typu point-to-point (dále jen P-P). Jde tedy v podstatě o klasická mikrovlnná pojítka, tak jak se s nimi můžeme běžně setkat. Pro realizaci spoje jsou nutné dvě koncové jednotky, což znamená vyšší náklady na připojení nového zákazníka. Mají však proti spojům typu point-to-multipoint (dále jen P-MP) jednu nezanedbatelnou výhodu a tou je silná směrovost přenášeného signálu. To jim umožňuje i v bezlicenčním pásmu vyhnout se lépe rušení. Na tomto místě je nutné si uvědomit jednu důležitou skutečnost. Vzhledem k výše uvedeným vlastnost a také k faktu, že pokládání vlastních kabelových vedení je velmi nákladné, využívá řada telekomunikačních operátorů těchto spojů k připojení klienta na svou páteřní síť, tedy k realizaci tzv. poslední míle. Linka se pak chová stejně jako standardní metalická pevná linka, takže je velmi problematické je rozlišit.

Vzhledem k tomu, že mikrovlnná pojítka si může každý koupit sám, je v řadě případů možné po dohodě s poskytovatelem realizovat bezdrátové připojení vlastními prostředky. Jedinou překážkou je nutnost přímé viditelnosti a dostatečné vzdálenosti mezi oběma body, tedy uzlem poskytovatele a námi. Pokud není možno tyto podmínky zajistit, je nutno použít na trase retranslační stanice. Ty nejsou ničím jiným než zařízeními obsahujícími vždy dvě mikrovlnná pojítka, čemuž také odpovídá jejich cena (ta velmi záleží na provedení – pasivní vs. aktivní).

V přehledu však nejsou zahrnuta pouze připojení realizovaná technologií typu P-P, ale také technologií P-MP. Od řešení v minulém přehledu se však liší jednou zásadní vlastností – pracují v pásmu 26 GHz. To je pásmem licenčním, což znamená, že nabízí kvalitnější služby. Nesmírně sledované výběrové řízení na zřizování a provozování celorepublikových sítí v pásmu 26 GHz vyhrály společnosti BroadNet Czech, GiTy / STARONE a Nextra Wireless. Pokud jde o samotné připojení, nabízí na této frekvenci přístup k síti Internet zatím pouze Nextra a Video On Line. Provozování sítí v pásmu 26 GHz je i přes rozdělení licencí hudbou budoucnosti.

V přehledu jsou zahrnuty připojení na frekvenci vyšší než 3,5 GHz, a to s jednou jedinou výjimkou, kterou je Speedbone (Aliatel), kde je 3,5 GHz realizováno jako P-P, takže zapadá spíše do tohoto přehledu, zatímco připojení na této frekvenci typu P-MP zapadala spíše do přehledu minulého, kde také byla uvedena. Dále jsou uvedeny frekvence 10 GHz, 26 GHz a 38 GHz. Někteří poskytovatelé si zajišťují realizaci připojení sami, jiní využívají např. sesterské společnosti (Nextra). Nejrozšířenější však zůstává využití služeb sítě RadioNET Českých Radiokomunikací. Její výhodou je především pokrytí celé republiky, které umožňuje bezproblémové připojení většiny zákazníků a odpadá nutnost budovat vlastní rozsáhlou síť. Díky tomu se jednotliví poskytovatelé v počtu přístupových bodů značně liší:

Jméno ISP

Lokalita

Euroweb celé území ČR
IPNET celé území ČR
Nextra Praha, Brno, Ostrava, Plzeň
Speedbone Praha, Kladno, Kolín, Příbram, Mladá Boleslav, České Budějovice, Písek, Tábor, Pelhřimov, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Humpolec, Strakonice, Prachatice, Cheb, Karlovy Vary, Plzeň, Děčín, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Liberec, Litvínov, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Litoměřice, Česká Lípa, Hradec Králové, Pardubice, Chrudim, Frýdek-Místek, Kraviná, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava, Přerov, Šumperk, Třinec, Brno, Břeclav, Hodonín, Jihlava, Prostějov, Zlín, Vyškov, Ostrokovice, Znojmo
Video On Line
10GHz
Praha, Brno, Ostrava
Video On Line
26GHz
Praha, Brno, Ostrava
Video On Line
38GHz
celé území ČR

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem jsou služby na těchto frekvencích určeny pro linky s vyšší přenosovou rychlostí, proto jsou v přehledu uvedeny rychlosti 256 kb/s, respektive 512 kb/s, a to v obou typech účtování, tedy počítané (podrobněji o této technologii zde) i nepočítané. V přehledu jsou informativně u jednotlivých nabídek uvedeny také použité přenosové frekvence, kromě služeb na frekvenci 26 GHz jde vždy o spoje P-P. V případě nabídky Video On Line na frekvenci kolem 38 GHz je připojení realizováno jako Frame-Relay, garantovaná přenosová rychlost je tedy poloviční (podrobněji zde). V přehledu jsou pak znovu uvedeni pouze členové peeringového sdružení NIX.CZ.

256kb/s s neo­mezeným přenosem

256 kbit/s

Zřízení

Paušál/měs.

GHz

Pozn.

Euroweb

10

A

IPNET

35.000

53.000

10

Nextra

9.900

39.900

26

Speedbone

10.890

51.300

3,5

Video On Line

25.000

52.400

10

Video On Line

25.000

52.400

26

Video On Line

25.000

36.400

38

B

256kb/s s počí­taným přenosem

256 kbit/s

GB

Zřízení

Paušál/měs.

100MB

GHz

Pozn.

Euroweb

10

A

IPNET

5

35.000

25.000

400

10

C

512kb/s s neo­mezeným přenosem

Content tip EARLY

512 kbit/s

Zřízení

Paušál/měs.

GHz

Pozn.

Euroweb

10

A

IPNET

35.000

75.000

10

Speedbone

16.500

85.300

3,5

Video On Line

25.000

73.200

10

Video On Line

25.000

73.200

26

Video On Line

25.000

55.420

38

B

512kb/s s počí­taným přenosem

512 kbit/s

GB

Zřízení

Paušál/měs.

100MB

GHz

Pozn.

Euroweb

10

A

IPNET

5

35.000

37.000

400

10

C

Nextra

5

9.900

25.900

250

10

Legenda k poznámkám:
A) společnost upřednostňuje individuální jednání a nezveřejňuje ceník
B) Frame-Relay, CIR poloviční než maximální rychlost, tj. 50%
C) data nad limit účtována po 500 MB

Ceny jsou uvedeny v Kč a bez DPH.

Autor článku

Autor je redaktorem serveru Lupa. Jeho specializací jsou poskytovatelé připojení a technické aspekty Internetu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).