Hlavní navigace

Kritika ochránců soukromí? Je to jen nedorozumění, říká zástupce Googlu

6. 4. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářské noviny dnes přinášejí zajímavý rozhovor s Cyrillem Osterwalderem. Ten zastává v curyšské pobočce Googlu funci Privacy Engineering Lead. Osterwalder se v rozhovoru především brání mezinárodní kritice, jíž firma čelí po nedávném sjednocení pravidel na ochranu soukromí ze sedmdesáti do jediného dokumentu:

Hospodářské noviny dnes přinášejí zajímavý rozhovor s Cyrillem Osterwalderem. Ten zastává v curyšské pobočce Googlu funci Privacy Engineering Lead.

Osterwalder se v rozhovoru především brání mezinárodní kritice, jíž firma čelí po nedávném sjednocení pravidel na ochranu soukromí ze sedmdesáti do jediného dokumentu:

Cloud23

Říkáme otevřeně, jaká data máme a co s nimi děláme. Například cookie není propojena s konkrétním účtem, pod kterým používáte Gmail a Dokumenty. U těch nám lidé data svěřují s tím, že je nezneužijeme. […] Důvěra našich uživatelů je klíčová. Je to vlastně stejné jako s bankou nebo aeroliniemi. Vždy je to nakonec volba uživatelů.

Vyjadřuje se také k požadavku Evropské unie, aby uživatelé měli právo “být zapomenuti”, tedy smazat bez možnosti návratu jakékoli informace o sobě u kteréhokoli poskytovatele služeb na internetu:

V dnešním světě je to skoro nerealistické. Jak byste to udělal v reálném světě? Spálíte knihy v knihovnách? Noviny? Dostanete zpátky dopisy, které jste odeslal? V on-line světě je to z technického hlediska skoro stejné. Chápu úmysl, který za tím je, a snažíme se ho přenést do služeb, které nabízíme. Pokud si smažete Google účet, smažeme po uplynutí zákonných lhůt všechna data. Druhý problém je se svobodou slova. V tomto ohledu může být takové právo na zapomenutí snadno a rychle zneužito. Lidé by měli mít možnost kontrolovat, mazat nebo přenášet svá data. Má to ale své limity.

Zdroj: Hospodářské noviny

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).