Hlavní navigace

Liberecká Genus TV vystoupí ze sítě R1, chce sama do multiplexu 3

29. 11. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: 115393
29. 11. 2011

UVNITŘ MAPA POKRYTÍ Síť regionálních televizí R1, kterou vlastnicky ovládá televize Prima, opustí liberecká televize R1 Genus. Nejpozději od 1. února příštího roku chce začít vysílat samostatně z vysílačů Ještěd a Černá hora v rámci multiplexu 3. Serveru DigiZone.cz to sdělila ředitelka stanice Alena Roubalová. GENUS TV a.s., provozovatel televizního vysílání dle licence Ru/35/96 udělené dne 12. března 1996, hodlá nejpozději od 1. února 2012 ukončit účast v programové síti R1 a zahájit vysílání na samostatné programové pozici v multiplexu 3 provozovatele Czech Digital Group, a.s. (CDG) s časovým rozsahem vysílání 24 hodin denně, uvedla.

K TÉMATU: Co bude s regionálními televizemi RTA a R1 po Novém roce?

Genus již požádal CDG o uzavření smlouvy na vysílání v síti 3 pro Liberecký kraj. Zároveň se obrátil na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) s žádostí o změnu licenčních podmínek, neboť bude vyrábět a jako program Genus Plus vysílat původní zpravodajsko – publicistický program informačního charakteru, který bude postupně doplňován o další programové prvky korespondující se zaměřením stanice. Kromě zpravodajství a aktuální publicistiky v programu dostanou prostor i dokumenty, lifestylové magazíny, televizní besedy a kontaktní pořady, přiblížila Roubalová.

ČTĚTE TAKÉ: Vysílání Primy končí! Od 1. ledna 2012 z ní bude Prima family, bez regionů

Televize Genus nyní vysílá z Ještědu v multiplexu 2, kde se připojuje každý všední den mezi 17:40 a 18:00 do celostátního vysílání Primy. Díky dokončené digitalizaci českého televizního éteru mohla Genus TV a.s. požádat CDG a.s. – provozovatele multiplexu 3 o samostatnou programovou pozici, na níž chce, po schválení nových licenčních podmínek, vysílat terestricky 24 hodin. Liberecký kraj se tak stane jednou z prvních oblastí s vlastním celodenním regionálním vysíláním šířeným z vysílačů Českých Radiokomunikací, a tudíž všeobecně dostupným, dodala ředitelka televize Genus.

KOMENTÁŘ: Prima odstřihne regiony

Pokud by Genus nezahájil samostatné vysílání, od Nového roku by jeho regionální vstupy do celostátního vysílání Primy stejně skončily. Prima totiž hodlá vrátit stávající vysílací licenci, která jí zavazuje poskytovat prostor regionálním studiím, a začne vysílat na základě nové licence pro rodinný program Prima family, která tuto podmínku nemá. Genus a další regionální televize ze sítě R1 tak od Primy dostaly nabídku pokračovat ve stejném modelu připojování u ženského kanálu Prima love v multiplexu 3, ovšem v méně atraktivních časech.

Mapa pokrytí multiplexu 3 z vysílačů Ještěd a Černá hora, odkud by měla v této síti vysílat televize Genus Plus (Zdroj: CDG)

Genus se proto rozhodnul využít nabídku Českých Radiokomunikací, které jsou stoprocentním vlastníkem CDG, provozovatele multiplexu 3, na vysílání z vybraných vysílačů v této síti. Přechodem na nový model vysílání se otvírá pestrá škála dalších možností pro odvysílání informací, jimiž tato část republiky žije. Dostatek prostoru bude nejen pro standardní regionální zpravodajství a publicistiku, ale i pro odvysílání záznamů například z tiskových konferencí, jednání zastupitelstev měst a obcí či sportovních utkání, slibuje Roubalová.

KL24

NAPSALI JSME: Liberecká RTM spouští vysílání DVB-T. Plánuje i sportovní kanál

Genus Plus podle své ředitelky nabídne i politická témata a diskuse k nim. Odpovídající prostor dostanou i samotní diváci, kteří se budou moci na obsahu vysílání podílet. Genus Plus totiž klade velký důraz na zpětnou vazbu, dodala Roubalová. Stejný problém jako televize Genus, tedy jakým způsobem budou vysílat po Novém roce, řeší i ostatní regionální studia ze sítě R1 i z konkurenční skupiny regionálních televizí RTA. Na Liberecku od listopadu vysílá digitálně i další regionální televize RTM, která však využívá vlastní multiplex z menšího vysílače na úpatí Ještědu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).