Hlavní navigace

Medián Petra Koubského: Streamujte! Stahování je pro důchodce a lamy

Petr Koubský

Každou středu se na Lupě nad děním ve světě nových médií zamýšlí analytik a publicista Petr Koubský. Jeho sloupek jsme nazvali Medián – vychází v prostřední den týdne, věnuje se médiím a rozhodně není průměrný. Ať je vám dobrým průvodcem po online mediálním světě.

Stahování hudby je tak oldskool! Z Uloz.to anebo z iTunes Store, to je jedno. K čemu hromadit nahrávky, když to, co doopravdy chci, je poslouchat je? A protože máme rok 2012, k poslouchání hudby tu je streaming. 

Streamingové služby pro hudbu a video nejsou nic příliš nového, Netflix v Americe funguje od roku 1997 a předcházely mu ještě starší pokusy. Trvalo ale dlouho, než se rozjely naplno a než začaly hrát významnou roli i mimo USA. Napřed se musely posunout dvě věci: licencování a broadband. 

Velké i menší labely dnes streaming akceptují, protože v něm správně vidí alternativu k nekontrolovanému šíření svého licencovaného obsahu. Po právní a obchodní stránce tak mají streamingové služby zelenou, pokud ovšem neumožňují uživatelům uploadovat to, co není jejich; s tím se ještě trochu pere Grooveshark, ale v zásadě už je jasno, labely a streaming jsou kamarádi.

K tomu připočtěte, že rychlé připojení je dnes všude, pokud tím „všude“ máte na mysli městské osídlení v rámci euroamerické a východoasijské civilizace. Což je z obchodního hlediska docela přijatelná definice slova všude. Aspoň pro začátek. 

Svou hudební sbírku jsem budoval natřikrát. Když mi bylo patnáct, začal jsem kupovat černé desky — tehdy se jim neříkalo vinyl, protože nebylo potřeba materiál nosiče zdůrazňovat, jiný neexistoval. Když padla berlínská zeď, pořídil jsem si pořídil CD přehrávač a začal lačně pořizovat alba, o nichž jsem do té doby jen snil. Roku 2004 jsem koupil iPod a začal tu haldu cédéček grabovat, později nakupovat nahrávky z iTunes, občas jsem jistě také něco stáhl z Rapidshare. Kolik to stálo peněz, to se mi vážně počítat nechce. 

Desky a cédéčka dnes leží někde v bednách, práší se na ně, veškerá hudba je na terabajtovém disku a přestává jí přibývat. Zato mám účet na Deezeru, za sedm euro měsíčně volný přístup k nějakým dvaceti milionům skladeb. Vybrané nahrávky si mohu stáhnout do mobilu a poslouchat pak offline. Stejně funguje Spotify (z licenčních důvodů není dostupná v ČR, pokud to neošidíte nějakým IP tunelem), Rdio (taky ne), Pandora (taky ne), nebo zmíněný Grooveshark. Všechno to má samozřejmě sociální rozměr, mohu se podívat, co poslouchají ostatní a získat tak zajímavé tipy. Integrace s Facebookem a Twitterem samozřejmostí. 


Autor: Deezer.com

Hudba v nové dimenzi – Deezer.com

Což je důležitější, než by se zdálo. Posluchač hudby dnes nestojí před otázkou, kde si nahrávku opatřit, ale co vlastně poslouchat — nabídka je prakticky vzato nekonečná (ve vztahu k délce života) a velkou část z toho, co by se vám mohlo líbit, nikdy nepoznáte. Doporučení, bodovací mechanismy a filtry jsou klíčovou součástí streamingových služeb. 

Shrnuto: Chceme poslouchat. Nepotřebujeme vlastnit (dokonce to spíš obtěžuje – všechny ty gigabajty, jejich zálohování…). A potřebujeme tipy a doporučení. Jasně z toho plyne, jakým směrem se bude vyvíjet iTunes Store. Také je vidět, že jestli chce Microsoft teď začít prodávat hudbu a filmy ve velkém a konkurovat tím Applu, pak zaspal dobu — Apple už míří jinam a i on může klidně přijít pozdě, pozice už obsazují mladší a dravější. 

Na pohodlný, laciný a právně ošetřený streaming mohou zle doplatit i všechna Uloz.to světa. Dnes na ně chodí i mainstreamový zákazník — a většinou si platí premium, protože na to má a je to tak pohodlnější. Mnozí z těchto lidí odejdou. Zbudou teenageři, ti ovšem většinou neplatí, používají základní službu a stahují zdarma. 

Totéž platí o videu, jen těch gigabajtů padne na film řekněme desetkrát víc než na hudební album a problém s nimi je tudíž naléhavější. V ČR nemáme Netflix, ale máme prozatím aspoň Voyo a velmi pravděpodobně nás čeká boom streamovaného videa počínaje Seznamem a konče… uvidíme. Vsadil bych se, že rok 2013 bude na českém internetu rokem videostreamingu. 

Marcom

Mimochodem, neustálé přechody na nové technologie s sebou nesou nemilý vedlejší efekt spočívající v zahazování; ne vše, co bylo na vinylech, se přepsalo na CD, ne vše je v MP3 a zdaleka ne vše budou nabízet streamingy. Široké kulturní dědictví minulosti se snažíme protáhnout úzkými vrátky nových technologií a třísky lítají kolem. Když se kácí les… Něco se cestou poztrácí a největší škoda je, že časem nikdo už ani nebude vědět, že to je škoda. Ta díla prostě zmizí

Nicméně, poslouchat cokoli z dvaceti milionů nahrávek za sto pade měsíčně… není to špatné, ten pokrok, vážně ne.

Našli jste v článku chybu?
14. 11. 2012 8:50
jazzko (neregistrovaný)

Nevim, jestli ve svych 34 letech uz se mam povazovat za duchodce ci nikoliv, ale zrejme zastavam k teto tematice konzervativni postoj. Chci mit hudbu doma, chci ji mit na HDD (CD, LP ci jinem mediu). Naopak, nechci byt zavisly na pripojeni a doufat tak, ze nekomu nehrabne a sluzbu nezastavi, ze vsech tech 20 milionu skladeb tam bude i zitra ci pozitri. Proste mam rad nad svymi veci kontrolu. Doporuceni, tagy, hodnoceni, similarity, nahled na to co poslouchaji jiny je sice fajn, ale me sledovat h…

14. 11. 2012 10:19
Skurut (neregistrovaný)

20 milionů skladeb na Deezeru... hmmm, pěkné. Stejně jsem tam nenašel řadu alb, která mám rád a která poslouchám. Do kolika takových služeb bych asi musel být registrován, abych tam našel skutečně vše, co mě zajímá? Na kolik by se pak vyšplhaly ty poplatky? A co ve chvíli, kdy nemám z nějakého důvodu dostatečně kvalitní připojení na internet?

No, asi zatím trapně zůstanu lamou (do důchodu mám daleko) a budu si oldschoolově hudbu skladovat na svém disku či jiných paměťových zařízeních...