Hlavní navigace

Messenger pro macOS, nejrychlejší kvantový počítač, po 25 letech končí šéf Nokie

6. 3. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Kvantový počítač Honeywell
SETI@home končí. HPE chystá nejvýkonnější superpočítač světa. PowerShell 7 je zde. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Projekt SETI@home po 21 letech končí. Zapojovali se do něj dobrovolníci z celého světa, kteří poskytovali svůj výpočetní výkon. Tato síť analyzovala rádiové signály z vesmíru (teleskopy v Západní Virginii a Portoriku), na základě kterých se hledá mimozemský život. Důvodem ukončení má být fakt, že dat už je nasbírán dostatek a nyní je třeba je vyhodnotit.

Hewlett Packard Enterprise pracuje na novém nejrychlejším superpočítači světa, který do roku 2023 dodá americkému ministerstvu energetiky. Stroj s názvem El Capitan konkrétně vyvíjí Cray, jenž HPE koupilo. Počítač využije procesory od AMD, půjde o novou generaci Epyc (Genoa) s jádry Zen 4. AMD dodá i GPU, půjde o Radeon Instinct. Výkon má dosáhnout dvou exaFLOPS, což je zhruba desetinásobek současného IBM Summit. Rozpočet činí 600 milionů dolarů.

Honeywell zase údajně vytvořil nejrychlejší kvantový počítač na světě. Jeho quantum volume dosahuje na 64 a k dispozici bude v polovině letošního roku. Detailní popis fungování je zde (PDF) a sérii článků si lze pročíst tady.

Facebook začíná distribuovat novou verzi Messengeru pro iOS, která má být výrazně menší a rychlejší. Kód nyní čítá 360 tisíc řádků namísto předchozích více než 1,7 milionu, instalační soubor se zmenšil ze 70 na 30 MB. Messenger má také být připraven na budoucí propojení s WhatsAppem a zprávami na Instagramu. Facebook na propojení těchto komunikačních nástrojů už nějakou dobu pracuje a vytváří pro ně jednotnou platformu. Facebook rovněž začal vypouštět očekávaný Messenger pro macOS9to5Mac uvádí, že jde o postupný launch a aplikace se v Mac App Store objevuje dle regionů.

Superpočítač El Captain od Hewlett Packard Enterprise (Cray) má dosáhnout na 2 exaFLOPS
Autor: Hewlett Packard Enterprise, Cray

Superpočítač El Capitan od Hewlett Packard Enterprise (Cray) má dosáhnout na 2 exaFLOPS

Rajeev Suri po 25 letech končí jako šéf finské Nokie, místo něj nastupuje Pekka Lundmark. Nokii je vyčítáno, že dostatečně rychle nereaguje na vývoj 5G technologií pro sítě. Nemělo tomu pomoci ani převzetí Alcatel-Lucent, které při spojování roztříštilo pozornost. Nokia má problémy zejména s vývojem 5G čipů. Firma tento týden oznámila, že se pro tyto účely spojila s Marvellem a také IntelemV Česku Nokia naposledy navýšila tržby na miliardu.

Apple zaplatí odškodné ve výši 500 milionů dolarů za to, že vědomě zpomaloval staré verze iPhonůReuters píše, že firma u soudu na vyrovnání přistoupila, i když nepřiznala vinu. Na jeden telefon v průměru vychází 25 dolarů a týká se to modelů od modelů 6 až 7 a SE. Změny v iOS vedly k tomu, že se uživatelům mohlo zdát, že jejich telefon už to má za sebou. Apple omezování výkonu obhajuje tím, že by se jinak zařízení mohla nečekaně vypnout.

Microsoft vydal finální verzi nástroje PowerShell 7Je zdarma na GitHubu, instalovat jej je možné na Windows 7, 8.1 a 10, macOS, Linuxu a Windows Serveru 2008 R2, 2012, 2016 a 2019. Brzy by se zároveň mělo objevit veřejné preview verze 7.1.

Microsoft dnes začne nabízet databázi Cosmos DB ve volně dostupné variantě. Cosmos DB je nástupce Document DB a jde o NoSQL databázi běžící v cloudu Azure. Redmond také v privátní verzi spouští Universal Print Service. Jde o v cloudu běžící správu tiskáren, které pak lze využívat v rámci zařízení s Windows 10, a není tak třeba instalovat ovladače a podobně. Služba spolupracuje s Active Directory. Zájemci o testování se mohou přihlásit zde, dokumentace je pak tady.

Kvantový počítač Honeywell
Autor: Honeywell

Kvantový počítač Honeywell

Kingston vydává své nejrychlejší SSD disky pro servery. DC1000M U.2 NVMe SSD nabízí kapacity 960 GB (356 dolarů), 1,92 TB (552 dolarů), 3,84 TB (975 dolarů) a 7,68 TB (cena zatím neoznámena). Využívá se PCIe NVMe Gen3 x4 a rychlost čtení/zápisu je od 400 000/125 000 IOPS (960GB verze) po 540 000/205 000 IOPS (1,92TB varianta).

Čínský Unisoc představil vůbec první mobilní procesor postavený na 6nm EUV technologii. Jmenuje se T7520 a vyrábět ho bude TSMC. Nabídne čtyři jádra Cortex-A76, čtyři jádra Cortex-A55 a grafiku Mali-G57, jde tedy o střední třídu. Integrován je 5G modem. Čip se dostane na trh někdy letos.

Roční tržby firmy VMware poprvé v historii překročily 10 miliard dolarů. Ve fiskálním roce 2020 činily 10,81 miliardy dolarů, což je meziroční růst o 12 procent. Předplatné a SaaS už tvoří 1,88 miliardy, meziročně o 44 procent více. Jde o věci jako VMware Cloud on AWS, VMware Cloud Provider Program nebo Pivotal.

BMC Software za nespecifikovanou částku kupuje Compuware. Tuto firmu doposud vlastnil fond Thoma Bravo, který ji v roce 2014 kupoval za 2,4 miliardy dolarů. BMC chce posílit ve vývoji a službách pro mainframy a v DevOps. Společně s CA Technologies jde o největší mainframové společnosti na světě. BMC se v roce 2013 za 6,9 miliardy dolarů stalo privátní firmou. Thoma Bravo aktivně investuje do ICT firem (v minulosti třeba Barracuda Networks či SolarWinds), které pak zhodnocuje. Tento týden dokončila akvizici firmy Sophos za 3,9 miliardy dolarů.

Kvantový počítač Honeywell
Autor: Honeywell

Kvantový počítač Honeywell

Do YouTube Music si nově lze nahrát vlastní hudbu. Přidat lze až 50 tisíc souborů, každý do velikosti 300 MB. YouTube Music postupně nahradí Google Play Music. Jde o alternativu ke službám typu Spotify, předplatné je od loňského května dostupné i u nás.

Google Cloud Platform spouští několik nových regionů. Jde o Nové Dillí, Dohá, Toronto a Melbourne. Letos se mimo jiné počítá s otevřením Varšavy, tedy další Česku blízké lokalitě. Google Cloud má nyní 22 regionů.

Nejenom IT konference se kvůli viru COVID-19 ruší jedna za druhou. Nyní se dostalo i na Google I/O, která proběhne pouze online. Google peníze za vstupenky proplatí. Microsoft zase zrušil MVP Summit, Nvidia GTC, Facebook F8, …

Google také zakládá už své druhé herní studio. Jmenuje se Playa Vista, sídlí v Los Angeles a má zajistit exkluzivní tituly pro streamovací herní službu Stadia, jejíž start se vůbec nevyvedl. Studio vede Shannon Studstill, která doposud pracovala pro Sony na sérii God of War. První studio Stadia Games and Entertainment vede Jade Raymond.

CIF 24 - tip - superearly cena

DocuSign za 188 milionů dolarů kupuje Seal Software. Seal vyvíjí AI technologii, která dokáže hledat položky ve smlouvách a ujednáních, porovnávat je a poukazovat na důležité aspekty. DocuSign chce tuto věc integrovat do svého systému pro elektronické podpisy či správu kontraktů.

Česká IT společnost Neeco otevřela pobočky v USA, Velké Británii a ve Francii, které navazují na Indii a Rusko. Letos chce otevřít zejména Singapur a Hongkong a nadále v tržbách růst o 30 procent. Ve finančním roce 2018 firma dosáhla na 750 milionů korun. Zákazníkům dodává kompletní IT služby včetně konektivity a podobně.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).