Hlavní navigace

Názor k článku Ministerstvo chce ušetřit, navrhuje zřídit datové schránky všem plnoletým od Vláďa Macek - Pane Mareši, neúčastním se této části diskuse, ale...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 12. 2014 9:57

  Vláďa Macek

  Pane Mareši, neúčastním se této části diskuse, ale dovolte mi, abych Vás požádal o mírný odstup:

  Obávám se, že sémantika jazyka je věc komplexnější a různé skupiny lidí jej používají různě. Také nejsou všichni rodilí mluvčí.

  Mám zato, že před vygenerováním obratu, že "postižení lidé, kteří tohle nemají šanci zvládnout" by měl sociálně zdatný mluvčí/pisatel vyhodnotit, jestli existuje riziko, že velké procento příjemců to obrat vyhodnotí jako paušalizující (a dnes je to natolik posunuté, že se to týká i psů s černými fleky a Afričanů s ebolou).

  Zároveň by mohl provést rychlé mentální cvičení a otestovat si, zda náhodou neexistuje nemalé procento zavrženíhodných mluvčích/pisatelů, kteří by paušalizující odsudek, že VŠICHNI postižení nemají X šanci zvládnout (i psy i Afračany...), nepronesli PRÁVĚ TAKTO.

  Protože obě rizika jsou značná, kultivovaný mluvčí/pisatel se už téměř automaticky této formulaci vyhne či přidá slovíčko, aby takovou interpretaci vyloučil.

  Je vcelku jedno, co si myslí o mentální úrovni obou skupin lidí ze svých úvah. Jejich jednání jej bude zpětně ovlivňovat, proto je na místě ta opatrnost, které se vysmíváte. (Samozřejmě se nemá nic přehánět.)