Hlavní navigace

Multiplex 4 se mění k nepoznání. Síť budujeme profesionálně, tvrdí její provozovatel

5. 10. 2012
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Provozovatel multiplexu 4 okomentoval pro server DigiZone.cz problémy sítě z letošního léta a nastínil další možný vývoj, který ji čeká v hlavním městě

Nečekaně rychlá expanze multiplexu 4 v jednom týdnu

Za poslední týden větší pokrok než za první tři měsíce. Právě touto větou okomentoval na diskusním fóru serveru DigiZone.cz aktuální dění okolo multiplexu 4 čtenář s přezdívkou Jura Cara. Jeho věta přesně vystihuje současné počínání společnosti Digital Broadcasting, která je provozovatelem této sítě. V první polovině září si mohli přečíst čtenáři na našem webu velice kritický článek od našeho externího spolupracovníka Jakuba Melína, který vystihoval aktuální situaci ohledně tohoto multiplexu. Od té doby se toho změnilo poměrně hodně.

Za poslední týden se multiplexu 4 podařilo expandovat na vysílače Jablonec nad Nisou – Černá Studnice, Benešov – Kozmice, Olomouc – Slavonín a Jihlava – Jeníkov v té podobě, že sem byly umístěny definitivní anténní systémy a nikoliv pouze jednotlivé rakvičky jako doposud. S výkonem téměř dvě desítky kilowattů pak začal signál na 42. kanálu šířit i vysílač Praha – Ládví, který je v hlavním městě u multiplexu 4 vůbec nejsilnější. Vypadá to, že se z něj stává nyní skutečně profesionální síť. Otázkou je, proč tomu tak nebylo už dříve. Operátor se mohl vyhnout zbytečné, velice nepříjemné kritice, která jeho techniky označovala za amatéry.

Radim Pařízek a Vladimír Železný teď mají před sebou těžký úkol. Podaří se jim do multiplexu 4 získat dostatek zákazníků?
Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Za multiplexem 4 stojí protřelí podnikatelé Radim Pařízek a Vladimír Železný

Multiplex 4 byl prý od začátku „profesionální sítí“

Ředitel vnějších vztahů společnosti Digital Broadcasting Martin Roztočil popřel, že multiplex 4 by byl stavěn nejprve jako amatérská síť, která se měnila v průběhu času. To, že je síť neprofesionální, byla informace, která se objevila u vás a na tento názor máte právo. My si pochopitelně od začátku myslíme, že tuto síť budujeme profesionálně a jsme o tom přesvědčeni, konstatoval Roztočil a upřesnil: Do 30. června se nám podařilo pokrýt republiku a naši představou bylo, že pokud vše půjde ideálně, dosáhneme plánovaných čísel. Ukázalo se ale, že ne všechny lokality byly vhodné.

Republika byla podle Roztočila k 30. červnu pokryta ve třinácti regionech a bylo dosaženo minimálního procenta pokrytí, které bylo zapotřebí. Pochopitelně jsme nedosáhli ideálního stavu, který jsme potřebovali, a to se snažíme udělat nyní. Nyní finalizujeme výsledky, kdy už máme připravena povolení, máme všechna technická řešení, ale to se takhle děje již od začátku. Některé záležitosti související s našimi partnery, jsme si představovali, že budou rychlejší, uvedl Roztočil. Síť je od začátku profesionální a nyní ji dostáváme do podoby, která byla od počátku naplánovaná, konstatoval manažer Digital Broadcasting.

Bývalý ředitel Úseku vysílacích služeb Českých Radiokomunikací Martin Roztočil působí nyní ve společnosti Digital Broadcasting jako šéf vnějších vztahů.
Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Bývalý ředitel Úseku vysílacích služeb Českých Radiokomunikací Martin Roztočil působí nyní ve společnosti Digital Broadcasting jako šéf vnějších vztahů

Digital Broadcasting: Pokrytí 86 % populace splníme

Společnost Digital Broadcasting na webových stránkách uvádí, že chce multiplex 4 dostat po dobudování sítě k téměř 86 % obyvatelstva. Podařit by se to mělo ještě během listopadu. Děláme vše proto a jsme zaměřeni na to, abychom to dokončili nejpozději příští měsíc, uvedl za Digital Broadcasting Martin Roztočil. Signál z nových vysílačů má velice dobré pokrytí a je ho možné zachytit i v lokalitách, v nichž by to někteří diváci ani nečekali. Otázkou tedy je, zdali nebude pokryto větší území, než provozovatel sítě předpokládal.

K 30. červnu jsme museli rozjet celou republiku a rozjeli jsme ji tak, jak jsme ji rozjeli. Modely ukazují, že bychom mohli jít lehce přes 86 %, ale některé vysílače ještě budeme korigovat. Máme stanoveno 86 % pokrytí. Pokud se nám podaří pokrýt s povolenými výkony větší území, budeme pochopitelně rádi, konstatuje Roztočil. Bude-li zájem, operátor je v příštím roce schopen svou síť rozšířit nad 90 %. Nechal bych to ale až na příští rok. Pro letošek máme stanoveno 86 %, které hodláme splnit, uvedl ředitel vnějších vztahů Digital Broadcasting.

Generální ředitel Novy Jan Andruško má na rozšiřování multiplexu 4 velký zájem. Mediální skupina tu šíří svůj nový program Fanda zaměřený na muže.
Autor: TV Nova

Generální ředitel Novy Jan Andruško má na rozšiřování multiplexu 4 eminentní zájem. Mediální skupina Nova v ní šíří svůj nový program Fanda zaměřený na muže.

Multiplex 4 „vymazal“ některým divákům signál z Votic

Bleskové spuštění multiplexu 4 z benešovského vysílače Kozmice nepříjemně překvapilo některé tamní obyvatele, kteří přijímali televizní signál multiplexů Českých Radiokomunikací z lokality Votice – Mezivrata. Za všechny reakce, které jsme do redakčního e-mailu obdrželi, vybíráme tu od našeho čtenáře Petra Klimenta z Javorníku u Čtyřkol, který se nachází v údolí řeky Sázavy. Od minulého pátku nefunguje signál z Votic. Diváci, kteří používali pro zlepšení příjmu zesilovač, jim multiplex 4 (kanál 44 z Kozmic, pozn. red.) úplně vygumoval kanál 41 a někde i kanál 53. Anténu sice pomohlo trochu otočit, ale je to na úkor kvality multiplexů 1 a 2, stěžuje si Klimenta.

Klimenta dále svůj problém popisuje takto: Jediné řešení, které je ale dost nákladné a náročné – vše přijímat kanálovými anténami s použitím kanálových zesilovačů a upravit úroveň jednotlivých multiplexů, a potom je sloučit kanálově. Oni si neuvědomují, že nejsou v FM pásmu. Čtenář DigiZone.cz paradoxně v údolí Sázavy chytal signál z východočeské Černé hory. Ani ten ho ale nyní neuspokojuje. Když jsou podzimní mlhy, vlivem kanálu 44 (vysílač Benešov – Kozmice, pozn. red.) padá signál o polovinu dolů z Černé hory na kanálu 40. Dříve mi to nedělalo. To byla výjimka-extrém. Ani Votice mi tu nikdy nic nerušily.

Detail všesměrového anténního systému na středočeském vysílači Benešov - Kozmice
Autor: Foto pro DigiZone.cz Jakub Melín

Detail všesměrového anténního systému na středočeském vysílači Benešov – Kozmice

Zástupci multiplexu 4: Výkon rozhodně nepřekračujeme

Martin Roztočil potvrdil, že vysílač v Benešově – Kozmicích je z hlediska výkonu jeden z nejsilnějších v síti Digital Broadcasting. Chtěli jsme dosáhnout co nejlepších podmínek pro střední Čechy. Jde nám o to, aby multiplex 4 byl co nejvíce slyšet a byl kvalitní. Určitě ale nechceme negativně ovlivňovat ostatní multiplexy. Tento problém jsme zatím nezaznamenali, sdělil DigiZone.cz Martin Roztočil s tím, že vše se řeší tak, aby bylo optimální pro multiplex 4, ovšem v souladu s oprávněními udělenými Českým telekomunikačním úřadem. Roztočil odmítl, že by Digital Broadcasting překračovala povolené výkony.

Je však pravdou, že dosah některých vysílačů je mnohem vyšší, než například ukazují teoretické mapy pokrytí. Jako ideální příklad poslouží například lokalita Jablonec nad Nisou – Černá Studnice, jejíž teoretický zásah by měl směrem na Prahu končit někde u Benátek nad Jizerou a Lysé nad Labem. Realita je ovšem taková, že například na pražském Jižním Městě je signál ne venkovní anténu tak silný, že multiplex 4 na kanálu 25 hraje v azimutu 300 stupňů (!).

Fakt je ten, že rakvičky měníme za válce, které mají kruhový diagram. Většinou jde o výkon 10 kW, případně více. Vše ale odpovídá uděleným povolením. Z hlediska profesionality se tedy ukazuje, že síť je dobře navržena. Pokud se ukážou některé věci, které bude třeba řešit, budeme je řešit. V tuto chvíli jsem ale přesvědčen o tom, a jinak to ani být nemůže, že dodržujeme nebo se snažíme přiblížit maximálním hodnotám, které máme přiděleny, brání se Roztočil.

BRAND23 Workshop


Digital Broadcasting

Pokrytí severočeského vysílače Jablonec nad Nisou – Černá Studnice je v praxi mnohem větší, než ukazuje teoretický zásah udávaný společností Digital Broadcasting.

Diváci v Praze budou muset brzy přelaďovat

Pro pravidelné čtenáře našeho webu určitě není žádnou novinkou, že diváky v Praze čeká v souvislosti s tímto multiplexem přelaďování. Nový vysílač Ládví už na kanálu 42 signál šíří, v dohledné době by se k němu měly přidat také Olšanská a Novodvorská. Původní vysílače by měly jet na starých kmitočtech přibližně tři týdny. Pochopitelně je možné, že se plán změní, ale představa je taková, že určitou dobu to takto ponecháme. Soustředíme se na to, abychom si udělali odezvu, do jaké míry se signál v Praze změnil a velmi pozitivně ho ovlivníme, uvedl Martin Roztočil.


Digital Broadcasting

Vysílač Praha – Ládví nemá zanedbatelné pokrytí.

Skončí vysílač ve Velkých Popovicích?

Pražská jednofrekvenční síť ještě nemá s největší pravděpodobností definitivní podobu. Musíme si říci, co uděláme s Olšanskou, v jakém rozsahu ji budeme rozšiřovat, případně upravovat, připouští Roztočil. Největší neznámou je ale vysílač Velké Popovice, který, ač za hranicemi hlavního města, zásobuje Prahu svým signálem. Jeho existence ale po spuštění signálu z Ládví postrádá smysl. Pro hlavní město by byly čtyři vysílače zbytečným luxusem, kus od něho je navíc další „bourák“ – Benešov – Kozmice. Nabízí se varianta, o které uvažujete, ale nechali bychom si nějakou chvíli na rozmyšlenou. Osobně si myslím, že tři vysílače v Praze nám zajistí kvalitní pokrytí, konstatoval Roztočil.

Zlepšil se vám v posledních dnech signál multiplexu 4?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).