Hlavní navigace

MultyMedia TS 1: kombo od TechniSatu

10. 8. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
TechniSat je známým a úspěšným výrobcem digitálních přijímačů pro satelitní i zemské digitální vysílání. Dosud se věnoval ale každé platformě odděleně, ač si jeho výrobky byly až na ladicí obvod podobné jako vejce vejci. Kartami se rozhodl zamíchat až nový MultyMedia TS 1, který příjem DVB-T a DVB-S slučuje do jedné krabičky. První pohled prozradí, že jde o rozšíření modelu Digit MF4. Jaký je, o tom už dnešní recenze.
TechniSat MultyMedia TS1

Nelekejte se nadpisu recenze, přístroj se skutečně jmenuje MultyMedia, a nejde tak o naši hrubku. TechniSat se možná inspiroval českými kapelami jako Holki nebo Klucy a po jejich vzoru se rozhodl využít gramatických nesrovnalostí jako prostředku zviditelnění. Model MultyMedia TS 1 by člověk nepřehlédl ale ani s jiným názvem. Přístroj má míry 28,5×13,3×4,3 c­entimetru a váží přibližně 465 gramů. Jeho podobnost s digitálním přijímač Digit MF4 je až zarážející. Nový TechniSat má ale jedno významné plus, kterým je tuner i pro DVB-S. Zda uvedenou výhodu smaže cena, jež dosahuje čtyř a půl tisíce, to záleží už na českých divácích digitálního vysílání.

Obsah balení a pohled na zadní panel

Balení výrobku obsahuje hned několik položek. Přístroj samotný doplňuje originální německá příručka i vysoký a štíhlý manuál v češtině, který má i svorkovou vazbu. Krabice dále skrývá adaptér pro připojení do standardní sítě 230 V a přípojku do automobilového napájení, ve které je 12 V. Součástí balení je i tlumič signálu, o kterém ještě bude řeč, a karta Conax na příjem speciálního firemního rozhlasového balíku. Uživatelé dostanou při koupi výrobku měsíční předplatné, programy se vysílají na satelitu Astra 19,2 východně. Mně se je bohužel naladit nepodařilo, na vině je nejspíš malá a letitá parabola. Dálkové ovládání, dvě malé tužkové baterie a kabel SCART jsou ve výbavě TechniSatu samozřejmostí.

TechniSat MultyMedia TS1 zezadu

Sestava konektorů jako by z oka vypadla digitálnímu přijímači Digit MF4. Uživatelé najdou většinou zdířek na zadním panelu, bok přístroje obsahuje slot na modul Common Interface a sériové rozhraní. Na zádi jsou dva konektory SCART, analogový stereo výstup, digitální zvuk S/P-DIF v optické i koaxiální podobě a dvojice vstupů pro zdroje signálu. Zmizela anténní smyčka a jiná je přípojka elektrického proudu, protože se výrobce rozhodl pro napájení 12 V.

Uveďme si spotřebu, která může být velmi rozdílná. Nejméně energie stačí set-top-boxu v pohotovostním režimu, když nemá na displeji zapnuté hodiny – 3,2 W. Časový údaj zvýší spotřebu ve standby na 3,7 W. Náklady za provozu představují buď 7 W (bez připojené paraboly), nebo 15,5 W. Druhý údaj představuje mezi nediskovými výrobky značky TechniSat rekord, který je ale srovnatelný se spotřebou jiných kombinovaných digitálních přijímačů.

TechniSat MultyMedia TS1 bok

Základní nastavení

Původně jsem chtěl vynechat zmínky o konfiguraci terestrické části a soustředit se plně na DVB-S vlastnosti přístroje. Instalace se ale ukázala být výrazně jinačí, než jsem u této značky zvyklý, a kupodivu se při ní vyskytly i nečekané problémy. Chvíli to vypadalo, že si naladím jen satelitní programy a DVB-T mi dá košem. Naštěstí se věc podařilo vyřešit, a tak vezměme vše popořadě.

Inovované konfigurační menu zůstalo věrné šedivému hávu, ale přineslo několik vylepšení. Úvodní výběr ze čtrnácti jazyků už neprobíhá jen šipkami nahoru a dolů, do hry přišla i horizontální osa. Všechny možnosti se díky tomu vešly na jedinou obrazovku, kde jsou seřazené přehledně do dvou sloupců. První nabídka přístroje zůstala tradičně v němčině. Jakmile však uživatel zvolí za jazyk možnost Česky, pokračuje instalace již naší mateřštinou. Tedy skoro. Překlad je totiž ušitý horkou jehlou, a tak na uživatele vyskočí řada hlášek anglicky. Běžným obrázkem je kočkopes, ve kterém jsou pokyny v angličtině a volby česky.

TechniSat MultyMedia TS1 ovladac

Také mezi nabídkou zemí figuruje Česká republika, která je napsaná ale pouze jako ČECHY. Doufejme, že nebudou patrioti z Moravy a Slezska příliš žehrat na adresu brněnského distributora přístroje a brzy dojde k celkovému doladění češtiny přístroje. Zatím by od nás bylo alibistické označovat produkt jako ten, který „Umí dobře česky“, když má menu někde na půl cesty mezi Prahou a Londýnem.

Ilustrační příjmové vlastnosti test

Velký letní test set-top-boxů a pojmy v praxi

Viděli byste rádi konkrétní ukázky pojmů v praxi? Pak si pročtěte „Velký letní test set-top-boxů“. Ve třech dílech se dozvíte, jakou má sedm vybraných digitálních přijímačů citlivost, jaký požadují odstup signálu od šumu i kterak odolávají rušení ze sousedních kanálů. Sponzorem testu jsou společnosti Konsigna, Omko a Tipa. Měření proběhlo ve specializované laboratoři ČVUT.

Instalace satelitní části

Další obrazovka umožňuje vybrat, zda chce uživatel nastavovat postupně obě části přístroje, nebo jen jednu z nich. Konfigurace DVB-S má v předvolbách zapnutý DiSEqC a satelity Astra 19,2 východně i EutelSat 13,0 východně. MultyMedia TS 1 dovoluje svému majiteli nastavení až čtyř různých satelitů, jejichž názvy vpraví do kolonek poloha A / možnost A až poloha B / možnost B. V nabídce 18 předpřipravených jmen figuruje především Astra, EutelSat a Türksat. Za stovkou družic, které má na seznamu Golden Interstar, TechniSat pokulhává, přesto většinu tuzemských diváků uspokojí i on. A kdyby měl někdo přeci jen speciální přání, může ho přístroji zadat ručně.

TechniSat MultyMedia TS1 karta

Součástí německé příručky je dvoustrana měst s jejich zeměpisnou šířkou a délkou. Údaje slouží pro lepší směrování motoru DiSEqC na zvolené satelity. Výrobce však varuje, že uživatel by měl možnosti Geo využít jen tehdy, když ji podporuje i příslušný směrující motor. Kdo by hledal zeměpisné souřadnice tuzemských aglomerací v manuálu českém, bude zklamaný – žádné tu nejsou.

Ladění programů z družice přichází na řadu až po konfiguraci zemského příjmu. Zkusme ale instalátor předběhnout a říct si, co set-top-box dokázal najít. V mém případě se prokousal za čtvrt hodiny 74 transpondéry na satelitu Astra 19,2 východně a dalšími desítkami na EutelSatu. Výsledkem bylo 214 programů televize a rozhlasu, více než polovina z nich (121) byla však zakódovaná. Doporučuji před laděním promazat stanice, které jsou v set-top-boxu nastavené na úvod. Ve zhruba sedmi stech televizích, z nichž ale valná většina nefunguje, se člověk přeci jen trochu ztrácí.

Problémy se zemským příjmem

Satelitní konfiguraci střídá nastavení antény pro DVB-T. Kdo chce, může si zapnout 5V napájení pro svoji anténu. TechniSat v instalaci už nenechá člověka prověřit, zda má příjmový prvek nastavený správně. Instalační program mu pouze oznámí, že anténa by měla být vhodná pro určité spektrum programů.

Průchod kmitočtovým spektrem pro zemské digitální vysílání trval zhruba tři minuty, k mému údivu ale set-top-box nic neobjevil. Recenze píšu ze stejného místa a se stejnou anténou, tak jsem si byl jistý, že chyba není na mé straně. Začal jsem proto podezřívat DVB-T tuner z možné vady. Nakonec vše objasnil nenápadný papír vložený do německého manuálu a drobná součástka v balení. Dozvěděl jsem se, že některé antény mohou poskytovat příliš silný signál, který citlivé obvody přijímače přehluší. Mezi anténní kabel a vstup do set-top-boxu jsem proto zapojil útlumovou krychli. Součástka umožňuje zeslabit signál až o 20 dB, čehož jsem využil. Najednou proběhlo hledání úspěšně a já si mohl začít prohlížet vše, co DVB-T v Praze nabízí. Problémy tedy způsobila kombinace aktivní pokojové antény se zesilovačem a choulostivý ladicí obvod pro zemské digitální vysílání.

TechniSat MultyMedia TS1 zapojeni

Vlastnosti a shrnutí

MultyMedia TS 1 je za provozu TechniSat každým coulem. O přístrojích stejné značky jsme na DigiZone.cz napsali už mnoho. Pokud vás zajímá popis funkcí, zalistujte na recenze set-top-boxů DigiPal 2 nebo Digit MF4. Já se tentokrát omezím na strohé konstatování, že EPG, teletext i časovač fungují podle očekávání a přístroj umí jak informace elektronického průvodce, tak teletextové stránky zobrazit správně česky. Naladěné programy ze satelitu a zemského vysílání jsou částí stejného seznamu, který si může divák upravit sobě na míru.

Nový set-top-box z německé dílny je bezpochyby zajímavým výrobkem. Je však otázkou, kolik si vyslouží spotřebitelské přízně. Vysoká cena může mnohé odradit a nasměrovat je spíš na Golden Interstar 8300 CI nebo na čerstvý model 8700 CI stejné značky. Spojení zemského a satelitního digitálního příjmu do jedné krabičky je pro diváka jedině dobře.

TechniSat MultyMedia TS 1
Celkové hodnocení 9 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 2,5 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčilo: Omko.cz

Orientační cena: 4090 Kč (Koupit)

Foto: Autor

Anketa

Potěšil vás TechniSat svojí kombinací pro dvě platformy?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.