Hlavní navigace

Multiplexu 4 kmitočty zatím neodebereme, říká telekomunikační úřad

23. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
23. 3. 2010

Telefónica O2 se nemusí obávat, že by jí Český telekomunikační úřad (ČTÚ) odebral kmitočty pro zemské digitální vysílání jejího multiplexu 4. Podle předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka to zatím není z legislativního hlediska možné. Poslanci sice schválili novelu zákona o elektronických komunikacích, která to umožňuje, ale ještě ji neprojednal Senát a nepodepsal prezident, vysvětlil Dvořák.

K TÉMATU: ČTÚ: Multiplex 4 zastavil výstavbu, multiplex 3 je vážně ohrožen

Šéf ČTÚ se domnívá, že by příslušná novela mohla nabýt účinnosti v druhé polovině letošního roku. Pak už by bylo možné operátorům, kteří získali kmitočty, ale nevyužívají je, nebo je schválně blokují před konkurencí, tyto kmitočty odebrat, dodal Dvořák. Multiplex 4 v současné době vysílá pouze v Praze, Brně a Ostravě, přičemž svým signálem pokrývá 22 procent obyvatel České republiky.

ČTĚTE TAKÉ: Telefónica O2: Multiplex 4 postavíme, ale máme na to dost času

Content tip EARLY

Podle vládního harmonogramu digitalizace však měl být multiplex 4 první zemskou sítí pro digitální televizi, která dosáhne celoplošnosti – tedy pokryje signálem alespoň 70 procent populace. Síť totiž získala vysílací kanály, které v současné době nikdo nevyužívá a její provozovatel tudíž nemusí čekat na vypínání analogového televizního vysílání. Nemá však dostatek klientů, kteří by mu zajistili návratnost investice do nových vysílačů.

Telefónica O2 loni dokonce snížila pokrytí multiplexu 4 tím, že ukončila provoz některých vysílačů. Zcela přestala vysílat v Plzni, v Praze a Brně se omezila na jediný vysílač. Multiplex 4 šíří experimentálně vysílání programů ČT HD a Nova HD a na základě licence pro převzaté vysílání také hudební kanál Óčko a program O2 Info, kterým si Telefónica O2 propaguje svoji placenou digitální televizi přes pevnou linku O2TV.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).