Hlavní navigace

Některých programů je škoda i pro satelit

7. 2. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Tento týden začala na satelitu Thor vysílat další slovenská televize, která je však bohužel parazitem. TV 8, která se snaží vydělávat na lidském neštěstí a chce z lidí vytáhnout peníze za služby, jakými jsou např. věštění z karet, popř. křišťálové koule (to berte s jistou mírou nadsázky). Fenomén známý např. z jihoevropských televizí začíná pronikat bohužel i k nám. Stanice, které by neměly vůbec dostat na našich obrazovkách prostor a média, jež je vůbec škoda pouštět do éteru.
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Jsou lidé, kteří tvrdí, že na satelitu je místa dost, a tak si tam v podstatě může najít každý, co chce – od dokumentů přes hudební stanice až po erotiku. Jsem však zastáncem toho názoru, že pro některé stanice je škoda satelitní kapacity, které je prozatím více než dostatek. Letos je to přesně deset let od doby, kdy přijímám digitální televize ze satelitu. Pořídil jsem si ho tedy ještě v době, kdy se podíl DVB-S v Česku nepohyboval okolo několika desítek, ale kdy se jeho podíl dal počítat maximálně na jednotky procent. Nejdříve jsem začínal na pozici 19,2 st. východně. Dnes bych už tak jistě nepřemýšlel, ale uvědomte si, že v té době tu nebyl žádný CS Link nebo Skylink s nabídkou několika desítek programů. Byla tu pouze jedna společnost, která nabízela na kartě základní české stanice (tehdy ještě bez TV Nova), a to bylo tak všechno. Tehdy se mi otevřela nabídka dosud netušená. Možná by se zde hodilo srovnání člověka z dob komunismu, který vyrazil z Československa za tzv. železnou oponu.

Už v té době nabídka několika desítek nekódovaných stanic, především těch německých. Byla to zkrátka bomba. Něco podobného jsem znal tehdy jen z kabelové televize, jen s tím rozdílem, že tohle bylo zadarmo. Čím víc jsem však pronikal do tajů digitální satelitní televize, zjistil jsem, že mi tyto programy nestačí, a proto si pořídil motor, abych mohl zachytit co nejvíce stanic. Tehdy se objevily kanály z Turecka, Arabského světa a dalších exotických zemí. Od té doby nedám zkrátka na satelit osobně dopustit. O emulaci nebo sharingu se zde nebudu zmiňovat, protože to sem nepatří. Jak jsem však zjistil, na satelitu mi sice přibývala kvantita, ovšem u některých programů se nedalo hovořit rozhodně o kvalitě. Tehdy šlo především o satelity Hotbird na pozici 13 st. východně, které se staly také odbytištěm pro různé podezřelé linky apod. Přiznám se, že neznám aktuální stav, protože jsem je již před několika lety ze seznamu vymazal, ale když v něm ještě byly, lákaly pomocí různých slečen (ve většině případů se o vnadách hovořit nedalo) na sex po telefonu a podobné služby.

Takové stanice lze nalézt stále i na takových pozicích, jako je např. vlajková loď SES Astra – pozice 19,2 st. východně. Vždyť celá minimálně jedna frekvence je tu zaplněna statickými obrázky, které se po určitém čase mění a lákají na různé linky. Jelikož už však toto příliš nefunguje, před několika lety se objevil také další fenomén, kterým se staly linky s pochybnými individui, jež se vám snaží předpovědět budoucnost, v lepším případě se vám pak snaží ukrátit „chvíli“ při některé z primitivních her, kdy neustále vyzývají, abyste neváhali a volali, volali a volali. A to jsou kanály, které by vůbec neměly mít ani na satelitu místo. Osobně mě překvapuje druhý způsob podnikání, kdy snad musí být každému divákovi naprosto jasné, že moderátor útočí na diváka proto, aby utrácel své peníze voláním na linky, kde stojí hovor až 70 Kč za minutu. Když se pak „náhodou“ někdo dovolá, tak se nakonec zjistí, že odpověděl špatně, a tak se musí opět čekat dlouhé minuty na dalšího volajícího…

MMF24

Každý se nějak živí, a i když nejde rozhodně o dobré úmysly, neodsuzujme ani tento způsob podnikání. Co však naprosto nesnáším, jsou linky, které věští budoucnost. Nedivím se, že sem lidé volají. Některé věštkyně skutečně působí důvěryhodně a jsou schopny se vybavovat s volajícím na lince dlouhé minuty, samozřejmě za patřičný obnos účtovaný po minutách. S těmito programy jsme se mohli dříve setkat např. na obrazovkách některých italských televizí, postupně se tento fenomén dostal i k nám. Nejprve šlo na obrazovce sousedů o nevinné již popisované hry na stanicích Music Box nebo Ring TV, v poslední době vznikly i na toto odvětví podnikání přímo specializované TV Živa a TV8. Nad tvrzením druhé z nich, že nechce dělat ze svých diváků „blbce“, jsem se pak upřímně zasmál. Tyto stanice jsou v době ekonomické krize především pro starší diváky přesně tím, co potřebují. Na lince je někdo, kdo naslouchá a je úplně jedno, že se u každé věštkyně dozvíte vždy něco úplně jiného.

Nedávno jsem na jednom serveru, jeho název si již nevzpomenu, četl od jednoho Slováka výborný rozbor této televize. Šlo o to, že si dal tu práci a obětoval peníze, aby zavolal všem těmto rádoby věštcům a zeptal se jich vždy na to stejné. Pochopitelně se po každé dozvěděl vždy úplně něco jiného. Tento fenomén naštěstí ještě úplně nepronikl na obrazovky českých stanic. Určité náznaky sice jsou např. na Primě nebo TV Barrandov, jsou však (zatím) v ústraní. Doufám, že se takových programů u nás pokud možno nedočkáme vůbec, a kdybych mohl, dělal bych vše proto, aby se takové stanice vůbec na obrazovky nedostaly. Dle mého názoru jde o nejhorší možný způsob podnikání v oblasti digitální televize a programy tohoto druhu by neměly mít svůj prostor na satelitu ani v kabelových nebo IPTV sítích, i když je zde pro ně věnováno prostoru dostatek. Pro takové stanice je totiž jakékoliv kapacity škoda, a to kdekoliv.

Využili jste někdy služeb kanálů, které jsou popsány v této glose?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).