Hlavní navigace

Německé digitální vysílání můžete naladit i ve vnitrozemí ČR

15. 11. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Programová nabídka zemského digitálního vysílání v Česku je i po dvou letech od řádného startu zatím minimální. Diváci v příhraničních oblastech si ji však mohou rozšířit o televize v němčině a procvičit si svoji jazykovou zásobu. V Německu se vysílá nedaleko českých hranic z lokalit Drážďany, Löbau nebo Hoher Bogen, v Rakousku pak z Vídně nebo z Linzu. Je ale možné přijímat zahraniční digitální signál i v českém vnitrozemí a dostane se použitelný třeba do vzdálenosti 300 kilometrů od vysílače? Na to najdete odpověď v dnešním článku.

Stejně jako někdo chodí chytat ryby, jsou i tací, kteří „loví“ vzdálené televizní signály. Kdybyste se jich zeptali, co je na tom láká, racionální odpovědi se pravděpodobně nedočkáte. Proč nechytat signál ze satelitu a místo toho ho chytat přes klasickou anténu odkudsi zdaleka? Obraz je přece beze ztrát a kostičkování a konkrétně německé kanály (3sat, ZDF, arte) jsou v DVB-S ve vynikající obrazové kvalitě. Odpověď je jednoduchá. Jde o ten pocit, že signál k vám doletěl z dálky a vy ho chytáte např. právě z Drážďan.

Našli jste si právě nový koníček? Pak vězte, že jen set-top-box a neupravená anténa vám na něj nestačí. Musíte investovat především do rotátoru, který s anténou bude otáčet. Jeho cena se pohybuje od přibližně 1500 do 15 tisíc korun. Pokud se spokojíte s nasměrováním antény do jednoho směru, můžete ale tuto investici vyškrtnout ze seznamu. Uvědomte si však, že v budoucnu bude digitálních vysílačů více a šetřivosti při nákupu rotátoru byste tak mohli ještě litovat.

Malou úpravu si pak zaslouží i samotná anténa. Umístěním zesilovače od společnosti Teroz si naladíte 21. – 69. kanál. To je otázka pár stokorun. Anténa XL-91-BL Color Super, lidově nazývaná „supercolorka“, vyjde asi na tisícovku. Pokud vám jde o kvalitní příjem z Německa, pořiďte si anténu raději ještě jednu. V Německu se totiž, na rozdíl od České republiky, vysílá DVB-T s vertikální polarizací.

Digitál z Německa v Praze – je to reálné?

Je tomu již více než rok, co jsem si položil otázku, zda je reálné přijímat bavorskou digitální televizi v Praze. Tehdy (článek zde) bohužel padla jasná odpověď – není. Přesto jsem si letos nechal na střechu nainstalovat dvě antény XL-91-BL Color Super (horizontál a vertikál) s rotátorem YAESU G-450C a jako set-top-box si vybral Golden Interstar 8300 (GI).

Proč? 23. července letošního roku byly v Německu spuštěny další vysílače DVB-T, konkrétně v Sasku. Jednalo se o lokality Leipzig, Drážďany a Chemnitz. Podle mých předběžných výpočtů jsem očekával, že bude hrát pouze jeden multiplex z vysílače Dresden/Wachwitz (36. kanál). O to příjemnější bylo překvapení, když se další síť ze stejné lokality objevila i na 39. kanále.

Signál dosahoval první den velmi pěkných parametrů. Se spuštěním nových vysílačů přišly i dobré podmínky. 36. kanál měl místní hodnoty příjmu 97/97 (síla/kvalita), což je maximum, které GI ukazuje. Kanál 39, který je rušený Novou ze Strahova, jsem chytil na 97/84. Během klasických podmínek je příjem prvního multiplexu na hodnotách – síla 25–50 a kvalita 40–60. Multiplex na 39. kanále dosahuje o něco málo horších hodnot, ale vysílání jeho stanic se dá přesto většinou, byť s mírným kostičkováním, také sledovat.

36. kanál – Dresden/Wachwitz

Vzdálenost: 122 km; Výkon: 100 kW; Pol: V multiplex ZDF – ZDF, 3sat, KiKa (přes den)/Doku (večer) a ZDF info

Dálkový příjem 3

36. kanál – Drážďany v místní kvalitě (Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz)

39. kanál – Dresden/Wachwitz

Vzdálenost: 122 km; Výkon: 100 kW; Pol: V multiplex MDR – Das Erste, Eins Festival, arte a Phoenix

Dálkový příjem 4

39. kanál s ukázkou EPG (Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz)

27. kanál – Löbau (Schafberg) – Sasko

Hodnoty tohoto multiplexu nejsou při zlepšených podmínkách vůbec špatné. Naposledy byla síla signálu na 62 % a kvalita na 48 %. Při normálních podmínkách tu multiplex vůbec nechodí. Po naladění do set-top-boxu se mi tak programová nabídka rozšířila o další kanály – MDR Sachsen, rbb Brandenburg, WDR Köln a Bayerisches Fernsehen. Ovšem stejně jako se signál na tomto kanále rychle objevil, stejně tak i po pár minutách zmizel. Vzdálenost: 119 km; Výkon: 50 kW; Pol: V

Dálkový příjem 2

Kvalita a síla signálu z Löbau včetně obsahu multiplexu (Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz)

53. kanál – Frankfurt/Oder (Booßen) – Braniborsko

Signál tohoto multiplexu se mi podařilo zachytit pouze párkrát, a to při více než zlepšených podmínkách, kdy většina ostatních vysílačů z Německa chodila v místní kvalitě. Multiplex obsahuje kanály DasErste, rbb Brandenburg, rbb Berlin, Phoenix a EinsExtra. Pro pět uvedených programů je vyhrazený datový tok 14,93 Mbit/s. Na stejném kanále je přitom nedaleko stojící Cukrák.

Vzdálenost: 261 km; Výkon: 50 kW; Pol: V

57. kanál – Frankfurt/Oder (Booßen) – Braniborsko

Příjem tohoto multiplexu jsem ani neplánoval, vysílají na něm silné Pardubice. O to více mě potěšilo, když se zde objevil signál. Na 57. kanálu vysílají v Braniborsku digitálně dva vysílače – Frankfurt/Oder (50 kW/V) a Cottbus (100 kW/H). Když už se tedy příjem tohoto multiplexu podařil, divák by předpokládal, že bude hrát právě ten silnější, tedy Cottbus. Jasně jsem ale identifikoval vysílač Frankfurt/Oder (Booßen), protože horizontální anténa byla vypojena a při jejím zapojení nedošlo vůbec k detekci signálu. Vysílají zde tři programy, a to MDR Fernsehen, NDR Fernsehen a arte.

Signál se objevil opět během zlepšených podmínek; normálně není tento multiplex možné zachytit. Jeho síla se vyšplhala až k 54 %, kvalita dokonce k 65 %. Během těchto podmínek, které trvaly pár desítek minut, se však jak síla, tak kvalita signálu pohybovaly okolo 50 %.

Vzdálenost: 261 km; Výkon: 50 kW; Pol: V

Dálkový příjem 1

57. kanál – Frankfurt am Oder – 261 km (Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz)

Příjem na Benešovsku z téměř třísetkilometrové vzdálenosti

Dálkovým příjmem digitální televize jsem se ale nezabýval jen já. Např. kolegové z Československého DX klubu Pavel Bárta a Jakub Melín se zaměřili na některé bavorské vysílače a zkoušeli je zachytit na Benešovsku. Tento lov byl opravdu velkým dobrodružstvím. Je to určitě lepší než noční výpravy, které si pamatujete z pionýrských táborů, říká jeden ze zúčastněných.

Kolegové si udělali zálusk na digitální televizi z Bavorska, konkrétně vysílač Hoher Bogen, který se dal v analogové době v této lokalitě zachytit ve velmi slušné kvalitě. Na 28. kanále se jim to podařilo a ze vzdálenosti 150 km k nim signál skutečně dorazil. Mimo desetimetrového stožáru WiMo a kabelu Belden H126 jsme použili set-top-box Opticum 3000T, set-top-box Mustek, anténu Hirschmann (ziskově lepší než známá Color Super) a anténní zesilovač Home Made, popisuje ladicí sestavu mladší z účastníků akce Jakub Melín.

WT100 jmena

Dálkový příjem 5

Jakub Melín s anténou určenou pro dálkový příjem. Anténa od firmy Fracarro 11E7 s 13 prvky. (Foto: Pavel Bárta, CSDXC)

Pokud jsou dobré příjmové podmínky, na Benešovsku je dokonce možné naladit signál z téměř tři sta kilometrů vzdáleného bavorského vysílače Wendelstein. Ty samozřejmě záleží i na denní době. Kanál 28 chodí pravidelně a stále, přes den občas s malými a krátkými výpadky, které však ve sledování programů nevadí. Večer a v noci chodí naprosto spolehlivě a bez výpadků. Testováním jsem zjistil, že pokud je hezké počasí, jde vše přes den hůře, ale v noci jsou pak podmínky ideální, dodává Pavel Bárta.

Anketa

Láká vás dálkový příjem zahraničního vysílání?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.