Hlavní navigace

Německé digitální vysílání můžete naladit i ve vnitrozemí ČR

 Autor: 118483
Programová nabídka zemského digitálního vysílání v Česku je i po dvou letech od řádného startu zatím minimální. Diváci v příhraničních oblastech si ji však mohou rozšířit o televize v němčině a procvičit si svoji jazykovou zásobu. V Německu se vysílá nedaleko českých hranic z lokalit Drážďany, Löbau nebo Hoher Bogen, v Rakousku pak z Vídně nebo z Linzu. Je ale možné přijímat zahraniční digitální signál i v českém vnitrozemí a dostane se použitelný třeba do vzdálenosti 300 kilometrů od vysílače? Na to najdete odpověď v dnešním článku.
Lukáš Polák 15. 11. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Stejně jako někdo chodí chytat ryby, jsou i tací, kteří „loví“ vzdálené televizní signály. Kdybyste se jich zeptali, co je na tom láká, racionální odpovědi se pravděpodobně nedočkáte. Proč nechytat signál ze satelitu a místo toho ho chytat přes klasickou anténu odkudsi zdaleka? Obraz je přece beze ztrát a kostičkování a konkrétně německé kanály (3sat, ZDF, arte) jsou v DVB-S ve vynikající obrazové kvalitě. Odpověď je jednoduchá. Jde o ten pocit, že signál k vám doletěl z dálky a vy ho chytáte např. právě z Drážďan.

Našli jste si právě nový koníček? Pak vězte, že jen set-top-box a neupravená anténa vám na něj nestačí. Musíte investovat především do rotátoru, který s anténou bude otáčet. Jeho cena se pohybuje od přibližně 1500 do 15 tisíc korun. Pokud se spokojíte s nasměrováním antény do jednoho směru, můžete ale tuto investici vyškrtnout ze seznamu. Uvědomte si však, že v budoucnu bude digitálních vysílačů více a šetřivosti při nákupu rotátoru byste tak mohli ještě litovat.

Malou úpravu si pak zaslouží i samotná anténa. Umístěním zesilovače od společnosti Teroz si naladíte 21. – 69. kanál. To je otázka pár stokorun. Anténa XL-91-BL Color Super, lidově nazývaná „supercolorka“, vyjde asi na tisícovku. Pokud vám jde o kvalitní příjem z Německa, pořiďte si anténu raději ještě jednu. V Německu se totiž, na rozdíl od České republiky, vysílá DVB-T s vertikální polarizací.

Digitál z Německa v Praze – je to reálné?

Je tomu již více než rok, co jsem si položil otázku, zda je reálné přijímat bavorskou digitální televizi v Praze. Tehdy (článek zde) bohužel padla jasná odpověď – není. Přesto jsem si letos nechal na střechu nainstalovat dvě antény XL-91-BL Color Super (horizontál a vertikál) s rotátorem YAESU G-450C a jako set-top-box si vybral Golden Interstar 8300 (GI).

Proč? 23. července letošního roku byly v Německu spuštěny další vysílače DVB-T, konkrétně v Sasku. Jednalo se o lokality Leipzig, Drážďany a Chemnitz. Podle mých předběžných výpočtů jsem očekával, že bude hrát pouze jeden multiplex z vysílače Dresden/Wachwitz (36. kanál). O to příjemnější bylo překvapení, když se další síť ze stejné lokality objevila i na 39. kanále.

Signál dosahoval první den velmi pěkných parametrů. Se spuštěním nových vysílačů přišly i dobré podmínky. 36. kanál měl místní hodnoty příjmu 97/97 (síla/kvalita), což je maximum, které GI ukazuje. Kanál 39, který je rušený Novou ze Strahova, jsem chytil na 97/84. Během klasických podmínek je příjem prvního multiplexu na hodnotách – síla 25–50 a kvalita 40–60. Multiplex na 39. kanále dosahuje o něco málo horších hodnot, ale vysílání jeho stanic se dá přesto většinou, byť s mírným kostičkováním, také sledovat.

36. kanál – Dresden/Wachwitz

Vzdálenost: 122 km; Výkon: 100 kW; Pol: V multiplex ZDF – ZDF, 3sat, KiKa (přes den)/Doku (večer) a ZDF info

Dálkový příjem 3

36. kanál – Drážďany v místní kvalitě (Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz)

39. kanál – Dresden/Wachwitz

Vzdálenost: 122 km; Výkon: 100 kW; Pol: V multiplex MDR – Das Erste, Eins Festival, arte a Phoenix

Dálkový příjem 4

39. kanál s ukázkou EPG (Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz)

27. kanál – Löbau (Schafberg) – Sasko

Hodnoty tohoto multiplexu nejsou při zlepšených podmínkách vůbec špatné. Naposledy byla síla signálu na 62 % a kvalita na 48 %. Při normálních podmínkách tu multiplex vůbec nechodí. Po naladění do set-top-boxu se mi tak programová nabídka rozšířila o další kanály – MDR Sachsen, rbb Brandenburg, WDR Köln a Bayerisches Fernsehen. Ovšem stejně jako se signál na tomto kanále rychle objevil, stejně tak i po pár minutách zmizel. Vzdálenost: 119 km; Výkon: 50 kW; Pol: V

Dálkový příjem 2

Kvalita a síla signálu z Löbau včetně obsahu multiplexu (Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz)

53. kanál – Frankfurt/Oder (Booßen) – Braniborsko

Signál tohoto multiplexu se mi podařilo zachytit pouze párkrát, a to při více než zlepšených podmínkách, kdy většina ostatních vysílačů z Německa chodila v místní kvalitě. Multiplex obsahuje kanály DasErste, rbb Brandenburg, rbb Berlin, Phoenix a EinsExtra. Pro pět uvedených programů je vyhrazený datový tok 14,93 Mbit/s. Na stejném kanále je přitom nedaleko stojící Cukrák.

Vzdálenost: 261 km; Výkon: 50 kW; Pol: V

57. kanál – Frankfurt/Oder (Booßen) – Braniborsko

Příjem tohoto multiplexu jsem ani neplánoval, vysílají na něm silné Pardubice. O to více mě potěšilo, když se zde objevil signál. Na 57. kanálu vysílají v Braniborsku digitálně dva vysílače – Frankfurt/Oder (50 kW/V) a Cottbus (100 kW/H). Když už se tedy příjem tohoto multiplexu podařil, divák by předpokládal, že bude hrát právě ten silnější, tedy Cottbus. Jasně jsem ale identifikoval vysílač Frankfurt/Oder (Booßen), protože horizontální anténa byla vypojena a při jejím zapojení nedošlo vůbec k detekci signálu. Vysílají zde tři programy, a to MDR Fernsehen, NDR Fernsehen a arte.

Signál se objevil opět během zlepšených podmínek; normálně není tento multiplex možné zachytit. Jeho síla se vyšplhala až k 54 %, kvalita dokonce k 65 %. Během těchto podmínek, které trvaly pár desítek minut, se však jak síla, tak kvalita signálu pohybovaly okolo 50 %.

Vzdálenost: 261 km; Výkon: 50 kW; Pol: V

Dálkový příjem 1

57. kanál – Frankfurt am Oder – 261 km (Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz)

Příjem na Benešovsku z téměř třísetkilometrové vzdálenosti

Dálkovým příjmem digitální televize jsem se ale nezabýval jen já. Např. kolegové z Československého DX klubu Pavel Bárta a Jakub Melín se zaměřili na některé bavorské vysílače a zkoušeli je zachytit na Benešovsku. Tento lov byl opravdu velkým dobrodružstvím. Je to určitě lepší než noční výpravy, které si pamatujete z pionýrských táborů, říká jeden ze zúčastněných.

Kolegové si udělali zálusk na digitální televizi z Bavorska, konkrétně vysílač Hoher Bogen, který se dal v analogové době v této lokalitě zachytit ve velmi slušné kvalitě. Na 28. kanále se jim to podařilo a ze vzdálenosti 150 km k nim signál skutečně dorazil. Mimo desetimetrového stožáru WiMo a kabelu Belden H126 jsme použili set-top-box Opticum 3000T, set-top-box Mustek, anténu Hirschmann (ziskově lepší než známá Color Super) a anténní zesilovač Home Made, popisuje ladicí sestavu mladší z účastníků akce Jakub Melín.

Content tip témata

Dálkový příjem 5

Jakub Melín s anténou určenou pro dálkový příjem. Anténa od firmy Fracarro 11E7 s 13 prvky. (Foto: Pavel Bárta, CSDXC)

Pokud jsou dobré příjmové podmínky, na Benešovsku je dokonce možné naladit signál z téměř tři sta kilometrů vzdáleného bavorského vysílače Wendelstein. Ty samozřejmě záleží i na denní době. Kanál 28 chodí pravidelně a stále, přes den občas s malými a krátkými výpadky, které však ve sledování programů nevadí. Večer a v noci chodí naprosto spolehlivě a bez výpadků. Testováním jsem zjistil, že pokud je hezké počasí, jde vše přes den hůře, ale v noci jsou pak podmínky ideální, dodává Pavel Bárta.

Anketa

Láká vás dálkový příjem zahraničního vysílání?