Hlavní navigace

Nielsen: Za pokles sledovanosti televize mohou mobilní zařízení

13. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Lidé sledující televizní vysílání na mobilních zařízení prý mohou za pokles sledovanosti a ratingu podzimních televizních premiér.

V Americe řeší problém, který samozřejmě máme i my tady v Česku. Patří to tak nějak do celkového proměňujícího se mediálního prostředí, ve kterém na jedné straně narazíte na stále se snižující zájem o tisk, na druhé straně ale na to, že dnešní mladí lidé si nekupují domů televizory – vystačí si s počítači. A protože USA jsou přeci jenom poněkud popředu v dostupnosti televizních seriálů i filmů „na internetu“, nastává poměrně zásadní potíž.

Nielseni, tamní společnost řešící sledovanost a rating televizí, vysvětlují výrazný propad ratingu a sledovanosti podzimních televizních premiér tím, že se lidé na nové věci dívají na telefonech a tabletech. Což Nielseni zjevně nedokáží měřit. Nejsou v tom sami, ani v Česku stále nedokážeme správně spojit sledovanost (a sledování) televizí v původním prostředí a na Internetu.

Pro trh je to problém samozřejmě hlavně kvůli penězům. Nielseni určováním ratingu a velikosti audience určují, na jak velkou část inzertního koláče si televize mohou sáhnout. Diváci „unikající“ jinam než do klasicky měřeného (v Česku můžeme říci „peoplemetrového“) prostředí jsou problém. Přímo úměrný tomu, jak hodně jich něco takového dělá.

Jak měřit internet

Nielseni se na tuto změnu pokusili reagovat tím, že v letošním roce začali měřit i sledování televizí na dalších zařízeních. Až do okamžiku, než přišlo podzimní období, ve kterém televize v USA tradičně uvádějí na trhu nové seriály, vše vypadalo bezproblémově. Jenže podzimní televizní sezóna v USA přinesla propad sledovanosti a Nielseni hledají vysvětlení – to našli v tom, že lidé sledují seriály a vysílání na mobilních zařízeních.

Jenže, jak nakonec uvedl globální prezident společnosti Steve Hasker, i když agentura měří mobilní zařízení, tato data nakonec do ratingu nezahrnuje. A ještě je před ní dlouhá cesta, při které se musí dohodnout s dalšími hráči na tom, co z naměřeného má být zahrnuto (a dodám, že hlavně převedeno) do tradičních ratingů.

Aby bylo jasno, stejný problém pálí Českou republiku. Velmi dobrým příkladem toho je aféra, která se rozpoutala nedávným prohlášením Googlu, že YouTube sleduje více lidí, než televize (viz Google manipuloval s daty, tvrdí agentury o studii k YouTube v ČR) a o pár dní později informace, že Česká televize vyvinula metodu pro srovnání sledovanosti v TV a na webu

Cloud23

A je tu nakonec i SPIR, který se snaží (viz například SPIR porovnává výkon televize a internetu) o totéž a jde mu o zavedení obdoby klasického GRP (Gross Rating Point).

Zdroj: Devices to blame for TV ratings tumble, Nielsen says

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).