Hlavní navigace

Nova Cinema uvede film s titulky

17. 8. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

17. 8. 2009

Poměrně netradiční pokus mezi komerčními televizemi vyzkouší zítra filmový kanál Nova Cinema. Slavný film Wima Wenderse Paříž, Texas uvede v hlavním večerním čase v původním znění s titulky, podobně jak to dělává veřejnoprávní Česká televize u titulů filmového klubu na ČT 2. V jejím případě jde ale o snímky s předpokládanou nižší sledovaností, a vyšším podílem alternativního publika, které je vůči titulkům shovívavější, dokonce je u některých filmů i vyžaduje.

Vysílání filmů s titulky může znamenat značnou úsporu pro televize na dabingu. Cena za dabing celovečerního filmu se může pohybovat až do výše 100 tisíc korun, cena za titulky tvoří minimální zlomek této částky. Na některých trzích jsou přitom titulky standardem. Titulkuje se ve Švédsku, ve Finsku nebo i v Rumunsku. Televize v Polsku snižují náklady na dabing díky tomu, že používají jednohlasný dabing bez synchronizace (tzv. voice-over). Původní znění filmu je často slyšet v pozadí.

Cloud 22 temata

O tom, že by na titulkování filmů přešly české nebo slovenské televize se ale neuvažuje. Český divák je v tomto velice zvyklaný, asi jako jediný. Diváci v zahraničí skousnou i jiné formy než klasický drahý dabing, ale diváci v České republice jsou zmlsaní, historicky. Vždycky tady byl výborný dabing, ale i samotná filmová tvorba tady byla vždy výborná, a dabing na to navazoval. Naši diváci jsou trošku náročnější na to, aby snesli třeba voice-over, řekl před rokem pro server RadioTV Přemysl Svora, tehdejší programový ředitel vznikající plnoformátové televize Barrandov. Jak dodal, titulky se můžou na trhu uchytit, ale měla by to být veřejnoprávní televize, která bude testovat přízeň diváků.

U nás to nedělá ani Česká televize, která by diváky mohla vychovávat tímto směrem, do určité míry, i když je pravda, že filmové kluby jsou na ČT2 s titulky. Ale hlavní akvizice jsou vždy dabované. Komerční televize mají za cíl vydělávat peníze, takže do podobných experimentů by těžko šli, ale Česká televize by mohla občas zkusit pustit v prime-timu vynikající film s titulky, a bylo by zajímavé sledovat, jestli by si k němu diváci našli cestu, řekl tehdy Svora serveru RadioTV.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.