Hlavní navigace

Nova představila vlastní plán přechodu, Praha je v něm poslední

21. 6. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
21. 6. 2007

Televize Nova představila na dnešní tiskové konferenci vlastní představu Technického plánu přechodu na zemské digitální vysílání (TPP). Podle ní by se s digitalizací „naostro“ začalo v Ústeckém kraji, kde 1. července zahájí vysílání dosavadní přechodný multiplex A s programy České televize, Českého rozhlasu a Novy.

Po Ústeckém kraji by přišla na řadu oblast Plzeňska a Karlovarska, kde chce ještě letos Česká televize spustit vlastní veřejnoprávní multiplex. Následoval by Jihočeský kraj, Vysočina, Jihomoravský kraj, Zlínsko, Moravskoslezský kraj, Jesenicko, východní Čechy, Liberecko a jako poslední Nova navrhuje přejít na definitivní digitální kmitočty v Praze.

Zařazení Prahy jako poslední oblasti ze všech odůvodňuje technický ředitel Novy Ivo Ferkl technickou náročností, zejména na straně televizního diváka. U větších aglomerací bude více problémů s nastavením přijímacích antén, ale také společných televizních antén (STA) a konkrétně v Praze se počítá s tím, že se kmitočty pro digitální vysílání několikrát změní, vysvětlil Ferkl.

MMF tip early

Nova zdůvodňuje vlastní podobu TPP nutností začít řešit nejdříve příhraniční regiony sousedící s Německem a Rakouskem, kde v létě reálně nastane vzájemné rušení jejich digitálních vysílačů se sekundární analogovou televizní sítí v České republice. Podobného názoru je i veřejnoprávní ČT, s níž Nova postup konzultuje.

Podrobnosti v zítřejším článku na DigiZone.cz

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).