Hlavní navigace

Nová TV7 může začít vysílat jen v části multiplexu 3, rozhodl soud

26. 1. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
26. 1. 2010

Připravovaná digitální televize TV7, již bude provozovat společnost EBD podnikatele Jaroslava Berky a jejíž obsah vyrobí regionální televizní studia RTA, může zahájit vysílání jen na některých vysílačích zemské digitální sítě 3. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, na který se kvůli tomuto omezení obrátil operátor multiplexu 3, společnost Czech Digital Group (CDG).

K TÉMATU: TV7 nezahájí vysílání v květnu, argumentuje technickou překážkou

TV7 chtěla původně zahájit vysílání pouze v Brně a postupně se rozšiřovat do dalších regionů, kde již lze naladit multiplex 3. Proti tomu se ale ostře ohradila CDG, podle níž má TV7 udělenu licenci pro celoplošné zemské digitální televizní vysílání, a tudíž by měla vysílat v celé síti 3 a nikoli jen v její části. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dala v tomto sporu za pravdu TV7 a schválila harmonogram jejího zavádění v multiplexu 3. Právě proti tomuto rozhodnutí RRTV podala CDG žalobu.

ČTĚTE TAKÉ: EBD se nedohodla s CDG, spor bude rozhodovat Český telekomunikač­ní úřad

TV7 měla zahájit vysílání již loni v květnu, kdy jí vypršela zákonná lhůta pro start. Protože se však nemohla dohodnout s CDG na podmínkách zařazení do multiplexu 3, označil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) tento spor za technickou překážku vysílání. Tu zákon považuje za jediný možný důvod, proč by provozovatel nemusel zahájit vysílání v dané lhůtě.

Licenci pro digitální program TV7 získala Berkova společnost EBD na základě novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání z roku 2008, která umožnila regionálním televizím, jež sdílí analogové kmitočty s televizí Prima, požádat o tzv. kompenzační licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání. Podmínkou bylo, že tato studia vytvoří programovou síť, kterou zaštítí jediná společnost, a svým analogovým signálem pokrývají třetinu území nebo populace České republiky.

Konference WebTop100 2024 Digitální marketing

ANALÝZA: „Primácké“ regiony se přeskupují na digitální sítě R1 a TV 7

Kromě studií RTA, která vytvořila programovou síť TV7 pod hlavičkou nové Berkovy společnosti EBD, tuto zákonnou podmínku splnila i regionální studia R1, sdružená pod společností Regio Media. Prostřednictvím firmy FTV Prima získala licenci pro program Prima klub, který se však přejmenoval na televizi R1 a vysílá v dopoledních časech na programové pozici kanálu Prima Cool.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).