Hlavní navigace

Novinky: Dva dny do reinkarnace

30. 12. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přerod internetového serveru Novinky vyvolává planá očekávání silné konkurence pro zpravodajský portál iDnes vydavatelství MAFRA. Skutečnost je, ale jak už to bývá, prostší. FlashNews pouze změní vzhled a název, původní Novinky skončí a žádná zemětřesení na online mediální scéně se nekonají.

Jak vyplývá z vložených citací ze článků, v nichž Mirek Zeman pohřbívá Pauzu a inZine, Novinky mají mezi tzv. společenskými magazíny na českém webu dobrou pozici. Nemohou si stěžovat ani na nedostatek čtenářského zájmu, ani na nedostatek přízně inzerentů. Narozdíl od Pauzy a iPortu pro ně neshání inzerci technologicky zaměřené vydavatelství, ale portál s cílením na masy. Přesto se nyní Novinky připravují na brzkou reinkarnaci.

790

Ještě několik dní před otevřením nových Novinek nepronikají ze Seznamu ani Borgisu žádné podrobnosti a celý projekt je zahalen tajemstvím. Mluvčí Seznamu Roman Hloušek v neděli tvrdil, že o projektu nemůže říci více, než už před měsícem a půl napsal Marek Antoš, protože je na dovolené a není informován. Ale jedno je jisté: žádného zemětřesení na online mediální scéně se obávat nemusíme.

S Novinkami se už rozloučili původní autoři a redakce, ale nic nového na českém webu nevznikne. Spíše než o velký krok pro Novinky jde o přejmenování a redesign FlashNews. Tomu alespoň nasvědčuje rozvržení rubrik – FlashNews: domácí, zahraniční, krimi, kultura, ekonomika, sport, témata, ze společnosti, koktejl; Novinky: domácí, zahraniční, krimi, kultura, ekonomika, sport, koktejl, komentáře, počasí, horoskopy, TV program. Poslední tři rubriky ale vyvedou z Novinek čtenáře na stránky Seznamu.

Nelze si nevšimnout, že podobnou nekoncepčností trpí kupříkladu i úspěšné Novinky.cz, ty však mají na českém Internetu vybudovánu poněkud jinou pozici (která je více než na vážně se tvářícím relaxačním čtením typu Pauzy založena na kombinaci zábavy a praktických informací) a za sebou Seznam.(Pauza si dává pauzu)

Zde bude zajímavé sledovat, jak dopadne ekonomická rubrika, protože zatímco Borgis spolupracuje se serverem Penize.cz, na Seznamu finanční portál spravuje FinCentrum. Podobně se můžeme ptát, zda bude pro Novinky dále kreslit Filip Škoda, nebo Vladimír Renčín. Při srovnání nynějších rubrik Novinek s rubrikami FlashNews by mě zajímalo, jak dlouho vydrží samostatný TechDesk, AutoNovinky nebo Hrej.

Vzhled nových Novinek nijak neodkazuje k mateřskému Seznamu, což je poněkud škoda, když Seznam připravuje vertikální portály, které by se s Novinkami mohly dobře doplňovat křížovými odkazy. Protože se značka Novinek a Seznamu bude rozmělňovat, domnívám se, že uživatelé nebudou Novinky považovat za protiváhu portálu iDnes, ale spíše za konkurenci Lidovek nebo Českých novin.

Zdá se, že jediným úspěšným hráčem na trhu zůstávají Novinky. Ty na to šly od začátku úplně jinak – díky zázemí Seznamu se nikdy nepotýkaly s nedostatkem inzerce – podle Petra Matouška, původního šéfredaktora, byly od prvního roku v černých číslech. (inZine je out)

Pod Antošovým článkem někteří čtenáři vyjadřují obavy, zda se levicově orientovaný obsah Práva setká se zájmem uživatelů Internetu, kteří ve všech průzkumech veřejného mínění inklinují převážně doprava. Já se naopak domnívám, že liché je očekávání, že současných cca 15.000 uživatelů denně na Novinkách zůstane i po změně koncepce ze setrvačnosti. Změna vzhledu a ostrý řez v obsahové náplni nejspíš odradí většinu stávajících čtenářů více než domnělá levicová orientace textů.

MM socky3

Seznam samozřejmě může nasadit křížové odkazy a přivádět na Novinky tisíce uživatelů z jiných svých projektů. Obávám se však, že všichni, kdož hledají zpravodajství na Internetu, si již svůj deník vybrali a přísun nových čtenářů bude jen pozvolný – založený převážně na nových uživatelích Internetu.

Tento server vznikl v nadšenecké době roku 1998 a zprvu se snažil být zábavně-zpravodajským serverem, který stavěl na článcích známých osobností (Jiří Peterka, Petr Koubský, Miloš Čermák, Tomáš Baldýnský, Daniel Dočekal, František Fuka apod.). Postupem času se jeho obsah změnil a v současné době je poněkud nevyhraněnou směskou článků, jejichž úroveň je často dost rozdílná – stále zde vycházejí doslova skvosty, ale i texty, které by asi jinde měly s otištěním problém. (Seznam se spojí s Právem)

Odstupující šéfredaktor Marek Janouš v posledním editorialu tvrdí, že Novinky byly založeny především na entusiasmu (Novinky jsou vyhlášené nízkými honoráři – poznámka autora), a proto mě v této souvislosti překvapuje, že autoři ještě svým čtenářům nevzkázali, kde se s nimi mohou dále setkávat. Podle posledních zpráv se rozprchli k podobně zaměřeným webům, ať už jsou to servery pro ženy nebo kulturní kanály portálu Tiscali. Někteří také objevili kouzlo weblogů. Pokud byste ale hledali třeba exNovinky.cz, zklamu vás. Novinky, jak je znáte, zítra končí.

Pohřebiště představuje ve všech kulturách místo posvátné. Prostor, kde potomci a přeživší vzdávají hold svým předkům. V seriálu Pohřebiště se na Lupě zamýšlíme nad „životem“ aktivit, projektů a serverů, které zásadním způsobem změnily Internet nebo jeho chápání. Připomínáme si nesmrtelné činy často již zapomenutých hrdinů a vyprávíme legendy z krátké historie českého Internetu.

Budou vám Novinky chybět?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.