Hlavní navigace

O provozování iVysílání se uchází čtyři firmy, jedna z nich je nová

28. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kdo bude iVysílání provozovat v letech 2017 až 2019? Česká televize by výherce tendru měla oznámit během týdne. Zájemci tady jsou.

Provozovatel internetové služby iVysílání České televize v letech 2017 až 2019 má vzejít ze čtyř zájemců. Podle informací Lupy se o zakázku za přibližně 30 milionů korun tradičně uchází trojice O2, T-Mobile a Livebox. Novým zájemcem je firma SuperNetwork, která stojí například za SuperHostingem. Televize v současné době kontroluje formality, výsledek tendru by měl být znám za týden.

O2 v rámci iVysílání není žádný nováček, firma službu provozuje v aktuálním období. Tendr vyhrála ještě jako Telefónica, především díky nejnižší nabídnuté ceně. Pokračuje také zájem T-Mobilu a Liveboxu, obě firmy se zúčastnily i předchozího tendru.

Čtvrtým hráčem tehdy byla společnost Visual Unity, která do té doby iVysílání pro ČT provozovala. Jak jsme nedávno informovali, firma po vstupu investorů a pod novým názvem Dynamic Broadcast propadla do vysokých dluhů a skončila krachem.

Místo Visual Unity se tak letos o post provozovatele populární služby, která dostává zabrat zejména během sportovních přenosů, uchází SuperNetwork. Lze říci, že všichni čtyři zájemci mají za sebou dostatečnou infrastrukturu a zázemí. T-Mobile a O2 provozují i svá datacentra, Livebox má zase zkušenosti se streamováním sportovních událostí.

CIF23

Otázkou je, jak moc výdělečné provozování iVysílání je. Česká televize tlačí hlavně na cenu a podle informací Lupy dodavatelé v minulosti o zakázku stáli zejména kvůli prestiži a využití jména ČT v marketingových aktivitách.

Udržet službu v bezproblémovém chodu je navíc při špičkách poměrně náročné. Firma Visual Unity v roce 2014 nezvládala nápory během olympiády, O2 se zase potýkalo s náporem během letošního hokejového mistrovství světa.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).