Hlavní navigace

Ochránci dat tlačí na Google, aby rozšířil „právo na zapomnění“ mimo Evropu

27. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Všechno se dá obejít. Zvlášť na internetu. Evropští ochránci osobních údajů chtějí, aby Google přestal obcházet evropské „právo být zapomenut“.

Google nemá v Evropě dobrý rok. Evropská komise pokračuje s antimonopolním šetřením, europoslanci mu hrozí rozdělením na dvě části, šéf německého Axel Springeru na něm nenechal nit suchou a teď ochránci osobních údajů přišli s tím, že by měl ještě rozšířit koncept „práva na zapomnění“ i mimo země Evropské unie.

Podle zástupců evropských úřadů na ochranu dat sdružených v platformě Article 29 Working Party je to jediná cesta, aby právo nebylo obcházeno. Dnes totiž vyhledávač maže odkazy jen z výsledků hledání ve svých „lokálních“ verzích (třeba Google.de, Google.cz atd.), výsledky globální stránky (Google.com) ale zůstávají netknuté.

Mluvčí Google výzvu BBC k reakci odrazil s tím, že zatím nové požadavky neprostudovali, ale určitě to udělají, hned jak budou vydány.

1713 žádostí v Česku

Právo na zapomnění vyhlásili evropští soudci v polovině května. Google počkal až skončí eurovolby a spustil novou stránku se „zapomínacím“ formulářem. A to i přesto, že Eric Schmidt tvrdí, že jde o špatné rozhodnutí, a Larry Page se bojí, že regulace internetu může zabránit dalším inovacím. 

Od prázdnin ale přesto dostaly nové národní týmy vyhledávače přibližně 174 tisíc požadavků na smazání více než šesti set tisíc odkazů. Google sám tvrdí, že odstranil přibližně 42 procent z nich. 

cif - debata 2

Podle posledních čísel dostal Google zatím 1713 žádostí o smazání celkem 7063 internetových adres týkajících se České republiky. U 889 adres ještě o žádostech nerozhodl, z těch vyřešených třetinu (přesně 2045) vymazal a u dvou třetin (4129) posoudil žádosti jako neodůvodněné. 

Větší problémy zatím nedělá ani médiím, která se zákona obávala. „Google nám napsal zatím cca pětkrát. Jednou odstranil ze svého vyhledávání odkaz na článek z Bonuswebu, informující o možnostech počeštění programu. Majitelé autorských práv se domnívali, že se jedná o nezákonné obcházení ochrany,“ popisuje člen představenstva mediální skupiny MAFRA Michal Hanák. Několik odkazů zmizelo i na články z webu Českého rozhlasu. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).