Hlavní navigace

Odboráři napříč Evropou se budou radit o taktice vůči Amazonu

Martin Vyleťal

Zástupci odborů z Británie, Francie a Německa budou zítra v Berlíně ladit postup vůči firmě Amazon. Debata se zaměří na bezpečnost práce, pracovní podmínky a výši platů.

Zatímco v Česku se v posledních měsících mluví o Amazonu zejména v souvislosti s nezdařeným plánem na stavbu logistického centra v Brně, v sousedním Německu, ale i Francii musí firma řešit problémy s nespokojenými zaměstnanci.

Na přelomu května a června zorganizoval německý odborový svaz Verdi další vlnu stávek za zlepšení pracovních podmínek a zvýšení mezd. O dva týdny později se připojily i francouzské odbory, když uspořádaly 11. června ve městě Saran stávku, které se zúčastnilo na 250 zaměstnanců Amazonu.

Již tehdy se ukázalo, že němečtí a francouzští odboráři chtějí proti silnému globálnímu protihráči spojit síly.

„Věříme, že globální společnost potřebuje globální politiku řešící problematiku práv zaměstnanců. Plně podporujeme požadavky na rovné podmínky, které vznesli pracovníci Amazonu ve Francii a Německu,“ uvedla Alke Boessinger, zástupkyně UNI Global Union. Instituce se sídlem ve švýcarském Nyonu, která reprezentuje více než 900 odborových organizací po celém světě.

Vyměnit si zkušenosti, ale možná také zkoordinovat svůj postup vůči Amazonu, chtějí představitelé odborářských organizací Verdi (Německo), CGT (Francie) a GMB (Velká Británie) na zítřejším setkání v Berlíně. Odboráři chtějí přijít s kampaní, ve které by spojili problematiku nízkých mezd a daňové optimalizace, díky které firma odvádí v evropských státech jen minimum na daních.

Někteří odboráři upozorňují, že nízké mzdy v Amazonu jsou dotované ze státních prostředků na podporu zaměstnanosti. A domnívají se, že širší veřejnost nerada vidí, že je taková podpora poskytována úspěšné nadnárodní společnosti, která neodvádí spravedlivý podíl ze svého zisku na daních.

Content 2017 Tip Kytary

Mimochodem před třemi lety vyšlo najevo, že Amazon v Německu takovou státní podporu zneužíval.

Zdroj: The Guardian

Našli jste v článku chybu?
2. 7. 2014 11:03

Jaký je rozdíl ve výběru státu a výběru zaměstnání? Neptal jsem se na věci, které používat musíte, spíš jsem poukazoval na ty, které vznikly za státní peníze, vy je používat nemusíte a přesto to děláte. S těmi hasiči a nemocnicí by to takhle nešlo. Musel byste zaplatit předem – a po smrti by možná část vrátili vašim dědicům. Jednak proto, že by museli předem vědět, zda vás z toho hořícího auta vůbec mají tahat, zda na to máte. Jednak proto, že až je zavolají k tomu hořícímu autu, musí už být vyš…

8. 7. 2014 7:02

Asi těžko můžete mluvit za všechny, kdo se hlásí k libertariánům. Přečtěte si příspěvky uživatele Ada, který se k libertariánství také hlásí a žádný stát nechce a dost na tom trvá (teda kdyby mu ty služby, které poskytuje stát, poskytoval někdo jiný zadarmo). Proč by ta infrastruktura byla levnější? Soukromník by to dělal úplně stejně, na tom, zda to má nálepku "stát" nebo "a. s." opravdu nezáleží. Co je na sociálním systému pokryteckého? Mimochodem, to samozřejmě není jen důchod. Zase jsme se v…