Hlavní navigace

Odmítnout pomoc se může i vyplatit

19. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

E-mailům od korunních princů narychlo opouštějících svůj africký domov, kteří si nutně potřebují právě na vašem bankovním kontě uschovat za nemalou provizi své milióny, dnes asi jen málokdo uvěří. Co když vám ale napíše o finanční výpomoc váš velmi dobrý kamarád, který se ocitl nečekaně v nouzi?
Barbora Zychová - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Pokud je tomu skutečně tak, vaši pomoc určitě uvítá. Bohužel mnohé z těchto e-mailů, které se začínají poslední dobou objevovat například na Facebooku, nepocházejí ve skutečnosti od přátel uživatelů této sociální sítě, ale od podvodníků. Představují modernější formu tzv. nigerijských e-mailů. Jsou o to zákeřnější, že vám je nepíše cizí movitý dědic trůnu, ani vězeň, který má možnost získat od spoluvězně informace o zakopaném pokladu, ani bankovní úředník, který potřebuje na váš účet přeposlat velké sumy peněz od náhle zemřelého movitého starce bez dědice a závěti.

Dnes už málokdo skočí na to, aby otevíral e-maily od neznámých lidí, či dokonce klikal na odkazy v nich obsažené. Počítačoví zločinci se tedy snaží přizpůsobit, a to tak, že se vydávají za naše kamarády.

E-mail s žádostí o pomoc přišel před pár dny i Australance Karině Wells. Její kamarád Adrian, údajně uvízl v nigerijském Lagosu a potřeboval od ní půjčit pět set dolarů na letenku domů. Karina si s ním začala psát. „Adrian“ měl poměrně dobrou angličtinu, když se však zmiňoval o mobilním telefonu, napsal slovo „cell“ namísto v Austrálii běžněji používaného „mobile phone“. Karina začala tušit, že jde o podvod. Adrian chtěl, aby mu poslala peníze na účet u Western Union. Předstírala tedy, že nic netuší, a že s pomocí souhlasí. Získala tak od „Adriana“ co nejvíce údajů, a pak vše nahlásila policii i Facebooku…

BRAND24

Podvodník zřejmě získal Adrianovy přihlašovací údaje k Facebooku pomocí viru, který mu zaslal e-mailem. Právě jejich šíření patří k dalším oblíbeným činnostem těchto „nigerijských“ zločinců. V praxi to vypadá tak, že vám váš „kamarád“ pošle email nazvaný „LOL“, „Styď se :-)“ apod. Po otevření v něm bývá odkaz na videoklip. Namísto například stránky YouTube se ale oběti ocitnou na falešné stránce, kde jsou vyzváni, aby si nainstalovali video player upgrade, což je ve skutečnosti zmiňovaný virus. Když se pak takto napálený uživatel příště přihlásí na Facebook, tento e-mail je rozeslán všem jeho kamarádům…

Sociální sítě uživatelé často používají jako svůj osobní prostor, kde si mohou dělat, co se jim zlíbí. Jak se ale čím dál tím více ukazuje, ani tam není bezpečno. Zveřejnění případů jako je ten Karinin vede obvykle k tomu, že lidé začnou být opatrnější. Nabídka vidět videoklip Karla Gotta zpívajícího německou verzi hitu Forever Young je sice lákavá, ale příště budu s jeho spuštěním asi více otálet. A co se půjčování peněz týče – reaguji stejně jen na osobní žádosti…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka má více než dvanáctiletou praxi jako reportérka a moderátorka různých televizních, rozhlasových, tištěných a online médií. A to jak v České republice, tak i v zahraničí.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).