Hlavní navigace

OneDrive čekají velké změny, první už dorazily do mobilních zařízení

30. 5. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft
S Windows 10 a Office 2016 přichází řada novinek ve službě OneDrive, jelikož se pro oba vlajkové produkty Microsoftu stane výchozím úložištěm souborům.

Microsoft nedávno oznámil, že ještě letos cloudové úložiště OneDrive čeká celá řada větších inovací nejen v souvislosti s očekávaným uvedením operačního systému Windows 10 a kancelářské sady Office 2016. Jako první se dostalo na mobilní aplikace pro Android (2.3 a vyšší) a pro Windows Phone (7.5 a vyšší). Po vzoru konkurence nyní mobilní OneDrive obsahuje integrovaný prohlížeč PDF souborů.

OneDrive nově podporuje chytré hodinky se systémem Android Wear, na jejichž displeji nabízí rychlé prohlížení fotografií bez vyndávání mobilního zařízení z kapsy nebo zavadla. Už dříve se podpory dočkaly Apple Watch. Na displeji chytrých hodinek je možné rychle procházet alba a nahlížet na nově přidané či nově označené snímky. Jako tapeta se může zobrazovat náhodný snímek pořízený za posledních 30 dnů.

Mobilní aplikace úložiště pro Windows Phone si začala tykat s hlasovou asistentkou Cortana, díky které se nyní obsah úložiště lépe prohledává hlasovými příkazy. Cortana dovede najít třeba snímky z konkrétní lokality a umí rozpoznat vybrané scenérie jako je západ slunce a podobně. Rovněž dovede prohledávat obsah dokumentů. Čeština ale bohužel samozřejmě nadále není podporována.

Synchronizace pro chytré mobily a tablety

Microsoft hodlá alespoň částečně umožnit synchronizaci mobilním zařízením, pro která  zatím existují přístupové aplikace schopné pouze jednorázově stahovat nebo nahrávat zvolená data. K této funkci se má jako volitelná přidat klasická synchronizace nejdříve souborů, později celých složek. Redmondští si naplánovali, že novinku, kterou považují za klíčovou, začnou nasazovat od třetího kvartálu 2015.

Nejdříve prý půjde volitelně přijímat soubory z cloudového úložiště OneDrive do chytrého mobilu či tabletu, aby byly dostupné i v offline režimu. Ze začátku je bude možné pouze prohlížet, ale později přijde možnost jejich editace, přičemž úpravy provedené v offline režimu půjde po přechodu do online režimu automaticky přenést z mobilu či tabletu do cloudu.  

Na podzim vyjde nová synchronizační utilita

Redmondští upřesnili, že ve třetím čtvrtletí uvedou dlouho očekávanou novou verzi klientské utility schopnou souběžně synchronizovat jak osobní soubory s úložištěm OneDrive, tak pracovní soubory s úložištěm OneDrive for Business. Utilita bude dostupná pro Windows 7, Windows 8 a Windows 10. S jinými verzemi systému se nepočítá, což znamená definitivní odklon od Windows Vista.

OneDrive už nyní Windows Vista podporuje omezeně, protože některé funkce synchronizační utility jsou dostupné jen pro Windows 7 a vyšší. Nový synchronizační klient nevyjde ale ani pro zatím nejnovější Windows 8.1. Microsoftu se zřejmě už nechce pouštět do předělávání synchronizace integrované do systému. Uživatele chlácholí, že budou moci zdarma přejít na Windows 10.

S Windows 10 dorazí také nová universální aplikace OneDrive pro přímý přístup do úložiště ze všech zařízení, na kterých nový systém poběží. Windows 10 cílí na osobní počítače, mobilní zařízení i herní konzoli Xbox One. Redmondští slibují přizpůsobení zobrazení i ovládání vždy pro konkrétní typ zařízení, na kterém aplikace zrovna poběží, což by obecně měla být výhoda nových Windows Apps

Například na klasickém počítači poběží v okně a půjde ji ovládat tradičně myší a klávesnicí. Na hybridním počítači však bude schopná plynule přejít do tabletového režimu s fullscreen zobrazením a dotykovým ovládáním. Stejně se má přizpůsobit menšímu dotykovému displeji chytrého mobilu i velké nedotykové obrazovce televizoru připojeného k herní konzoli Xbox One. Zní to ale až podezřele dobře.

Ještě těsnější pouto s aplikacemi z Office

Nové verze známých aplikací z chystané kancelářské sady Office 2016 budou využívat OneDrive jako výchozí úložiště souborů. Ve veřejné testovací verzi si můžete sami vyzkoušet, že samozřejmě stále není problém ukládat soubory lokálně, ovšem cílem je, aby zejména dokumenty, tabulky a prezentace byly díky cloudu uživatelům snadno dostupné napříč zařízeními a platformami.

S Office 2016 přijde také nová generace aplikací pro chytré mobily a tablety. Aktuálně se veřejně testují Word, Excel a PowerPoint jako universální aplikace pro připravovaná Windows 10. Naposledy byly zpřístupněny vývojové verze mobilních aplikací Word, Excel a PowerPoint pro chytré mobily se systémem Android. Doplnily už déle testované aplikace pro tablety se stejnou platformou.

Dalším střípek do mozaiky se týká firemních uživatelů Office 365. Nově je možné přímo z Outlook Web App (OWA) ukládat přílohy příchozích e-mailů do úložiště OneDrive for Business. Spotřebitelům totéž nabízí už několik týdnů kombinace bezplatných služeb Outlook.com a OneDrive. Redmondští slibují, že Outlook 2016 ze sady Office 2016 v tomto směru dožene možnosti svých webových příbuzných.

MMF23 tip3

Neomezená kapacita úložiště s Office 365

Je to už evergreen. Microsoft dlouhodobě slibuje, že předplatitelé Office 365 budou moci využívat OneDrive a OneDrive for Business bez kapacitního omezení. Zatím jim ale jen navýšil kapacitu na 1 TB. Kdy padne také tento limit? Prý brzy, ale to už je ohraná písnička. Dle neoficiálních informací by změna měla přijít spolu s uvedením nové sady Office 2016 pro Windows 7 a vyšší.

Navíc stále není jasné, jestli celkovou kapacitu nenahradí jiné omezení. Stávající limity jsou spíše navyšovány, ale jistě by nebyl problém vymyslet nějaké nové. Navíc se mohou rozcházet podmínky neomezeného úložiště pro spotřebitelskou veřejnost a korporátní klientelu. Microsoft by však podle analytiků rovněž mohl vsadit na nepřímá omezení jako jsou mobilní datové limity a pomalý upload přípojek.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).