Hlavní navigace

Podzim přinese další nové české televize. Novinek se dočkáme i ze zahraničí

Lukáš Polák

Do 1. září, které je považováno za oficiální start podzimní televizní sezóny, zbývá už jen několik dní. Na jaké nové české televize se můžeme těšit?

Doba čtení: 5 minut

Metropol skončí. Začne vysílat nová celoplošná TV

Pravděpodobně nejočekávanější události tohoto podzimu bude proměna televize Metropol do celoplošného kanálu, který se objeví v multiplexu 3 a také na satelitu Astra. Pod svým stávajícím názvem by podle informací serveru DigiZone.cz měla skončit. Je to logické. Název Metropol by bezesporu dráždil především diváky z Moravy, kteří mají Pražany „v lásce“. Na programové pozici v rámci pozemního vysílání, na níž se „nová Metropol“ objeví, se stanice charakterizuje jako „televize plná české zábavy“.

V souvislosti s přechodem na celoplošné vysílání se Metropol pochopitelně nevyhne ani zrušení některých pořadů, které by se v jejím vysílání staly de facto zbytečné, protože by nedokázaly oslovit dostatek diváků. Své místo prý naopak mají jisté pořady jako Supermáma s Monikou Valentovou, Na vrcholu s Evou Jurinovou nebo City Koktejl, který je „smíchán z pečlivě vybraných ingrediencí“. Diváky by měl svou „novotinou“ potěšit i bavič Zdeněk Izer, který chystá formát Buřtcajk. Do tří let chce televize získat na trhu podíl 4 %.

Metropol může už nyní diváky oslovit některými pořady, které zdaleka překračují hranice Prahy. Svůj formát tu má například sexuoložka a bývalá partnerka kontroverzního novináře Jiřího X. Doležala Alex Doležalová.
Autor: repro foto TV Metropol

Metropol může už nyní diváky oslovit některými pořady, které zdaleka překračují hranice Prahy. Svůj formát tu má například sexuoložka a bývalá partnerka kontroverzního novináře Jiřího X. Doležala Alex Doležalová.

Pohoda přejde ze zážehového do ostrého režimu

25. června zahájila vysílání v rámci pozemního multiplexu 4 nová digitální televize Pohoda. Přesto se nedá říci, že by šlo o klasický program. Sám provozovatel ho totiž označuje dovětkem MINI a ukazuje tím, že na ostrý provoz teprve přejde. K tomu by mělo dojít podle dřívějšího vyjádření jejího majitele Radima Pařízka pravděpodobně začátkem prosince. V současné době se prozatím ve vysílání objevují pouze videoklipy a některé šoty. Nedávno sem byl zařazen také první živě moderovaný pořad Letní Rock fest.

Od TV Pohoda se hodně očekává, protože kromě Pařízka za ni stojí i bývalý šéf televize Nova a podnikatel Vladimír Železný. Ten sem má vnést své know-how a dlouholeté zkušenosti z oboru televizního vysílání. Pohoda by měla být televizí pro mladé diváky, ale ne přímo děti. V jednom z nedávných rozhovorů se Radim Pařízek vyjádřil v tom duchu, že stanice bude určena spíše mladým rodinám s dětmi a má být dělána jinak, než jsme u stávajících kanálů byli zvyklí. Programová skladba ale prozatím pochopitelně zůstává tajemstvím.

Moderátorka Rádia Čas Petra Češková je nově také tváří televize Pohoda.
Autor: Facebook TV Pohoda

TV Pohoda vysílá živě prozatím jeden pořad. Ostatní materiály jsou především videoklipy a ankety.

Svého zástupce budou mít i regiony. Odstartuje V1

Poměrně očekávaným projektem je i východočeské televize V1. Jak se ukazuje, od svých dosavadních regionálních kolegyň by se měla v lecčems lišit. Mimo jiné i v tom, že do vysílání chystá dokumenty od britské BBC a tím, že na obrazovku vrátí kdysi populární televizní tváře, a to prostřednictvím archivních materiálů dnes již neexistující Top TV. Navíc, zásah „Vé jedničky“ bude obrovský, a to díky vysílačům Ještěd, Černá hora a Krásné. Jejich signál je možné bez problémů zachytit například i v některých částech Prahy a pochopitelně nejen tam.

Z nakoupených dokumentů BBC nabídne V1 například cyklus Panství bohatých, který navštěvuje sídla nejbohatších lidí na světě. Dokumenty BBC se měly od začátku letošního roku objevovat i ve vysílání regionálních studií RTA, jež plánovala rozšířit odpojované regionální vysílání v rámci celoplošné Primy až na tři hodiny denně. Programovým ředitelem východočeské televize V1 je bývalý majitel a ředitel královéhradecké televize Galaxie a pozdější TV3 Martin Kindernay, bratr ředitele Novy Sport a Fandy Marka Kindernaye.

Živo bude také v zahraničí, především v Německu

Dlouhodobě jednou z nejaktivnějších zemí v oblasti nových televizních kanálů je Německo. Na tamním trhu odstartují na podzim minimálně čtyři nové televizní projekty a všechny z nich budou moci přijímat i diváci v České republice. Půjde totiž o volně šířené stanice prostřednictvím některého ze satelitů Astra zaparkovaných na pozici 19,2 stupně východně. Zájemci se mohou těšit konkrétně na programy Volks.TV, RIC, Melodie Express a Ägypten TV.

Začněme například od stanice Ägypten TV, která bude prvním kanálem v Německu, jenž se bude věnovat výhradně pouze Egyptu. Vysílat by měl denně od sedmé hodiny ranní do půlnoci. Stanice vsází na staré přísloví: Kdo neviděl Egypt, nemůže tvrdit, že viděl celý svět. Spuštění této stanice v Německu není rozhodně žádným překvapením, protože patří mezi jednu z nejoblíbenějších destinací tamních obyvatel. Pokud jste si i vy Egypt zamilovali a rozumíte němčině, pak byste si rozhodně tuto stanici do své programové nabídky měli zařadit.

Ägypten TV startuje už za dva dny. Tuto obrazovku už diváci důvěrně znají několik měsíců.
Autor: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Ägypten TV startuje už za dva dny. Tuto obrazovku už diváci důvěrně znají několik měsíců.

Jedním z projektů, které zatím jsou obestřeny určitou rouškou tajemství, je Volks.TV. Přesto, že jeden z německých webů přinesl v minulých dnech zprávu, že bývalý šéf RTL Helmut Thoma pro ni získal dostatek finančních prostředků, aby ji mohl rozjet, v dalších tamních médiích se informace neobjevila, a tak je otázka, zdali tak tomu skutečně je. Ve svém programu chtěla Volks.TV dávat prostor především regionům. Spolupráci už uzavřela například se známými lokálními kanály Rhein-Main TV, NRW.TV, TV Berlin a Hamburg 1.

Na své si ale na podzim přijdou i děti a posluchači německých šlágrů. Tyto dvě skupiny potěší kanály RIC a Melodie Express. První stanice se bude věnovat dětem ve věku od tří do třinácti let. Provozovatelem program bude společnost Your Family Entertainment, která program spustí 10. září v 15 hodin. Ve vysílání se budou objevovat především pořady evropského původu. Melodie Express si svůj start naplánovala na 1. září a typově je jí možné přirovnat k naší Šlágr TV. Hrát bude ale pochopitelně hity německé, rakouské i jihotyrolské. Náleží k ní i web http://www.melodie-express.tv/.

Nový německý kanál RIC bude cílit především na děti od tří do třinácti let.
Autor: repro foto web RIC TV

Nový německý kanál RIC bude cílit především na děti od tří do třinácti let.

Dočkáme se i zpravodajství v HD, z Ruska

Opravdovou perličkou by měl být start zpravodajského anglicko-jazyčného kanálu RT v HD rozlišení. Kromě toho, že spustil v rámci satelitního vysílání na družici Astra (opět pozice 19,2 stupně východně), ale o něm v tuto chvíli není nic známo. Centrála kanálu RT označovaného dříve jako Russia Today nicméně serveru DigiZone.cz potvrdila, že se skutečně připravuje na vysílání v HD kvalitě. Na otázku, kdy to bude, ale neodpověděla, stejně jako na to, zdali program bude šířen nekódovaně. Pokud se tak ale stane, RT bude prvním volným zpravodajským HD kanálem přes satelit v Evropě. Stanici by měl v HD kvalitě doplnit i sesterský kanál RT Doc HD věnovaný dokumentární tvorbě.

RT HD by byl první evropským nekódovaným zpravodajským kanálem na satelitu.
Autor: Lukáš Polák, DigiZone.cz

RT HD by byl první evropským nekódovaným zpravodajským kanálem na satelitu.

Anketa

Na start které televize se těšíte nejvíce?

Našli jste v článku chybu?