Hlavní navigace

Pokračování pražského testu DVB-T2 po Novém roce je ohroženo

3. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
3. 11. 2011

Praha bude muset nejspíš po Novém roce přerušit testování zemské digitální televize druhé generace v systému DVB-T2. České Radiokomunikace, které by chtěly na další dlouhodobý test získat povolení od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), totiž o kmitočty pro experimentální vysílání nemohou žádat dříve, než jim to dovolí novelizovaný zákon o elektronických komunikacích. Jeho schvalování se ale v Parlamentu zpožďuje.

K TÉMATU: Spuštění systému DVB-T2 v Česku není problém. Otázkou je, zda ho chce trh

Nynější test DVB-T2 v Praze provozuje oficiálně Český metrologický institut (dřívější Testcom) na základě dlouhodobé smlouvy s ČTÚ. České Radiokomunikace tento test pouze technicky zajišťují, i když jsou de facto jeho iniciátorem. Povolení pro testování DVB-T2 ale vyprší koncem tohoto měsíce, přičemž je možné je prodloužit ještě o jeden měsíc do konce roku. Na další testování by ČTÚ mohl vydat povolení jedině v případě, že by mu to dovolil novelizovaný zákon.

ČTĚTE TAKÉ: Test DVB-T2 skončil na Kleti i na Vysočině, nadále zůstává jen v Praze a okolí

Žádnou žádost o přidělení kmitočtů pro experimentální vysílání DVB-T2 po Novém roce jsme neobdrželi. I kdyby se tak stalo, museli bychom ji zamítnout, protože současný zákon vydání takového povolení neumožňuje, prohlásila ve středu na pardubické konferenci Radiokomunikace 2011 Jaroslava Nováková z odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ. Generální ředitel Českých Radiokomunikací Kamil Levinský v nedávném rozhovoru pro DigiZone.cz řekl, že by firma chtěla získat povolení pro testování na další rok a půl.

UX DAy - tip 2

FOTOREPORTÁŽ: Na návštěvě u… měření pražského testu DVB-T2, digitální televize druhé generace

České Radiokomunikace navíc neopustily myšlenku zprostředkovat dvěma třetinám obyvatel České republiky příští rok v létě HD přenosy z letních olympijských her v Londýně, právě prostřednictvím multiplexu DVB-T2. Jenže k tomu nemají nejen kmitočty, ale ani smlouvu s Českou televizí, která má vysílací práva pro olympiádu. Kavčí hory se obávají, aby jednorázovým vysíláním v DVB-T2 nenavnadily diváky, které by si pak rozhněvaly tím, že by toto vysílání po olympiádě ukončily.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).