Hlavní navigace

Poslední dny přejí opět dálkovému příjmu televize i rádia

10. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
10. 6. 2008

Teplé dny a studenější noci přeji opět příznivcům dálkového příjmu ve III. až IV. televizním pásmu. Zlepšené troposférické podmínky přinesly za poslední dva dny do České republiky opět signály především z Polska. Redakci serveru DigiZone.cz se v Praze podařilo zachytit stanice např. z vysílačů Źagań, Zielona Góra nebo Kulin Kłodzki. Přesto, že se jedná většinou o vysílače v řádu stovek kilowattů, běžně tyto programy do dané lokality vůbec nedorazí.

Kromě signálů z Polska bylo možné zachytit také české stanice, avšak z vysílačů místní povahy. Dobré šíření vln v troposféře totiž prodlužuje mnohonásobně jejich dosah. Mezi jinými můžeme jmenovat např. Ledeč nad Sázavou s programem ČT1, která je od redakce vzdálená pětašedesát kilometrů, má však výkon pouhých patnáct wattů. Zájemci o dálkový příjem by se měli „vydat“ na lov především v nočních nebo brzkých ranních hodinách.

UXD

Zlepšené troposférické podmínky však nejsou jediné, které dokážou přinést do vaší lokality vzdálené signály. Většinou v letních měsících v době přibližně od května do října vzniká v atmosféře zvláštní jev, tzv. vrstva Es, která dokáže přenést signály na několik stovek, ale i tisíc kilometrů daleko. Jev je možný pozorovat jak u televizního, tak i rozhlasové vysílání většinou na nižších kmitočtech do 100 MHz. Během něj mohou hrát vzdálené signály dokonce i v místní kvalitě, jejich intenzita a kvalita signálu však rychle kolísá.

ČTĚTE TAKÉ:

Dálkový příjem televizního vysílání

Německé digitální vysílání můžete naladit i ve vnitrozemí ČR

Inverze: do Česka dorazily signály ze severu i jihu Evropy

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.