Hlavní navigace

Pravidla pro registrátory domén se rýsují

8. 4. 2003
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Každý den jsme blíže a blíže decentralizovanému systému správy domény nejvyšší úrovně .cz, který by měl přinést alespoň mírnou demonopolizaci trhu s doménami v České republice. Valná hromada CZ.NIC bude ve čtvrtek 10. dubna schvalovat pravidla pro registrátory domén. Jak vypadá jejich předběžný návrh?

Přibližně před týdnem rozeslala společnost Zoner software, provozovatel webhostingové služby Czechia, zákazníkům mail následujícího znění: „V tomto roce dojde k významným změnám v registracích domén .cz. (…) Zoner software se stane jedním z vybraných registrátorů. Z tohoto důvodu také dojde ke změně způsobu fakturace registračních poplatků (…) Cílem Zoner software je zajistit co nejhladší průběh přechodu na nový systém registrací domén. Proto od 1.4. zavádí nový způsob registrací TLD .cz. Od tohoto data bude u všech nově registrovaných domén .cz uveden jako platební kontakt Zoner software. (…) Výrazným přínosem bude minimalizace rizika ztráty domény z důvodu nezaplacení udržovacích poplatků.“

Šťoura by si nejspíše položil otázku, jak Zoner software ví, že „se stane jedním z vybraných registrátorů“, ačkoli dosud nebyla schválena ani pravidla pro registrátory domén. Je však téměř jisté, že právě Zoner software – jako jeden ze tří největších registrátorů domén v České republice – jím bude. To je ovšem spíše taková perlička. Podstatně zajímavější je samotný návrh Zásad obchodních podmínek pro registrátory (jak se onen dokument oficiálně jmenuje), které se týkají všech těch, kteří budou chtít získat statut registrátora v decentralizovaném systému správy domény nejvyšší úrovně .cz. Tento návrh by se měl schvalovat na valně hromadě 10. dubna, tedy tento čtvrtek.

Pro upřesnění je třeba připomenout, že i v současné době se na českém Internetu nachází registrátoři domén, ovšem jejich funkce je poněkud odlišná. Zjednodušeně řečeno: Registrátor nyní registruje u CZ.NIC domény za běžnou cenu, za níž je může registrovat i zákazník, a má identické postavení. Vyjma uživatelské přítulnosti tedy zákazník nemá přílišnou motivaci využívat k registraci domén služeb třetí strany. Decentralizovaný systém, který by snad měl začít fungovat v září letošního roku, předpokládá, že registrátoři budou u CZ.NIC registrovat domény za velkoobchodní ceny (pro zákazníka jinak nedosažitelné), čímž vznikne na trhu s doménami (teoreticky) konkurence. Přičemž CZ.NIC by již dále jako registrátor domén fungovat neměl (opět teoreticky).

Samotný návrh pravidel pro registrátory domén mi přijde dobrý (na poměry CZ.NIC – viz nedávný článek o chystaných změnách stanov). Vyberu proto pouze body, které považuji za sporné. Jedním z nich je bezpochyby vysoký roční paušální poplatek. Registrátor musí každý započatý rok smlouvy zaplatit 150.000 korun a jednorázově též zálohu 150.000 korun. Hned na počátku je tedy třeba vydat 300.000 korun CZ.NIC. To samozřejmě zvýhodňuje velké registrátory, kteří si mohou tento náklad rozpočítat do více domén. Odhaduje se, že „být registrátorem“ se vyplatí od minimálního objemu pět tisíc domén, což je číslo, kterého na českém Internetu dosahuje asi pět subjektů.

KL24

Dalším sporným bodem zmíněným v Zásadách obchodních podmínek pro registrátory je LRR (Last Resort Registry), ačkoli jeho působnost jako taková není pravidly pro registrátory domén upravena – není to jejich úkolem. Jedná se o zvláštní druh registrátora provozovaný CZ.NIC. Je-li u domény evidován jako registrátor LRR, komunikuje CZ.NIC s držitelem domény přímo. Sem se automaticky převádějí domény po rozvázání smlouvy s registrátorem, v případě nezaplacení jejich majitelem apod. Problém spočívá ve skutečnosti, že LRR bude patrně fungovat jako „dražší registrátor“. CZ.NIC tak bude dodávat služby konkurujícím subjektům i samo sobě, což je praxe silně kritizovaná třeba u Českého Telecomu v případě Internet OnLine.

Za nejspornější lze však (nejen) dle mého soudu považovat skutečnost, že smlouva s registrátory domén je na dobu určitou a v současné podobě návrhu pravidel ji CZ.NIC může vypovědět bez udání důvodu (na semináři 20. března padla připomínka požadující, aby byl CZ.NIC povinen ve výpovědi uvést důvody neobnovení). To pro registrátory domén do značné míry představuje nejistotu investice do registračního systému. Neprodloužení bez důvodu je věc, o které nelze diskutovat, ani ji napadnout – nejsou-li důvody, nelze se o nich bavit, a CZ.NIC se tak zbaví nebezpečí potenciální kontroly veřejnosti i státních orgánů. Doufejme, že především tento bod dozná ve čtvrtek 10. dubna změny.

Dojde díky decentralizovanému systému k výraznému poklesu cen registrací?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).