Hlavní navigace

Přehled českých diskusních serverů

12. 6. 2003
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

České diskusní servery (DS) patří vedle piva či broušeného olovnatého skla k našim národním unikátům. Tvůrci se sice inspirovali zahraničními servery, avšak snaha udělat nijak neorientovaný čistě diskusní server se ve výsledku projevila výrazně. Na všech DS tudíž najdete prakticky všechno, avšak skoro každý v nějaké té oblasti vyniká.

Diskuse na těchto serverech mohou mít jak charakter chatovací, tak se mohou podobat e-mailové korespondenci či elektronické konferenci. Jednotliví uživatelé, skrytí pod přezdívkami (nick, ID), surfují kluby s rozličnou tématikou a dle své libosti přispívají, ptají se, reagují apod.(pokud se neřídíte tématem jste tzv. off-topic).

DS se neliší pouze dílčím zaměřením. Designu si všimnete na první pohled. Každý server má samosebou jiný, přesto se ale dá odvodit původ (např. v designu starého Cyberspace.cz) či „opsané“ společné znaky. Pak narazíte na problém registrace, kdy někde není vůbec nutná a jinde je naopak šíleně zapeklitá. Při procházení klubíků si jistě všimnete, jak je na tom server s rychlostí, a budete buď chválit nebo proklínat to „železo“ na druhé straně. Avšak za nejdůležitější rozdíl mezi servery považuji místní uživatele. Spousta debatérů přispívá jen do jednoho či dvou DS, protože tam našli přátele s obdobnými zájmy. Lákají další a další stejně založené lidi, až vznikne spolek přátel-odborníků vzájemně probírajících úskalí svého společného koníčku či práce.

Takže teď rozeberu pětici největších českých DS (Hofyland.cz, Nyx.cz, Mageo.cz, Lopuch.cz, Okoun.cz) a sice menší, ale velmi zajímavý server Cyberspace.cz společně s projektem newCyberSpace.

Hofyho země


DS Pavla Hofnera Hofyland.cz (HL) si vydobyl v současné době místo největšího českého DS. Počet připojených (online) uživatelů dosahuje přes den ve špičkách úctyhodných 370 (rekord 384), přičemž má tendenci v budoucnu ještě stoupat, rychlost je nicméně vynikající. Pro tento server je specifická vyrovnaná křivka hodinové návštěvnosti, tj. poměrně velký počet uživatelů i v ranních a večerních hodinách (Pondělí 8. června 21:25 – 261 online). Naznačuje to, že mezi lidmi na HL budou převládat vysokoškoláci s pevným kolejním připojením a pracující, kteří mají Internet i doma.

HL zaujme již velmi dobře navrženou úvodní stránkou (webdesignerka Lollo). Leccos o výjimečnosti serveru napoví logo v levém horním rohu stránky, kde jsou písmena HL stylizována jako žena a muž „snad“ při pohlavním aktu. Registrovat se může každý s funkční emailovou schránkou, na kterou mu přijde vygenerované heslo (má to zabránit tvorbě mnohačetných ID a chránit tak před zahlcením serveru a také trochu vystrašit nezkušené provokatéry).

Po prvním připojení budete lehce šokováni naprosto odlišným designem, než slibovala úvodní stránka. Vše se trochu zkostrbatí a zformuje do klasického cyberspace designu se dvěma horními lištami. Kombinace hnědé a pískové barvy mi nějak nesedla. Spolu s mnoha navzájem neladícími barvami textu vyvolává alespoň ve mně dojem přeplácanosti a zdánlivé složitosti. Naštěstí můžete v osobním nastavení jednoduše změnit vzhled (skin) za nějaký se sladěnými barvami, bohužel všechny postrádají byť náznak jakékoli kulatosti.

Server je veden dosti liberálně. Přes registraci se dostane každý a v systému se vám už nemůže stát prakticky nic. Existují sice červené karty (týdenní vyloučení) dávané administrátory různým buřičům a podobných individuím, avšak krom cti vám nic nebrání vytvořit si nový nick. Díky této svobodě a velkému počtu uživatelů jde o vůbec nejrušnější DS. U aktuálních témat často nestíháte řádně reagovat. Pochopitelně však s větším množstvím příspěvků klesá jejich kvalita. Debata pak skončí buď úplně „mimo mísu“, nebo se změní v bezbřehý chat. Mnoho zkušenějších uživatelů ale dbá na pravidla internetové diskuse a snaží se (celkem úspěšně) ostatní včas usměrnit.

Na serveru vynikají diskuse ve dvou oblastech. První (ve které se ani moc nemluví, spíš se odkazuje na obrázky) si snadno odvodíte z loga HL: sex, ženská krása a erotika. Žádný muž neodejde z klubů jako >>> Nejlepší FOTKY normálních mladých holek <<<, Poloodene divky či třeba Akty – umělecké fotografie nahých žen a dívek nespokojen (či neuspokojen :-)). Pravý voieur si užije v klubu FOTKY (nejenom) Z OKNA (nahodne focene holky) zatímco střídmý milovník uměleckého pohledu na věc navštíví Kreslené obrázky krásných žen. Samosebou by byl hřích neuvést populární MISS HOFYLAND.cz. Druhým nejvýznamnějším tématem hovoru na HL jsou různé postupy v internetové hře Red Dragon. Mnoho koalicí se domlouvá na společné strategii právě zde.

Tajemný Nyx


Marek „Nyx“ Janda nazývá svůj projekt na adrese nyx.cz komunitním serverem. Avšak tato komunita činí svou početností Nyx druhým největším DS na českém netu. Ve špičkách dosahuje počet online lidí čísla 350 (rekord 391). Po únorovém obnovení registrací nastal prudký nárůst uživatelů, avšak nyní se již situace stabilizovala na průběžném mírném růstu. Ze statistiky je zřejmé, že velkou část uživatelů tvoří středoškoláci a úředníci, co si zkracují na Nyxu dlouhé chvíle v práci. Celkem jasně to dokazuje propast mezi denní a večerní špičkou. Server svým charakterem přilákal také mnoho vysokoškoláků.

Registrace na Nyxu je zapeklitá a záhadná. Musíte v ní sepsat seznam svých přínosů pro Nyx. Lidé mnohdy přemýšlejí, co si pod tím autor představuje. Podle mých zkušeností k úspěšné registraci stačí napsat to, co děláte, v čem jste dobří a dát tomu alespoň nějakou stylistickou formu, maximálně pět minut času. Toto opatření odrazuje chatery, kterých je na ostatních DS plno.

Design, podobně jako u HL, navazuje na starý Cyberspace, avšak na rozdíl od HL jsou zde skiny opravdu pro všechny: kulaté, hranaté, s různým rozmístěním lišt, různou barevností apod. Nyx server optimalizoval primárně pro Mozillu, avšak pochopitelně podporuje také Internet Explorer. Při výběru skinu si dávejte pozor na to, jaký máte prohlížeč, některé „kůže“ se totiž nezobrazí ve starších IE a jiné dokonce fungují pouze v Mozille.

Právě kvůli složité registraci se na Nyx dostávají hlavně lidé schopní mluvit k tématu a psát delší a kvalitnější příspěvky (zvlášť zřetelné se to jeví na diskusích na main po přihlášení). Jako jinde, tak i zde se setkáte s kluby zaměřenými hlavně na přátelský chat. I ten nejlepší debatér si občas potřebuje „pustě zakecat“. Věk převládajících uživatelů naznačuje, že zde potkáte plno pubertálních egoistů s velmi radikálními názory. Každopádně je vhodné tolerovat klasická pravidla mladého myšlení, jako například kladný vztah k drogám apod. Pokud s nimi necítíte, tak si aspoň řekněte, že „oni z toho vyrostou“ a nechte to být. ;-) Otázka cenzury na Nyxu byla a bude probírána ještě mnohokrát. V jednom z mých předešlých článků jsem se pokusil shrnout názory na tuto kauzu. Z diskuse pod textem zřejmě vyplývá fakt, že každý toto vidí úplně jinak. Pravda bude asi někde mezi.

Kluby o grafice a kreslení na Nyxu předčí svou kvalitou jakýkoliv jiný server. Začátečník může dát svůj obrázek vplen kritice v klubu Malujete, kreslíte, nebo (v podstate jakkoliv) jinak tvoříte ? Sem s tím :o) a prohlížet si obrázky zkušených kreslířů v Klub Kvalitní Kresby (KKK). Každý, kdo si chce zpříjemnit čas strávený s PC, by měl navštívit klub Wallpapersss – – – 1024×768 and higher resolution – – – ( kvalita nadevse – maximum 3333×2500 ) MODEMARI SORRY :)- – -. Pak se zde nalézá spousta soukromých galerií dosud neobjevených kreslířských hvězd. :-) Nyx také vyniká v oblasti softwaru a hlavně operačních systémů. Klubíky o Linuxu (Linux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!) a Linux :: pro pokrocilejsi uzivatele :: + reseni komplikovanejsich problemu) patří ke klenotům české diskusní scény. Pokud se zajímáte o filosofii a teologii, pak si jistě vyberete z různorodé palety klubů v sekci „společenské vědy“. Na Nyxu naleznete mnohomluvných filosofů až moc. Mnohdy se setkáte s člověkem opravdu moudrým, jindy narazíte na mladé „revoluční“ uvažování. S registrací na Nyx získáte přístup do klubu M.A.S.S.A.C.R­.E.!......:…[ma­sakr nejtěžšího kalibru]…;), který patří k nejlepším sbírkám internetového humoru a kuriozit v Čechách. Traduje se, že se prý V privátní oblasti dají nalézt i zajímavé lechtivé klubíky.

Mageo, nejen pořad pro děti


Mageo.cz vzniklo pod rukama Milana Votavy jako první český DS. Na tomto serveru se utvořila skupina diskusních veteránů, kteří drží návštěvnost v celkem slušné výši (200). Avšak v poslední době je patrný odliv způsobený tzv. útoky anonymů. Jde o to, že se po Mageu můžete pohybovat i bez registrace, čehož spousta lidí využívá, a tak se naprosto zahltí server, který pak funguje rychlostí hlemýždě běžícího proti směru eskalátoru. Podle zkušených uživatelů má každý, komu se stane něco podobného, zkusit rychlejší doménu mageo.com.

Úvodní stránka mi připadá hrozně nepřehledná. Když se tam člověk objeví poprvé, těžko pochopí, co co znamená. Registrace je jednoduchá a bez jediného síta. Na Mageo může opravdu každý. Získáte jen právo honosit se nickem a ikonkou, svou knihu záložek a možnost používat poštu.

Design Magea považuji za vykopávku internetového věku. Je sice přehledný, ale nijak hezký. Obměna by jistě systému pomohla, avšak Milan Votava nemá zájem se o server nějak více starat. Na Mageu můžete opravdu jen diskutovat. Nenabízí žádné převratné funkce, což veteránům naprosto vyhovuje.

Pokud jde o charakter diskuse na tomto serveru, říká se, že jde o server satiriků a komediantů. Opravdu, srandy si v auditoriích užijete možná až trochu moc. O tomto zaměření serveru hovoří třeba silné reklamní kampaň v Miss Internet 2001 či akce Parník. Nikdo zde totiž nikoho neomezuje. Dalo by se říci, že zde vládne anarchie a zmatek. A právě kvůli odlišnému charakteru správy mají Nyx a Mageo mezi sebou chladné vztahy (známé dílo jednoho mageáka).

CIF - osobnosti

Mageo je o všem a o ničem. Naleznete zde auditoria zajímavá spíše lidmi než samotnými příspěvky. Když se totiž zeptáte na něco opravdu zapeklitého, náhle zjistíte, že třeba tamten provokatér s ikonkou jak z kresleného vtipu je ve skutečnosti velmi zkušený novinář. Jestliže bych měl Mageo nějak specifikovat, tak vyniká hlavně spoustou humorných auditorii.

(Dokončení příště…)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor studuje FF MU obor Psychologie. Aktivně přispívá do několika internetových magazínů, zajímá se přitom hlavně o webovou komunikaci a psychologii Internetu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).