Hlavní navigace

Přerovský končí jako ředitel NAKITu, ve hře je i žaloba za škodu při hospodaření

8. 11. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nový státní IT podnik ještě ani pořádně nezačal fungovat a už se z jeho čela musel poroučet jeho šéf.

Státní podnik Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) má nové vedení. Podle informací Lupy byl v pondělí odvolán dosavadní ředitel Jan Přerovský. Ten funkci získal teprve nedávno, když se NAKIT finálně spojil s Odštěpným závodem ICT služby, kterému Přerovský šéfoval.

Podle informací Lupy má ministerstvo vnitra, které je zřizovatelem NAKITu, jako oficiální důvod propuštění Přerovského uvádět selhání projektu CMS 2.0 (Centrální místo služeb). 

Reálně má ovšem jít o problematické projekty ještě z období Odštěpného závodu a napojení na Českou poštu a její bývalou šéfku Marcelu Hrdou. Ve hře má být i trestní stíhání Přerovského za způsobenou škodu v hospodaření.

Na webových stránkách NAKITu už Přerovský uvedený není. Pověřeným člověkem pro vedení podniku se stal Alan Ilczyszyn, dosavadní výkonný ředitel pro komunikační technologie. O něm se ostatně v minulosti mluvilo jako o kandidátovi na nejvyšší post. Jde o člověka blízkého náměstkovi vnitra pro ICT Jaroslavu Strouhalovi. Přerovský byl zase koněm ministra Milana Chovance.

KL22 hlasovani

Projekty Odštěpného závodu, který Přerovský vedl, kritizoval například Nejvyšší kontrolní úřad. Podle NKÚ vnitro v letech 2008 až 2014 zadalo „odštěpáku“ neoprávněně zakázky za zhruba 400 milionů korun. Tyto a další problémy vedly k vytvoření NAKITu a ambicím vnitra jeho vznik rychle schválit.

Vnitro už NAKITu zadává první zakázky s takzvanou in-house výjimkou, kdy projekty nemusí soutěžit. Za 84 milionů se do konce roku provozují systémy CMS a ITS NGN. Přiklepnuta byla také zakázka za 300 milionů na Dohledové centrum eGovernmentu.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.