Hlavní navigace

Při velkém hacku unikly údaje o všech voličích z Filipín

12. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed
Filipínská volební komise (COMELEC) neochránila data o voličích a údaje o 55 milionech lidí jsou k dispozici na internetu.

Útočníci, kteří se označují za Anonymous Phlippines, 27. března napadli webové stránky Filipínské volební komise (COMELEC) a o několik dní později LulzSec umístili databázi voličů online. 

Podle zahraničních zdrojů bylo důvodem hacku vyvolat tlak na zlepšení zabezpečení hlasovacích přístrojů ještě před volbami, které se budou na Filipínách konat 9. května.

COMELEC tvrdí, že v hacknutých datech nejsou „žádné citlivé informace“ a hackeři „nezískali nic hodnotného“. Trend Micro je ale jiného názoru, takže to vypadá na klasickou PR taktiku zamlčování a vymýšlení si. 

V uniklých datech se mají nacházet citlivé osobní informace, včetně hesel a digitálních otisků prstů. S ohledem na velikost úniku může jít o největší únik vládních dat v historii. Doposud prvenství držel nejspíš únik dat z OPM v loňském roce s údaji o 20 milionech amerických občanů.

Média upozorňují, že uniklá data se dají využít ke krádežím identit a podvodům, protože obsahují mnohem více informací, než pouze data o voličích, která jsou (nebo by měla být) dostupná přímo na webu Filipínské volební komise. 

V celém rozsahu úniku jde o šestnáct databází a 355 tabulek – některé z nich mají vztah k obsahu webu a mechanismu voleb jako takovému, ale část obsahuje přímo údaje voličů – z nich jméno, příjmení, datum narození a voličské identifikační číslo jsou v šifrované podobě, ale další údaje nikoliv, ať už jde například o adresu bydliště nebo místo narození. V některých tabulkách jsou ale i jména a příjmení, jména rodičů, data narození, čísla pasů a další data nešifrovaná.

Mezi údaji jsou podle všeho i ty, které zadávali samotní voliči v rámci plánování schůzek při registraci k volbám. Je jich méně, ale obsahují i další osobní údaje – například e-mailový kontakt, plná jména obou rodičů, daňový identifikátor a další. 

CIF23

Jako u každého úniku i zde pochopitelně platí, že není jisté, nakolik jsou zveřejněná data autentická, zda do nich někdo nezasáhl a podobně.

Filipínská volební komise také zdůrazňuje, že samotné volby a volební systém nemají s hacknutým webem (a z něj získanými databázemi) žádné spojení a jde o zcela rozdílné systémy. Ale jako všechno, i toto je potřeba brát s rezervou.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).