Hlavní navigace

Příjem digitální terestrické televize ve výšce 2 500 m.n.m.

28. 7. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 322915
V minulém článku věnovaném příjmu televize v Jižním Tyrolsku jsem psal o vysílači Kronplatz a jeho nejbližším okolí. Tentokrát bych vás chtěl pozvat ještě výš, a to konkrétně přibližně do dvou a půl tisíce metrů nad mořem, do zimního střediska Faloria, které je jedním ze tří center nad oblíbenou Cortinou d’Ampezzo. Lokalita, jež už leží mimo oblast Südtirol/Alto Adige, přinesla tentokrát opět překrásné výhledy a počet stanic, jež si běžný tuzemský divák dokáže v terestrické digitální síti jen stěží představit.

Kde naleznete Cortinu d’Ampezzo

Jak již bylo řečeno v úvodním odstavci, Cortina d’Ampezzo leží mimo oblast provincie Alto Adige, tedy Jižního Tyrolska, což znamená, že tu odpadá příjem ZDF, ORF, SF a dalších německy hovořících programů, které tu vysílají. Cortina je situována do oblasti Veneto a známá je především proto, že se zde konaly v roce 1956 VII. zimní olympijské hry. Cesta na místo je velice jednoduchá. Dojeli by sem i ti, kteří nepoužívají v automobilu GPS navigaci. Jedete totiž stále po jedné a té samé komunikaci – nikam neodbočujete. Z Jižního Tyrolska sem dorazíte pohodlně z Toblachu (Dobbiaco) po silnici označované jako SS51. Pokud mi paměť dobře slouží, automobilem to budete mít nějakých 33 km, ovšem počítejte s tím, že místy není silnice příliš udržovaná a můžete mít pocit, že se spíše pohybujete v tuzemsku než na jihu Evropy. Během mé cesty navíc na několika místech probíhala práce na silnici, což by vaši cestu mohlo také zdržet. Vynahradí vám to ovšem překrásné hory všude kolem. Budete projíždět Přírodním parkem Dolomiti Di Sesto, a pokud budete dávat pozor, určitě vám oči alespoň na chvíli spočinou také na trojici štítů Tre Cime di Lavaredo. Rozhodně za to stojí i samotný pohled na Cortinu, když do ní přijíždíte.

O Falorii, jednom ze tří ski areálů Cortiny d‘Ampezzo

Faloria je jedním z lyžařských středisek, která patří do trojice – Tofana, Faloria Cristalo a Falzarego-Lagazuoi. Naše původní cesta vedla na Tofany, ze kterých máte z nějakých tři tisíce metrů naprosto famózní výhled. Bohužel, ač webové stránky lanové dráhy hlásily, že jezdí již od 2. července, když jsme přijeli s rodinkou na místo, bylo nám řečeno, že termín spuštění byl posunut o týden, tedy na 9. července. To vážně potěšilo… Jako náhradní variantu jsme proto zvolili lokalitu Faloria, kam vás do výšky 2 134 m.n.m. vyveze během několika minut moderní lanovka, a poté musíte stoupat sami do přibližně 2 500 m.n.m. Ač se objevily počáteční nepříjemnosti typu kde zastavit, výlet jsem si především já bezpochyby užil. To, že i Faloria je oblíbenou cílovou destinací lyžařů, není žádným překvapením. V zimě tu najdete celkem okolo třiceti kilometrů vzorově upravených sjezdovek, které jsou bez pochyby pýchou celého areálu Cortina d’Ampezzo. Informaci na webových stránkách o tom, že parkovacích míst je dostatek, bych bral vcelku s rezervou. Je to sice pravda, ale i naše rodina byla svědkem toho, že občas není zkrátka kde zaparkovat.

Faloria - Cortina d'Ampezzo

Výhledy z Falorie jsou opět nezapomenutelné. S Kronplatzem si v ničem nezadají. (Foto: Lenka Poláková)

Použité vybavení

Stejně jako v případě výpravy k vysílači Kronplatz jsem i tentokrát použil stejné vybavení. S sebou jsem měl tedy skládací šestimetrový stožár, který má tu výhodu, že je složen ze čtyř částí a tudíž máte na výběr, do jaké výšky ho vytáhnete. Vzhledem k tomu, že mi neměl kdo asistovat a v horách tuto pomůcku těžko někam uchytíte, spokojil jsem se s tím, když jsem ho vytáhl do výšky něco málo přes dva metry, abych ho vůbec udržel. V případě, že je po ruce někdo další, volím pochopitelně možnost využití „kolegy“ nebo uchycení takzvaně „kde se dá“, tedy ke sloupku ohrazení pro skot, turistické cedule a podobně. Jednou z nejdůležitějších součástí pro DXing, neboli dálkový příjem televize a rádia, je pochopitelně anténa. Na cesty beru malou Super Colorku, která je do auta poměrně skladná a příliš místa nezabere. Výhoda tentokrát ale pro mě byla, že jsem se o místo příliš starat nemusel, jelikož jsme do Itálie jeli dosti velkou, avšak pohodlnou dodávkou. Vzhledem k tomu, že přenosná LCD od firmy Sencor dosloužila v tu nejméně vhodnou dobu, musela být dočasně nahrazena notebookem a USB klíčenkou PCTV Nano Stick T2, která má tu výhodu, že umožňuje kromě DVB-T zpracování signálu také v normě DVB-T2.

Faloria - Cortina d'Ampezzo - DXing

Možná to tak nevypadá, ale při výšlapu na vrchol Falorie se pěkně zapotíte. Nohy vás budou bolet stoprocentně, zvláště tehdy, když s sebou táhnete ještě několikakilogramový stožár. (Foto: Lenka Poláková)

Dálkový příjem

Oblast Itálie, ve které jsem se nacházel, má bohužel tu nevýhodu, že se tu vysílá s poměrně malými výkony, takže vysílačů je hodně a pro lovce dálkových signálů je poměrně obtížně identifikovat, z jaké lokality zachytil signál. Žádný problém to pochopitelně není u místních multiplexů. Stačí si otevřít stránku www.otgtv.it a dále přejít do oblasti Veneto a zvolit Cortinu, viz: http://www.ot­gtv.it/lista.php?co­de=BL99&posto=Cor­tina%20d%60Am­pezzo. Jenže co když se vám jednoduše stane, že zachytíte multiplex, se kterým seznam nepočítá? Chtělo by se vám procházet stovky lokalit, než se trefíte? Můžu tedy uvést pouze to, že oproti seznamu zveřejněném na výše uvedeném odkazu se můj výsledek skutečně od reality lišil, takže to lze považovat za úspěch. Podařilo se zachytit například rakouský multiplex na kmitočtu 498 MHz s programy ORF 1, ORF 2 Karnten, ATV a ORF 2 Tirol. O tom, že jde o Rakousko, nebyl pochyb, a to mimo jiné proto, že vysílač nepoužíval pro jednotlivé kanály příponu RAS. Navíc komerční stanice ATV se v jihotyrolském multiplexu vůbec nevysílá. Příjem byl naprosto stabilní – bez problémů. A o jaký šlo vysílač? Na 24. kanálu šlo o starý známý Dobratsch s 80 kW a horizontální polarizací.

Faloria - Cortina d'Ampezzo

I takovéto výhledy jsou z Falorie. (Foto: Lenka Poláková)

V místě příjmu, tedy ve výšce přibližně dvou a půl tisíce metrů, se mi podařilo zachytit v tuzemsku těžko představitelných 29 multiplexů, z nichž některé se pochopitelně obsahově opakovaly. Máte-li k dispozici program DVB Viewer, pro většinu čtenářů DigiZone by to měla být povinnost, můžete si podrobně prostudovat seznam, který uvádím níže. Pro ty, co tuto možnost nemají, uvedu alespoň pár úlovků. Kromě již zmiňovaného rakouského vysílače Dobratsch se mi podařilo zachytit dalších 11 italských multiplexů, jejichž místo původu mi ovšem zůstane asi bezpečně utajeno. Důvody jsem již uvedl výše.

Ilustrační vysílač (technologie) 100

Na návštěvě u… vysílače Kronplatz v Jižním Tyrolsku

Letní měsíce jsou obvykle dobou dovolených a nejinak tomu bylo i u mě. První týden v červenci jsem strávil zasloužené volno v Jižním Tyrolsku, které se nachází na severu Itálie. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným a nepodívat se na některý tamní vysílač? Jako ten nejdostupnější a zároveň nejatraktivnější pro oko čtenáře se jevil Kronplatz, který je v zimě často vyhledávaných cílem také tuzemských lyžařů – služby na vysoké úrovni, krásné výhledy a hlavně samotná telekomunikační věž Plan de Corones, jak se této lokalitě v italštině říká.

Seznam multiplexů, se kterými nepočítá seznam na otgtv.it:

22. kanál – 7 Gold Plus, Virginradio TV, CODE, Nuvolari, Anime Gold, 7 Gold Plus+1, ACQUA
23. kanál – A3 TV Vision, 7 News, A3 News, Free, Nordest Magazine, Ask-Me, INFO-TV, TELE VENETA
32. kanál – 7 Gold a další teleshoppingové kanály, mimo jiné i Supertennis známý z družice Hotbird
28. kanál – LA 8, LA 11, LA 9, Orler TV, 10, LA 12
50. kanál – Premium Mediaset – Disney, BBC Knowledge, Premium Crime a další
55. kanál – multiplex LA7 – HD, 3D a mosaika
56. kanál – další multiplex Premium Mediaset – Premium Calcio HD 2, Premium Cinema HD a další
62. kanál – programy se sexuální tematikou, Odeon TV, PuntoSat Galaxy, Channel 24 a stanice TLC – podle přehledu AllTV.at, by měl být multiplex až z Venezie!!!
64. kanál – multiplex s kanály TV7
65. kanál – multiplex Canale Italia – další zajímavý úlovek, lokalita Conegliano
69. kanál – LA 10, Rete Veneta, 7 Gold, Club TV, PET MANIA, La Veneta Notizie 24 – opravdová perlička (přehled však neuvádí veškeré stanice), viz mapa

Kromě toho, že se dá narazit při ladění v opravdu velkých výškách na velice zajímavé úlovky, ukazuje i tamní éter další zajímavost. Běžně se zde používají kanály nad 60, což je v České republice pouze případ společnosti Telefónica. Jeden z multiplexů, jak je patrné z krátkého seznamu, dokonce používal kanál 69!

Níže přikládám ještě pár „lokálních“ videí. Věřím, že je zájemci ocení.

KL23 hlasovani

Zaujal vás další díl vyprávění o toulkách po italských horách?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).