Hlavní navigace

Příjmy O2 klesají, všechno sází na data a nové služby

Autor: O2
Jan Beránek

Operátor Petra Kellnera hlásí výsledky za první letošní půlrok. Kromě počtu klientů s předplacenou kartou klesly i příjmy. Zachránit by to měl mobilní internet. To ale záleží na pokrytí.

O necelých devět procent nižší provozní výnosy hlásí burze i do centrály PPF šéf operátora Tomáš Budník. Zároveň s tím, klesl podobně (o 12 procent) i provozní zisk na 7,6 miliardy korun. Firma to vysvětluje především zhoršující se situací na telekomunikačním trhu a dlouhodobou stagnující ekonomikou. 

Během prvních šesti měsíců O2 meziročně klesl i počet zákazníků, který se ustálil na 5,06 milionu. Nejčastěji odcházeli klienti s předplacenými kartami. Většinou k nově vzniklým virtuálním operátorům. Jednoho z nich už také O2 koupilo. Po třech měsících fungování si tým z Gorila mobil vybral Budník jako svou první akvizici v čele operátora. 

Útraty klesají

Průměrná útrata zákazníka O2 klesla ale meziročně o 15,8 procenta na 284 korun. „Stojí za tím především další snižování mobilních propojovacích poplatků a pokračující tržní tlaky na pokles cen,“ vysvětluje mluvčí firmy Ctibor Jappel s tím, že po vyloučení vlivu nižších mobilních propojovacích poplatků by byl pokles o tři procentní body nižší. Konkurenční T-Mobile hlásil po letošním prvním čtvrtletí patnáctiprocentní meziroční pokles na 256 korun. 

Po povinném převodu na neomezené tarify Free se počet klientů se smlouvou zastavil na 3,25 milionu. U konkurenčního T-Mobile zatím neomezenou nabídku S námi využívá kolem poloviny rezidentních zákazníků. Vodafone na „neomezeno“ nalákal zatím necelých 600 tisíc lidí. Neomezené tarify se projevují i na provozu v síti – zákazníci provolali o dvanáct procent víc – 5,7 miliardy minut.  

Z pohledu O2 je pozitivní i to, že se nezrychluje tempo rušení pevných linek. Přípojky xDSL se drží pod hranicí jednoho milionu a přibývá zájemců o VDSL, které využívá 391 tisíc zákazníků operátora. „Myslím si, že v oblasti xDSL jsme v podstatě na stropu. Pro nás to tak znamená buď větší šlápnutí do optiky nebo zvýšení prodejů u rychlejšího VDSL,“ vysvětloval v rozhovoru pro Lupa.cz technický ředitel O2 Petr Slováček s tím, že by příští rok mělo O2 rozjet ve své síti vectoring. 

Internet potřebuje pokrytí

Firma ale, stejně jako konkurence, sází hlavně na internet a služby s ním spojené, který slibuje možné zisky do budoucna. Tabulka se zákazníky O2TV měla na konci června 171 tisíc řádků a mobilní novinku O2TV Go si stáhlo kolem stovky tisíc lidí. 

Do sítě O2 se tak hlásí pravidelně 38 procent telefonů s operačním systémem a výnosy z mobilních datových služeb poskočily meziročně o čtvrtinu. S přechodem na neomezené taritfy Free také stoupl počet zákazníků využívající internet v mobil o 37 procent. 

Pokrytí rychlým internetem ale pořád tak slavné není. Investice firmy se za prvních šest měsíců dostaly na 5,5 miliardy korun. Po odečtení peněz spojených s nákupem licencí pro LTE, je investice o 600 milionů nižší než loni. 

Marcom

I proto se firma dohodla s konkurenčním T-Mobilem na sdílení sítě. Měla by vzniknout jedna síť, jejíž východní část by spravovalo O2 a západní T-Mobile. "Rozdělili jsme republiku na východ a západ, mínus Praha a mínus Brno, a každá z firem bude na svěřeném území budovat novou síť, která bude vysílat 2G, 3G a LTE pro oba operátory. V podstatě děláme dvě akce najednou – propojení 2G a 3G sítí a výstavbu nové sítě LTE, " popsal Slováček


T-Mobile

 Pokrytí 3G a LTE T-Mobile

Sdílení sítě dlouhodobě kritizoval Vodafone, ale na konci června přiznal, že vede s konkurenčním tandemem jednání o podmínkách, za kterých by bylo možné se ke spolupráci připojit. Sdílení totiž výrazně ušetří náklady, podle některých odhadů až o celou třetinu. 

Našli jste v článku chybu?
3. 8. 2014 14:50

Též odcházím od prodejce kopírek k virtuálovi do jiné sítě. Měl jsem předplacenku retenčním nastavenou na míru, kde jsem platil do vlastní sítě jen první minutu a do cizích sítí šul nul jako virtuál. Bez upozornění platím do vlastní sítě každou minutu, takže jsem zůstal ztracen uprostřed amazonských pralesů bez kreditu napospas anakondám, bez možnosti se dovolat příbuzným a dát poslední sbohem. Zítra si beru ČVOP a je ze mě mobilní bezdomovec.

5. 8. 2014 10:58
I (neregistrovaný)

aby se to nemuselo kopat 2x. Ve vesnicích, resp. satelitech kde se to povedlo nebyl plánovač ISP líný pracovat (pravda je, že internet neposkytoval O2).

Pro výkřiky typu "je nutné věcné břemeno a pod." Dneska každá nová domácnost potřebuje elektřinu i internet. A když už je v zemi silový kabel, tak může vedle ležet optický kabel. (a můžou ležet i na sobě, vzájemně se neruší :-) )