Hlavní navigace

Prima: Chceme tolik nových kanálů co Nova

26. 4. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

26. 4. 2007

Televize Prima bude požadovat stejnou kompenzaci za uvolnění analogových kmitočtů a přechod do některé z digitálních sítí, jakou dostane televize Nova. V rozhovoru pro dnešní Lidové noviny to řekl výkonný ředitel této stanice Petr Chajda. Všichni bychom měli mít na startu stejné podmínky. Nevnímám to tak, že by je Prima měla, prohlásil Chajda.

Výkonnému šéfovi Primy se například nelíbí, že Česká televize a Nova čerpají příspěvky z telekomunikačního účtu na digitální vysílání v Domažlicích a Ústí nad Labem. Proč Prima nemůže ze stejného účtu čerpat třeba v Brně? ptá se. Státní dotace na digitální vysílání v Domažlicích a Ústí nad Labem ale přímo souvisí s tím, že ČT a Nova musí v těchto oblastech opustit analogový 12. kanál, a přechod na DVB-T je v těchto případech přímo vynucený státem.

Chajda v rozhovoru pro LN uvedl, že formuje celou digitalizační strategii Primy, kterou nejprve předloží vedení společnosti a teprve potom ji zveřejní. Prima digitálně vysílá v Praze. Zkoušíme řadu věcí vysílat ve formátu MPEG-2, MPEG-4, jaký to má dopad na diváky. Jsme v tomto aktivní, komentoval Chajda fakt, že Prima digitálně vysílá pouze na území hlavního města s přesahem do středních Čech.

O počtu kompenzačních licencí by podle Chajdy měl rozhodnout stát, ten k tomu ale není připraven. Švédský spolumajitel Primy, společnost MTG, by přitom neměl problém zaplnit svými tematickými programy řadu pozic. Jak čtyři, tak pět, tak šest, i sedm, naznačil Chajda. Nedodal však, že naprostá většina kanálů MTG je placených a vysílá prostřednictvím kabelových rozvodů, IPTV nebo satelitu, zatímco kompenzační licence se týkají volně dostupných pozemně šířených programů.

MIF22_Early

Také Chajda podpořil představu generálního ředitele televize Nova Petra Dvořáka, aby nové komerční digitální programy vysílaly v multiplexu provozovaném společností Telefónica O2. Kdyby to bylo ve formátu MPEG-4, pak je to síť, do níž by se všichni noví vešli, dodal. Programy kódované ve standardu MPEG-4 by ale nenaladili diváci s přijímači schopnými rozluštit pouze MPEG-2, což jsou prakticky všechny digitální přijímače na českém trhu.

Na tuto argumentaci ale Petr Chajda neslyší: Já říkám, kdo mě garantuje penetraci (set-top-boxů) v MPEG-2, vy říkáte, kdo jim garantuje penetraci v MPEG-4. Prima se podle svého výkonného ředitele ještě definitivně nerozhodla, zda spustí k fotbalovému Euru 2008 speciální digitální kanál, nebo odehraje celý evropský fotbalový šampionát na současném analogovém programu. Nechci teď říkat příliš, máme víc než rok do začátku Eura a je velmi brzo, abychom to specifikovali, uzavřel Petr Chajda.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.