Hlavní navigace

Prolomení satelitního kódu CryptoWorks se dalo čekat. Připouští to i Skylink

10. 1. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Letošní rok může, ale také nemusí, být ve znamení prolamování satelitních služeb, které kódují své programy v systému podmíněného přístupu CryptoWorks. Ukázal to hned začátek letošního roku, kdy se na internetu objevily takzvané veřejné klíče k rakouským programovým balíkům ORF Digital a AustriaSat. Dvojnásobné zveřejnění kódů tak ukazuje, že strach by měly mít i domácí služby - CS Link a Skylink, které rovněž využívají kódování CryptoWorks. Opravdu hrozí těmto platformám prolomení? Výkonný ředitel satelitní služby Skylink Jaromír Glisník si myslí, že to není vyloučeno. Operátoři se musí na tuto skutečnost připravit.

Není příjem jako příjem

Koncem loňského roku se ukázalo, že systém podmíněného přístupu CryptoWorks, který využívají provozovatelé satelitních služeb pro kódování signálu televizních programů, je prolomen. Na internetu se tehdy objevila náplň pro některé přijímače, které fungují na bázi operačního systému Linux, jež kódování CryproWorks obchází. Nemohly ho však využít všechny typy set-top-boxů. Z této kategorie byly úplně vyřazeny ty běžné, tedy ty, které v lepším případě umožňují neautorizovaný příjem pomocí takzvané emulace (EMU), kdy je dekódovací karta nahrazena jakousi nelegální softwarovou náplní, která se do přijímače nahrává ať už přes USB rozhraní nebo sériový port. Těsně před koncem roku 2010 nešlo v podstatě o žádnou tragédii. Čas od času se na internetu objeví náplně pro některé vyvolené přijímače, díky nimž se mohou jejich majitelé dívat na programy, které jiné boxy zpracovat nemohou. Na podobném principu pracovaly jednu dobu některé moduly (například Diablo Cam a podobně). Zkrátka to nevypadalo na žádné masové měřítko. Ovšem pouze do doby než začal rok 2011. To se na různých diskusních fórech věnovaných satelitnímu příjmu začaly šířit kódy veřejně, tedy právě pomocí emulace (oněch dvou rakouských služeb).

Co se stalo začátkem ledna

Kódy, jež jsou aktuálně k dispozici snad na všech fórech věnujících se digitálnímu příjmu ze satelitu, patří rakouské veřejnoprávní televizi ORF. Konkrétně jde o verze ORF eins HD, ORF 2 HD, ORF eins, ORF 2 (včetně všech regionálních verzí) a také některé komerční programy, které jsou v rámci paketu ORF Digital dostupné (ATV, Puls 4, Austria 9). Ač se pro rakouskou veřejnoprávní televizi jednalo o závažné varování, během chvíle bylo jasné, že bude ještě hůře. S odstupem přibližně jedné hodiny se totiž na internetu objevil také klíč, který otevře přístup k nabídce placené televize AustriaSat, služby, jež na tamním trhu fungovala doposud pouze několik měsíců. Zasvěcení čtenáři už jistě vědí, že obě platformy kódují stejným kódovacím systémem – CryptoWorks, a to je právě ten problém. Kdyby byla „otevřena“ pouze jedna služba, dalo by se hovořit o domněnkách, že přístupový kód k programům vynesl někdo ze zaměstnanců, pokud je ovšem otevřen i AustriaSat, počet spekulací se může rázem zvýšit. Za zmínku stojí rozhodně také fakt, že na chodu této komerční satelitní služby se podílí mimo jiné také společnost ORS, která je dceřinou firmou ORF, tedy služby, která byla prolomena jako první.

ORF eins screenshot

Aktuálně má problém s prolomením kódování CryptoWorks pouze Rakousko. Brzy tomu ale může být jinak. (Repro foto: ORF eins)

V systému CryptoWork kódují i české služby CS Link a Skylink

Případ Rakouska ukazuje, že systém CryptoWorks je útoky novodobých pirátů skutečně vážně ohrožen. Společnost Irdeto, která je jeho vlastníkem, se rozhodla, že už ho od roku 2013 nebude podporovat. Firmy, jež budou kódování CryptoWorks nadále používat i po datu 31. prosince 2012, s ním zůstanou osamoceny. Právě proto zahájila v loňském roce satelitní služba Skylink přechod na nejnovější verzi kódovacího systému Irdeto, který by měl veškeré programy v něm kódované, bezpečně ochránit. Konkurenční CS Link chystá tento krok na letošek. Operátor bude mít možnost, zjednodušeně řečeno, karty přepsat na dálku a i v případě prolomení nepůjde o žádnou velkou tragédii. Novou generaci Irdeta už by navíc nemělo být možné ani sdílet, takže smůlu by měli i ti chytráci, kteří by se softwarové emulaci vyhnuli a využívali takzvaného sharingu, jež pracuje na systému spolupráce jednotlivých přijímačů. K prolomení systému CryptoWorks bychom se však nesetkali v domácích luzích a hájích poprvé. V podstatě ke stejnému problému došlo i o čtyři roky dříve. Pamětníci si jistě vzpomenou na tehdejší problémy služby SkyLink u karet, které pracovaly na starším systému označovaném jako BIOS 2.0.

Jack Sparow 100

Pirátský příjem satelitu aneb proč si to neukrást, když je to zadarmo

Stovky a tisíce televizních diváků řešila v polovině roku 2008 problém s příjmem satelitní služby Digi TV. Přesněji řečeno, řešili ho ti, co tuto placenou satelitní službu přijímali pirátsky a zadarmo – Digi TV totiž začala častěji měnit přístupové kódy a piráti se na internetu shání po nejnovějších číselných kombinacích. Pirátství z orbitu ale není otázkou krátké doby. Neautorizovaný příjem slaví čtvrtstoletí.

Přečtěte si jeden z nejúspěšnějších článků na DigiZone vůbec

Skylink předpokládá, že k prolomení „tuzemského“ CryptoWorksu dojde znovu

Zástupci satelitní služby Skylink počítají s tím, že jejich nabídka v kódovacím systému CryptoWorks bude prolomena. Teoreticky by se mohlo stát, že až podpora společností Irdeto skončí a dojde k prolomení kódu, zůstaneme v tom úplně sami, sdělil již loni koncem srpna serveru DigiZone.cz výkonný ředitel společnosti TradeTec, zástupce Skylinku v České republice, Jaromír Glisník. Jak by se ale vlastně celý problém řešil, není jasné. Myslím si, že i televize, které takto vysílají, by mohly být v tomto případě benevolentní. Otázka je, nakolik by byli benevolentní poskytovatelé sportovních práv, sdělil tehdy Glisník. A jak vidí výkonný ředitel satelitní služby, která má v tuzemsku největší počet aktivních zákaznických karet, aktuální problém prolomení tohoto kódu v Rakousku? Jistě to není pozitivní zpráva, ovšem nedá se považovat za překvapivou. Každý systém podmíněného přístupu se dá prolomit. Jde jen o to, nakolik rychle a efektivně (s nejnižšími náklady) dokáže jeho dodavatel na prolomení reagovat, uvedl výkonný ředitel TradeTec s tím, že Irdeto ve spolupráci s ORF daný problém řeší. Otázkou ovšem je, jak moc efektivně se to podaří. Vývoj systému CryptoWorks byl totiž ukončen již před třemi lety.

MM socky3

Jaromír Glisník 500

Aby kódy vypustilo samo Irdeto? To je nesmysl, myslí si výkonný ředitel TradeTec Jaromír Glisník (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Byl systém skutečně prolomen, nebo kódy vypustil někdo z Irdeta?

V souvislosti s prolomením kódovacího systému CryptoWorks se na diskusních fórech začala objevovat poměrně častá spekulace: zda se jedná o takzvaný hack, tedy průlom kryptování, nebo je neautorizovaný příjem skutečně dílem satelitních pirátů. Někteří členové fór tvrdí, že kódy pro ORF a AustriaSat vypustila přímo společnost Irdeto, která tímto krokem chce donutit operátory, aby přešli na bezpečnější verzi kódování a firma by na tom pochopitelně značně vydělala. To ale výkonný ředitel společnosti TradeTec rezolutně odmítá. Nemyslím si, že by Irdetu prolomení CryptoWorks jakkoli prospělo. Prolomení systému je pro dodavatele podmíněného přístupu vždy špatná zpráva a nese s sebou negativní PR a spoustu provozních problémů, uvedl jeden z důvodů Jaromír Glisník. Operátoři velmi dobře vědí, že do konce roku 2012 podpora CryptoWorksu končí. I kdyby tento systém nebyl do té doby prolomen, nemohou riskovat, že jakýkoli technický problém na CryptoWorksu po roce 2012 ohrozí jejich podnikání, zdůvodnil v podstatě nesmyslné tvrzení některých diskutujících Glisník.

Kdy očekáváte otevření nabídky platforem CS Link a Skylink v EMU?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.