Hlavní navigace

Proti digitálnímu kolonialismu!

26. 3. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Prťavý ostrůvek v Tichém oceánu bojuje proti zlému Američanovi. Získá zpět ztracenou doménu?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Niue je ostrůvek v Tichém oceánu, který se prezentuje jako ráj pro nepatrně majetnější turisty a určitě takový i je. Je zkrátka podobný spoustě jiných ostrůvků, ale nyní odložme plavky.

O vzdálených kamenech trčících z moře slýcháváme na tomto a podobných serverech především v případech rozesílání nevyžádané pošty, internetových útoků, případně v souvislosti s pokusy o vybudování žádné vládě a žádným zákonům nepodléhajícího a přitom s okolní planetou gigabitově spojeného digitálního ráje. Světe div se, existují i jiné důvody.

A Niue je jedním z nich. Obyvatelé tohoto ostrůvku vedou boj s americkým byznysmenem Williamem Semichem. Ten se někdy před deseti lety nechal prohlásit majitelem a správcem top level domény .NU, ve které začal registrovat domény. Vzhledem k tomu, že „nu“ znamená ve švédštině „nyní“, je zdejší doména celkem populární, nicméně jako koncovka má svůj význam i v dalších jazycích.

Následná roztržka mezi Niue a Williamem Semichem prozatím skončila označením byznysmena zástupci ostrovního ministátu za digitálního kolonistu (a fakt, že ovládá „jejich“ doménu, zase za digitální kolonialismus). O příhodě si můžete přečíst například na serveru TechWorld.com.

Otázka zní: má americký kapitalista právo uzurpovat státečku v Pacifiku jeho „národní“ doménu? Existují dobré argumenty pro i proti. Když Semich o vládu nad doménou žádal, Niue o Internetu takřka nic nevědělo a už vůbec nemohlo tušit, do jakých významů a velikosti doroste (obrat NU domén činí asi čtyři miliony dolarů ročně). Doména byla předchůdcem ICANN byznysmenovi přiřknuta jistě legálně, a ten s „názvem“ ostrůvku, respektive jeho vedlejším významem, udělal celkem prima obchod. Proč by tedy měli lidé z ostrůvku nyní, když už je jasné, jak to s jejich doménou a Internetem je, žádat podíl na zisku, nebo dokonce doménu zpět?

KL22 hlasovani

Protože bez ohledu na právnická slovíčka existují generické a lokální domény. NU je zamýšlena jako lokální a jejím hlavním účelem je sloužit obyvatelům Niue, což se nyní neděje. Autority z ostrůvku podcenily budoucnost, nicméně to také není důvod, aby ostrov neměl stejná práva jako jiné země.

Niue by se mělo se správcem své domény dohodnout na kompromisu. Ale pokud se nedohodne, pak by svou doménu mělo dostat. Ne kvůli digitálnímu kolonialismu, ale proto, že správcem národních domén mají být národy a ne investoři.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.