Hlavní navigace

Průvodce digitálním vysíláním (16.): Digitální televize v mobilu

31. 7. 2007
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Televize vystoupí z obývacího pokoje a bude provázet člověka na každém kroku. Mobilita televizního příjmu je jedním ze směrů, který digitalizace vysílání nastavila. Zařízení ke sledování programů už dnes nosíme po kapsách a kabelkách. Televizní vysílání si totiž hledá novou cestu k divákům přes mobilní telefon.

Nejsou dávno doby, kdy byl displej mobilu dobrý leda pro psaní textových zpráv. Dnes mají tyto přístroje obrazovky se stovkami tisíc barev a stále se lepšícím rozlišením. Přístup na internet přes mobil se stává běžnou záležitostí a nejinak tomu bude i s televizním vysíláním.

Televizní vysílání pro mobily dneška

Zájemci se mohou dívat na televizi v mobilním telefonu už dnes. Čtyři programy České televize, Nova, Prima, Óčko, Eurosport a Meteo TV jsou k dispozici zákazníkům Telefónky O2 jako služba Mobilní TV (1, 2). Produkt využívá přenosových rychlostí sítě třetí generace, UMTS (viz DIGI slovník) a jeho sledování je zpoplatněné. Diváci si mohou koupit předplatné na den za 20, na týden za 75 a na měsíc za 150 korun. Další peníze za individuální datové přenosy, na kterých je vysílání založeno, už ale neplatí.

Budoucí digitální televize pro mobily

Přenos televizních programů přes UMTS není vysíláním v pravém slova smyslu. Místo stanic široce dostupných v prostoru si diváci stahují jejich obsah podobně, jako když sledují televizi na internetu. Není ale problém vysílat i pro mobily klasickým způsobem, tedy do prostoru. Telefony musí být vybavené ladicím obvodem, který dokáže široce dostupné vysílání poznat, dekódovat a ukázat ho na displeji. Pro mobilní televizi jsou určené standardy DVB-H a DMB (viz DIGI slovník), na mobilech je ale teoreticky možné naladit i běžné zemské digitální vysílání (DVB-T), případně televizi ze satelitu (DVB-S).

Dnešní majitelé mobilních telefonů v České republice mají jednu jistotu. Jejich výrobek kromě UMTS žádnou digitální televizi v drtivé většině nenaladí. Pro televizní příjem budou potřeba nové a jiné telefony, které se na tuzemském trhu začínají teprve objevovat. S DVB-H si poradí například nová Nokia N92, jež je s cenou zhruba 20 tisíc korun daleko od možností řadových zájemců. Nedostatek mobilů pro digitální příjem je daný jistě i tím, že takové vysílání v Česku dosud komerčně nefunguje.

DIGI slovník: DVB-H, DMB a UMTS

ABC

DVB-H zkracuje Digital Video Broadcasting – Handheld. Norma přijatá v listopadu 2004 určuje způsob vysílání pro přenosná zařízení, jakými jsou mobilní telefony, ale i osobní digitální asistenti (PDA). Standard přizpůsobil zemské digitální vysílání pro bateriově poháněné výrobky, vysílání je na příjem energeticky méně náročné. Pracuje také s menším rozlišením, které však displejům mobilů plně dostačuje. DVB-H je normou mobilního vysílání, se kterou počítají operátoři i v České republice.

DMB je zkratkou pro Digital Multimedia Broadcasting. Vychází ze standardu digitálního rozhlasu (DAB), který ale rozšiřuje o prvky televizního vysílání. Služba funguje například v Jižní Koreji, kde nabízí ke dvaceti televizním další dvacítku rozhlasových programů. V Česku se DMB testovalo u příležitosti mezinárodní konference World DAB Forum na podzim roku 2005 a její návštěvníci se mohli podívat na vysílání gorilí reality show Odhalení. Také DMB představuji oproti DVB-T energeticky úspornější řešení s menším rozlišením.

UMTS v plném znění znamená Universal Mobile Telecommunications System. Jako synonymum se pro totéž používá zkratka 3G, protože jde o mobilní síť tzv. třetí generace. UMTS dovoluje rychlé datové přenosy, které uživatelům otevírají cestu k videohovorům, ale také ke sledování digitální televize. V České republice nabízí televizi přes svoji síť třetí generace Telefónica O2. Pro omezené pokrytí signálu UMTS v Česku začala společnost poskytovat mobilní vysílání od března letošního roku i v klasické síti GSM.

DVB-H: testy a nové sítě

Standardem digitální televize pro mobily bude v ČR pravděpodobně DVB-H. Průkopníkem v jeho zkoušení je T-Mobile, který společně s Radiokomuni­kacemi uspořádal již několik testů. Naposledy na podzim loňského roku rozpůjčoval mezi novináře 250 mobilů Motorola s velkým displejem na zkoušku vysílání, které tehdy experimentálně fungovalo. Možná i vy jste se dočetli v denním tisku nějaké novinářské dojmy z tohoto testu. Ačkoli má mobilní televize jistě ještě své nedostatky, ukázalo se, že není problém na ni koukat ani v autobuse MHD.

cif-tip-firmy

Aby se DVB-H přehouplo ze stavu občasných experimentů do řádného provozu, musí mu Český telekomunikační úřad vyhradit kmitočty – stejně jako kterémukoli jinému vysílání. Na to zatím nedošlo. Jednou z brzd je (ne)rozvoj zemského digitálního vysílání, které přes svůj pomalý postup má ve kmitočtovém spektru přednost. Zatímco digitální televize pro obyčejné antény je a bude zdarma, vysílání pro mobily představuje zpoplatněnou službu. Operátorům sítí se tak otevírá nový a lukrativní zdroj příjmu. Je otázkou, jestli na něj budou slyšet i diváci. Budou chtít cestovat s televizí na každém kroku, nebo jim přijímač v obývacím pokoji bohatě stačí?

Text byl napsaný pro časopis Týdeník Televize, kde vychází v úterý 31. července 2007 (číslo 32/2007).

DIGI dotazovna České televize

Digitál ČT perex

Beneš, Ústí n. L.: Začne v Ústí n. L. už o prázdninách digitální vysílání? Jestli ano, jaké televize a odkdy je bude možné naladit? Kde všude na Ústecku bude signál dostupný?

Ústecký kraj, ale nejen on se digitálního zemského tv. vysílání dočkal již na začátku letošních letních prázdnin. V neděli 1. 7. 2007 byl na Bukové hoře poblíž Ústí n. L. spuštěn vysílač, jehož vyzářený výkon dosahuje poprvé v ČR maximální možné hodnoty 100 kW. Signál tak pokrývá území od středních Čech až po severozápadní hranici s Německem (2,5 milionu diváků). Však již analogové televizní vysílání z Bukové hory přijímají dokonce i obyvatelé na severu Prahy. Obdobně si vede rovněž digitální vysílání – v Praze a jejím okolí signál z Bukové hory zlepšuje stávající pokrytí, na dalších místech je však příjem DVB-T možný premiérově. Nových „digitálních diváků“ může být více než jeden milion.

Pro zajímavost: po spuštění digitálního vysílače Buková hora se navýšila dostupnost digitálního zemského tv. vysílání v ČR na 48 % území. Začátek DVB-T vysílání z Bukové hory má ještě jeden význam – stal se součástí komplexního řešení problémů s rušením analogových signálů v ČR digitálními signály z Německa, kde letos zprovozní digitální vysílače v Drážďanech a Löbau.

Signál digitálního zemského vysílání z Bukové hory je šířen na 58. kanálu (770 MHz). Aplikovaná horizontální polarizace umožňuje využít již nainstalovanou přijímací anténu a doplnit pouze set-top-box nebo integrovaný digitální televizor. Nabídka multiplexu obsahuje všechny čtyři programy České televize a sedm stanic Českého rozhlasu.

Bydlím v Domažlicích. Na televizoru se nám vpravo dole ukazují čtyři čtverce. Je to proto, že tohle normální vysílání bude vypnuto a už bude jen digitální?

Stávající analogové vysílání pro Domažlicko bude ukončeno 31. srpna 2007. Zdali přijímáte právě signál, který bude vypnut, poznáte snadno podle Vámi zmíněného piktogramu. Má podobu čtyř malých čtverců situovaných do pravého spodního rohu obrazovky a Česká televize jej vkládá do vysílání programu ČT1 i ČT2 z vysílače Vraní vrch u Domažlic od 1. července 2007. Od přelomu července a srpna budou diváky na Domažlicku upozorňovat na blížící se vypnutí analogového vysílání také informační spoty – uvidí je opět výhradně lidé přijímající signál z Vraního vrchu. Dozví se tak, stále ještě včas, že je zapotřebí pořídit si integrovaný digitální televizor anebo doplnit stávající televizní přijímač set-top-boxem. Digitální vysílání DVB-T je v Domažlicích a přilehlých obcích dostupné od 1. listopadu 2006 na 38. kanálu (610 MHz).

DIGI dotazovnu připravuje na základě diváckých otázek Česká televize. V tištěné podobě vychází DIGI dotazovna v Týdeníku Televize.